‘Sıradaki FTX’ Etiketi Alan WBTC ve wETH Nedir? Neler Yaşandı?

'Sıradaki FTX' Etiketi Alan WBTC ve wETH Nedir? Neler Yaşandı?
'Sıradaki FTX' Etiketi Alan WBTC ve wETH Nedir? Neler Yaşandı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX ve Alameda Research çöküşünün sonuçları, kripto para piyasasını etkilemeye devam ediyor. Son olarak Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Wrapped Ethereum (wETH) ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Wrapped Bitcoin, BTC’ye olan sabitliğini kaybetti. Buna karşın wETH, kripto topluluğu tarafından başlatılan bir FUD’un kurbanı oldu. Peki Wrapped Bitcoin ve Wrapped Ethereum nedir? Neler yaşandı?

Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), geçen hafta Bitcoin’e olan sabitliğini kaybetti. Bu da onu, FTX çöküşünden etkilenen en son kripto ürünü yaptı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Wrapped Bitcoin, 3,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 23. kripto para birimi. Bu token, önde gelen akıllı sözleşme platformu Ethereum üzerinde Bitcoin’i temsil ediyor. Birçok DeFi ve NFT projesi Ethereum’da yer aldığından, bu varlık, yatırımcılar arasında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bunun arkasındaki fikir basit Wrapped Bitcoin, BTC sahiplerinin Ethereum’da işlem yapmasını mümkün kılıyor.

WBTC

WBTC, Bitcoin’e olan sabitliğini kaybetti

Şu anda WBTC’de bir problem var gibi duruyor. CoinGecko’ya göre, son 24 saatte 88 milyon dolar değerinde token el değiştirdi. Bu arada Blockchain veri firması Kaiko, geçen hafta tokenin Bitcoin’e sabitliğini kaybettiğini söyledi. FTX Kasım ayının başında patladığından beri, WBTC borsalarda Bitcoin’e göre indirimli şekilde işlem görüyordü. Geçtiğimiz Cuma günü bu indirim %1,5 oranındaydı. Kaiko’ya göre bu fiyat düşüşünün nedeni, FTX ve Alameda Research’ün çöküşüyle ilgili. Alameda, piyasadaki en büyük Wrapped Bitcoin sahipleri arasındaydı.

Alameda Research’ün çok fazla WBTC tutması, Bitcoin yatırımcılarını korkuttu. Bunun nedeni, Wrapped Bitcoin’in, Bitcoin ile desteklenmediğini düşünmeleriydi. Ancak görünüşe göre bu yanlış. Kaiko, rezervlerin “zincir üzerinde doğrulanabileceğini” söylüyor. Buna göre BitCo isimli kripto saklama firması WBTC’nin ana koruyucusu olarak çalışmaya devam ediyor. Bu arada DeFi uzmanı Kieran Mesquita, oranında sabitlik kaybının önemli olmadığını ifade ediyor. Ona göre token, sadece %2 oranında düştü ve kısa sürede BTC fiyatına geri döndü.

Wrapped Ethereum (wETH) nedir?

Ethereum ağında geliştirilen tüm tokenler, 2015 yılında piyasaya sürülen ERC-20 standardı ile oluşturuluyor. ERC-20 temel olarak token yaratmak için gerekli olan bir kurallar kümesinden oluşuyor. Ancak Ethereum’un yerel kripto para birimi olan ETH, bu standarda uymuyor. Kullanıcıların, ETH’leri aracılığıyla elde edebileceği Wrapped Ethereum (wETH) bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. Wrapped Ethereum, birlikte çalışabilirliği artırmak ve ETH’nin dApp’lerde kullanılabilmesi için geliştirildi. Temelde bu, ETH’lerin ERC-20 uyumlu ETH’lere dönüşmüş halini ifade ediyor.

WETH

wETH ile ilgili söylentiler piyasaya korku salıyor

WBTC tokenin BTC’yi takip etmesine benzer şekilde wETH de ETH fiyatını takip ediyor. Ancak Wrapped Bitcoin fiyatı, FTX çöküşünün etkisiyle sabitliğini kaybedince, aynı soru Wrapped Ethereum için de ortaya çıktı. Hafta sonu kripto topluluğunda, wETH’nin ETH’ye karşı 1:1 değerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu iddialarından kaynaklanan korkular yayıldı. Ancak iddialar, son zamanlardaki FTX çöküşünden etkilenen projeler hakkındaki ayrıntılı şakalardan başka bir şey değildi. FTX’in birkaç gün içindeki büyük çöküşünden bu yana kripto alanı, sistemik risk söylentileriyle dolu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

‘Sıradaki FTX’ Etiketi Alan WBTC ve wETH Nedir? Neler Yaşandı?