Web3 Yeni Finansı Nasıl Dönüştürüyor?

Kriptokoin
Kriptokoin 2 hafta önce
154 görüntülenme
Web3

Yeni bir İnternet modeli ivme kazanırken geleneksel finans, yıkıcı yeniliklere tanık oluyor. Bu çağda, Web3 olarak bilinen, İnternet’i takip eden çağda her şey yeniden tanımlanabilir. Aslında, Web3 kavramı ilk olarak 2014’te ortaya atılmıştı, ancak son yıllarda blokzincir, kripto para birimleri ve Metaverse dalgasına kadar yeterince popülerlik kazanamadı. Sonuç olarak, kurumlar, hükümetler ve girişim sermayesi bu sektöre akın etti. Peki Web3 tam olarak nedir? Web3 yeni finansı nasıl dönüştürüyor?

Web3 Yeni Finansı Nasıl Dönüştürüyor?

Web3, merkeziyetsizlik, yapay zeka, Semantik Web, aracısız ve izinsiz ve her yerde bulunma gibi birçok özelliğe sahiptir. Dağıtılmış defter teknolojisi tarafından desteklenen ve blokzincire dayalı yeni bir İnternet nesli olarak Web3, blokzincir ve akıllı sözleşmeler gibi teknolojilerin sağladığı açıklık, gizlilik, ortak geliştirme ve merkeziyetsizlik alanlarındaki büyük yeniliklerle metaverse oluşturmak için gereken temel teknolojilerin bir koleksiyonunu temsil eder.

Günümüzde, Web3, merkeziyetsiz borç verme ve merkeziyetsiz sigorta gibi çeşitli finansal hizmetlere sahiptir. Örnek olarak borç verme işini ele alalım. Web3 sisteminde, merkeziyetsiz borç verme aşkın teminatlandırma,  likidite havuzu, anında borç gibi yeni borç verme modellerine evrilmiştir.

Bugün gözlemlediğimiz merkeziyetsiz borç verme temelde kripto paralar için olup Web3 tabanlı tam bir işletme modeli bulunmaktadır.

Geleneksel borç vermeye kıyasla merkeziyetsiz borç verme önemli özelliklere sahiptir:

Birincisi, merkeziyetsiz borç verme kişisel gizliliğin korunmasına yardımcı olur. Merkezi borç verme süreci ilgili birey ve şirketlere odaklanır. Bankaların borç vermeden önce birey veya şirketlerin borçlarını ödeyip ödemeyeceğini değerlendirmesi gerekir. Bunun aksine, merkeziyetsiz borç verme kimsenin kimliğini açıklamasını gerektirmez. Yine de, borç alan kişinin ana teminat sağlaması gerekir ki bu, borç alan borcunu ödeyemez ise doğrudan borç verene gidecektir.

İkincisi, merkeziyetsiz borç verme işletme maliyetini düşürebilir ve verimliliği arttırabilir. Akıllı sözleşmelerle, merkeziyetsiz borç verme manuel hataları ve tekrarlanan işlemleri azaltarak işletme maliyetlerini düşürür. Ayrıca, akıllı sözleşmeler geleneksel banka borç alım süreçlerindeki zaman alan evrak işlerini azaltarak işletme verimliliğini geliştirir.

Üçüncüsü, dünyanın her yerinden fonlara erişime açık olan merkeziyetsiz borç verme, borç alanların daha düşük faizle borç alabilmesini kolaylaştırır.

Web3, makineyle gelişmiş analitik arasındaki etkileşimi desteklemek için yapay zekayı kullanmasından da belli olduğu üzere, kişisel gizliliğe ve güvenliğe olduğu kadar Web2’den daha yenilikçi teknolojilere de odaklanır. Web3’ün diğer bir avantajı ise veri mülkiyetini kullanıcılara geri veren merkeziyetsiz ağdır.

Sonuca baktığımızda görebiliriz ki Web3 Web2’yi teknoloji, uygulama ve veri durumu bakımından geride bırakmıştır. Web2’nin geleneksel sınırlamalarını kıran Web3, yeni finansı dönüştürdü.

Geleneksel finansın zincirlerini kıran CoinEx, kripto işlemleri kolaylaştırıyor

Web3 ile birlikte, küresel kripto para borsası CoinEx, yeni finans konusunda çalışıyor. Borsalar kripto para sektörünün altyapısının önemli bir parçasıdır. Halkın geneli için Web3 endüstrisine en kolay giriş yolu olan CoinEx ise kripto sektöründe hayati bir rol oynuyor.

Web3 çağının vazgeçilmez bir parçası olan CoinEx, taahhüdüne her zaman bağlı kalmıştır. 2022’de CoinEx, sloganını “kolay kripto işlemler” olarak yeniden tanımladı. Kullanımı kolay ürünler, varlık açısından hafif yatırım modelleri ve düşünceli müşteri hizmetleri ile borsa, genel halkın kripto macerasına zahmetsizce başlamasına yardımcı olur. Geleneksel finansın zincirlerini kırmayı ve kripto para işlemlerinin eşiğini düşürmeyi amaçlayan CoinEx, dünyanın her yerinden herkesin Web3 çağına girmesini kolaylaştırıyor. Bu acemi dostu borsada, tüm dünyadan yatırımcılar sorunsuz ve kolay bir kripto yolculuğunun keyfine varacaklar.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FED Başkanı Kripto Paraları Konuşacak
Yarın Büyük Gün: FED Başkanı Kripto Paraları Konuşacak! FED Başkanı Jerome Powell, yarın Kongre’ye sunulacak ‘Altı Aylık Para Politikası Raporu’ hakkındaki duruşmada faiz oranı ile birlikte kripto paraları da konuşacak. Powell’ın açıklamaları büyük ölçüde yatay hareket eden Bitcoin üzerinde etkili olabilir. ABD kongresi yarın kripto paraları...
Buğra Çağlar 2 hafta önce