Binance’i Geçen Wall Street Devinden Bitcoin İçin Cesur Plan!

Binance'i Geçen Wall Street Devinden Bitcoin İçin Cesur Plan!
Binance'i Geçen Wall Street Devinden Bitcoin İçin Cesur Plan!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türev piyasasının devlerinden biri olan Chicago Ticaret Borsası (CME), harekete geçti. Zira gelişen Bitcoin spot piyasasından pay almak için cesur bir hamle yapıyor. Bu, Wall Street para yöneticilerinin katılmak için güvenli ve düzenlenmiş bir platform arayışında olduğu, kripto para birimlerine yönelik kurumsal ilginin arttığı bir dönemde ortaya çıkıyor.

CME, Bitcoin için kritik bir plan yapıyor

Ana akım medyada çıkan bazı haberlere göre CME, Bitcoin spot piyasası için hamle yapıyor. Nihai karar henüz onaylanmadı. AncakCME’nin doğrudan Bitcoin ticareti için düzenlenmiş bir yol isteyen yatırımcılarla görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Önerilen bu spot piyasa, CME’nin halihazırda sağladığı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine göre avantaj sunacaktır. Spot ticaret, önceden belirlenmiş gelecek bir tarihte uzlaşılan vadeli işlem sözleşmelerinin aksine, Bitcoin’in anında sahiplenilmesine ve teslim edilmesine olanak tanır.

Bitcoin Fiyatı ve O Altcoinler Sıçradı: İşte Yükseliş Sebebi!

Yatırımcılara sağlayacağı potansiyel faydalar açıktır. Spot ticaret, hem deneyimli Bitcoin yatırımcıları hem de ABD Hazine piyasası için popüler bir strateji olan “temel ticaretin” kilidini açar. CME halihazırda Hazine bazlı ticarette baskın bir güçtür. Dolayısıyla bir BTC spot piyasası bu uzmanlıktan yarar sağlama olanağına sahip.

Binance’i geçmişti

Spot ticarete yönelik bu girişim tamamen risksiz değil. Binance’i geride bırakarak dünyanın en büyük pazarı haline gelen CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki mevcut hakimiyeti yadsınamaz. Platform, Binance’i geride bırakarak dünyanın en büyük Bitcoin vadeli işlem piyasası haline geldi ve şu anda yaklaşık 8,5 milyar dolar değerinde yaklaşık 26.000 açık pozisyona sahip. Ancak Binance, spot piyasada tartışmasız lider olmaya devam ediyor.

İki Usta, Bitcoin Tahminlerini Açıkladı: Hedefte Bu Zirveler Var!

Şüpheciler, Bitcoin ticaretinin Chicago’daki CME ve İsviçre’deki EBS olmak üzere iki ayrı platformda gerçekleştirilmesi durumunda CME’nin etkili bir şekilde rekabet edip edemeyeceğini sorguluyor. Bazıları bu parçalanmanın verimliliği engelleyebileceğini söylüyor. Üstelik önemli pazar payı elde etme yeteneklerini engelleyebileceğini savunmakta.

CME’nin hamlesi piyasayı nasıl etkiler?

Financial Times, CME’nin İsviçre merkezli EBS aracılığıyla spot Bitcoin ticareti sunmayı planladığını bildirdi. Bu stratejik hamle, CME’yi yerleşik altyapıdan yarar sağlayacak şekilde konumlandırıyor. Ancak platformun hızlı tempolu kripto ticareti dünyasına uygunluğu hakkında soruları gündeme getiriyor. Belirsizliklere rağmen CME’nin spot piyasasının potansiyel etkisi yadsınamaz. Eğer doğruysa, CME’nin BTC spot piyasaya girmesi oldukça kritik. Bu lansman, Bitcoin ticaretinin manzarasına aşağıdaki maddeler konusunda şekil verir:

  • Regüle bir spot piyasa, regüle olmamış borsalarla etkileşime girmekte tereddüt eden daha fazla Wall Street kurumunun ilgisini çekiyor. Bu, Bitcoin’e meşruiyet ve istikrar açısından çok ihtiyaç duyulan artışı sağlama potansiyeli taşıyor.
  • Hem spot hem de vadeli işlem sözleşmelerinin düzenli, tek bir ortamda bulunması, karmaşık çok ayaklı stratejilere olanak tanımakta. Bu stratejiler piyasa derinliğini ve likiditesini daha da artırabiliyor.
  • CME’de regüle bir spot piyasanın rahatlığı ve güvenliği, kritik. Zira özellikle Bitcoin’e yönelik kurumsal iştah artmaya devam etme potansiyeli var. Bu noktada düzensizlik, bazı işletmeleri yerleşik kripto borsalarından uzaklaştırır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance’i Geçen Wall Street Devinden Bitcoin İçin Cesur Plan!