Bitcoin Balinaları Wall Street Yatırımcılarını Kriptoya Çekiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in en büyük traderlarının oluşturduğu bir kitle ekip oluşturup bir kripto firması kurmayı ve bitcoin ve ethereum için kripto para piyasası ve vadeli işleler için iki yeni fiyat endeksi kurmayı düşünüyor. Güvenli fiyat endeksi ile birlikte Wall Street geçmişi bulunan ekip liderlerinin Wall Street’teki parayı kripto endüstrisine çekebileceği belirtiliyor.

Business Insider’da geçen habere göre TrueDigital, eski Wall Street uzmanlarından Sunil Hirani yönetiminde, perşembe günü iki yeni referans değeri duyurdu.

Oranlar belirlenirken gerekli veriler likidite sağlayıcı firmalardan elde edildi.

Bu firmaların bir kısmı, Goldman Sachs destekli Circle ve birçok Chicago’lu emlakçı gibi, TrueDigital’la beraber çalışmaya başladı.

Wall Street’in bir başka köşesinde ise vadeli bitcoin işlerinin ardındaki Amerika’lı borsa devi CME Group ise bitcoin ve ethereum için kendi referans oranına sahip. Hirani, TrueDigital oranlarıyla vadeli bitcoin işlemleri yapmaya sıcak baktıklarını söyledi.

TrueDigital modelinin destekçileri bunun daha iyi olduğunu çünkü OTC firmalarının verilerinin gelişmemiş yapıları ve hacklenebilirlikleriyle bilinen kripto borsalarından gelen verilerden daha güvenilir olduğunu söylüyorlar.

Güvenilir Endeks İle Wall Street Yatırımcılarının Dikkati Çekilecek

Hirani Business Insider ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde “Kripto borsasından API verisi aldığınızda o verinin nerden geldiğini bilemezsiniz,” dedi ve ekledi;

“Piyasaya dahil olmayan kurumların %99’u böyle bir ürün sayesinde piyasaya daha çok güveneceklerdir.”

Emin olmak için, çoğu destekçinin likidite sağlayıcı firmalar olduğunu unutmamak gerek.

Genesis Global Trading’in, TrueDigital verileriyle referans oranı belirleyen New York merkezli likidite firması başındaki Michael Moro, OTC’den gelen verilerin  Wall Street kurumlarınınkinden daha gerçekçi olacağını söylüyor.

“Borsalar hacmi domine ediyor olsa da, gerçek kurumsal kişiler OTC ticareti yapıyor ve dolayısıyla o işlemlerin nasıl gerçekleştiğini bilmek daha doğru olacaktır.”

Yine de, OTC piyasasının multi milyon dolarlık işlemler konusunda daha çok bilgi sağlayacağı belirtiliyor.

Piyasadan herkes bu görüşte değil. Piyasa yapı uzmanı David Weisberger ürün tasarımında bazı potansiyel eksiklikler olduğunu söyledi;

“Eski likidite sağlayıcısı olarak, bu piyasadaki kişiler kendi kitaplarına göre konuşuyorlar ki bu görüşler de zaman zaman yatırımcılar yada potansiyel yatırımcılar için yararlı olmayabilir.”.

True Digital röportaj süresince, endeks sağlayıcılarının firmaya rakipleri gibi piyasayla uyum içinde olup olmadıklarını test etme şansı sağladıklarını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Bitcoin Balinaları Wall Street Yatırımcılarını Kriptoya Çekiyor