Reklamı kapat

Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Coin’leri Hangileri?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 Kasım 2021
1 görüntülenme
WEB 3.0

Facebook’un metaverse hamlesinin ardından ivme kazanan metaverse coin’lerinin ardından bu sefer ilgi, Web 3.0 ve Web 3.0 coin projelerine kaydı. Bu yazıda, “internetin demokratikleştirilmesi” olarak görülen Web 3.0 kavramı ve bu alana odaklanmış kripto para projelerini inceleyeceğiz.

Web 3.0 ve Web 3.0 coin nedir?

Web 3.0, internet için bir “paradigma değişimini” ifade eder. Beş yıl önce, internetin yeni neslinin Semantik Web olacağı düşünülüyordu. Berners-Lee, bu terimi, makinelerin içeriği insani bir şekilde işleyebileceği bir web’i tanımlamak için icat etti. Semantik Web birkaç nedenden dolayı gerçekleşmedi. Bunun sebeplerinden biri, RDF (kaynak tanımlama çerçevesi) olarak adlandırılan gerçek AI teknolojisinin uygulanmasının neredeyse imkansız olmasıydı. Çünkü makine, bir kavramın içinde tanımlandığı bağlamı anlamadan sınıflandırma yapamıyordu.

Berners-Lee tarafından tasavvur edilen Semantik Web gerçekleşemese de, Web 3.0’ın birçok yönden orijinal web’e bir geri dönüş olduğu düşünülüyor. Birçoğuna göre dağıtık defterler ve Blockchain üzerinde depolama gibi teknolojilerin yükselişi, verilerin merkezden dağıtılmasına izin verecek; şeffaf ve güvenli bir ortam yaratarak Web 2.0’ın merkeziliğini, gözetimini ve reklamcılığını geride bırakacak. Ayrıca Web 2.0’da norm haline gelen kronik kesintiler ortadan kalkacaktır çünkü merkeziyetsizlik şeffaf, isteğe bağlı, eşler arası iletişimi mümkün kılacaktır. Özetle, Web 3.0, bireyin egemen olmasını sağlayarak bize daha adil bir internet getirmenin hedeflendiğini ifade eder. Bu sebeple, daha “demokratik” olarak tanımlanır.

Web 3.0 coin projeleri hangileri?

Çoğu Web 3.0 tokenı, bu yıl pek çok tokendan daha iyi performans gösterse de, ana akımın ilgisini yakın bir zamanda yakaladı. Bu tokenların ve arkasındaki ağın farklı pek çok işlevi bulunuyor. Örneğin Filecoin ve The Graph, merkezi olmayan depolama hizmeti sunar. Helium, kapsama alanlarını kullanarak veri aktarımı sağlar. Şimdi, piyasa değerine göre ilk 10’da yer alan Web 3.0 coin’lerinden bahsedeceğiz.

  • Chainlink (LINK): Merkezi olmayan bir oracle ağı aracılığıyla Chainlink, Blockchain’lerin harici veri beslemeleri ve ödeme yöntemleri ile güvenli bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, karmaşık akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duyduğu kritik zincir dışı bilgileri sağlar.
  • Theta Network (THETA): Theta (THETA), video yayınları için özel olarak oluşturulmuş, Blockchain’le çalışan bir ağdır. Mart 2019’da başlatılan Theta ana ağı, kullanıcıların bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını eşler arası (P2P) temelinde paylaştığı merkezi olmayan bir ağ olarak çalışır.
Sosyal Medya Patlaması Yaşayan 9 Altcoin!
  • Filecoin (FIL): Filecoin, “insanlığın en önemli bilgilerini depolamayı” amaçlayan merkezi olmayan bir depolama sistemidir. Merkezileşme sorunlarına yatkın olan şirketlerin aksine, Filecoin, bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan yapısından yararlanır.
  • The Graph (GRT): The Graph, hem merkezi olmayan finans (DeFi) hem de daha geniş Web 3.0 ekosistemindeki birçok uygulamaya güç sağlayan, Ethereum ve IPFS gibi ağlar için veri sorgulamak amacıyla oluşturulmuş bir indeksleme protokolüdür.
  • Helium (HNT): Helium (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için oluşturulmuş, merkezi olmayan, Blockchain çalışan bir ağdır. Helium, kablosuz Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının iletişim yeteneklerini geliştirmeyi amaçlar.
3 Analist, SHIB, DOGE Tahmini ile Patlayacak 3 Metaverse Coin'i Paylaştı!

  • BitTorrent (BTT): BitTorrent, bir eşler arası (P2P) dosya paylaşımı ve torrent platformudur. 2000’lerin başında piyasaya sürülen BitTorrent, TRON’un 2018’de adım atması ile birlikte P2P dosya paylaşım platformu haline geldi.
  • Stacks (STX): Stacks, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) Bitcoin’e (BTC) getirmek için tasarlanmış bir katman-1 Blockchain çözümüdür.
  • Arweave (AR): Arweave, verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amaçlayan merkezi olmayan bir depolama ağıdır.
Bitcoin, SHIB ve DOGE Çakıldı: Bu 8 Altcoin ise Uçtu Gitti!
  • Siacoin (SC): Sia, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarına erişim kiralayabilecekleri bulut depolama için güvenilir bir pazar yeri görevi görür. Anlaşmalar ve işlemler akıllı sözleşmelerle uygulanır. Projenin ana hedefi “internetin asıl depolama katmanı” olmaktır.
  • Audius (AUDIO): Audius, dinleyiciler ve içerik oluşturucular arasındaki doğrudan işlemleri kolaylaştıran bir yayın protokolüdür. Geçtiğimiz aylarda, TikTok ile gerçekleştirilen ortaklığıyla gündeme gelmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

the sandbox nft game gID 4
Bu Metaverse Coin’e Onmilyonlarca Yatırım Aktı! Bir basın açıklamasına göre, Metaverse girişimi The Sandbox, SoftBank liderliğindeki 93 milyon dolarlık B Serisi finansman turunu kapattı. The Sandbox’ın SAND isimli metaverse coin projesinin arkasındaki ağ olduğunu belirtmekte fayda var. Metaverse coin projesine 93 milyon dolarlık...
Aslı Dinçer 2 Kasım 2021