Reklamı kapat

Bitcoin Balinaları Wall Street Yatırımcılarını Kriptoya Çekiyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 23 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Bitcoin’in en büyük traderlarının oluşturduğu bir kitle ekip oluşturup bir kripto firması kurmayı ve bitcoin ve ethereum için kripto para piyasası ve vadeli işleler için iki yeni fiyat endeksi kurmayı düşünüyor. Güvenli fiyat endeksi ile birlikte Wall Street geçmişi bulunan ekip liderlerinin Wall Street’teki parayı kripto endüstrisine çekebileceği belirtiliyor.

Business Insider’da geçen habere göre TrueDigital, eski Wall Street uzmanlarından Sunil Hirani yönetiminde, perşembe günü iki yeni referans değeri duyurdu.

Oranlar belirlenirken gerekli veriler likidite sağlayıcı firmalardan elde edildi.

Bu firmaların bir kısmı, Goldman Sachs destekli Circle ve birçok Chicago’lu emlakçı gibi, TrueDigital’la beraber çalışmaya başladı.

Wall Street’in bir başka köşesinde ise vadeli bitcoin işlerinin ardındaki Amerika’lı borsa devi CME Group ise bitcoin ve ethereum için kendi referans oranına sahip. Hirani, TrueDigital oranlarıyla vadeli bitcoin işlemleri yapmaya sıcak baktıklarını söyledi.

TrueDigital modelinin destekçileri bunun daha iyi olduğunu çünkü OTC firmalarının verilerinin gelişmemiş yapıları ve hacklenebilirlikleriyle bilinen kripto borsalarından gelen verilerden daha güvenilir olduğunu söylüyorlar.

Güvenilir Endeks İle Wall Street Yatırımcılarının Dikkati Çekilecek

Hirani Business Insider ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde “Kripto borsasından API verisi aldığınızda o verinin nerden geldiğini bilemezsiniz,” dedi ve ekledi;

“Piyasaya dahil olmayan kurumların %99’u böyle bir ürün sayesinde piyasaya daha çok güveneceklerdir.”

Emin olmak için, çoğu destekçinin likidite sağlayıcı firmalar olduğunu unutmamak gerek.

Genesis Global Trading’in, TrueDigital verileriyle referans oranı belirleyen New York merkezli likidite firması başındaki Michael Moro, OTC’den gelen verilerin  Wall Street kurumlarınınkinden daha gerçekçi olacağını söylüyor.

“Borsalar hacmi domine ediyor olsa da, gerçek kurumsal kişiler OTC ticareti yapıyor ve dolayısıyla o işlemlerin nasıl gerçekleştiğini bilmek daha doğru olacaktır.”

Yine de, OTC piyasasının multi milyon dolarlık işlemler konusunda daha çok bilgi sağlayacağı belirtiliyor.

Piyasadan herkes bu görüşte değil. Piyasa yapı uzmanı David Weisberger ürün tasarımında bazı potansiyel eksiklikler olduğunu söyledi;

“Eski likidite sağlayıcısı olarak, bu piyasadaki kişiler kendi kitaplarına göre konuşuyorlar ki bu görüşler de zaman zaman yatırımcılar yada potansiyel yatırımcılar için yararlı olmayabilir.”.

True Digital röportaj süresince, endeks sağlayıcılarının firmaya rakipleri gibi piyasayla uyum içinde olup olmadıklarını test etme şansı sağladıklarını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Analisti: Bitcoin Altının Yerine Geçebilir Bitcoin fiyatının 7.000 doların altında olduğu uzun günlerden sonra, bir numaralı dijital para birimi 7,400 dolara satılmaya başlamıştı. Bu kripto para biriminin gelecekte altın yerine geçebileceğine inanan bazı kripto para analistleri var. Bitcoin Altından Daha mı İyi?...
İmge Açıkbaş 23 Temmuz 2018