Weiss Ratings Raporunda Ethereum İçin Daha İyi Diyor – Peki Güvenilir mi?

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 31 Ocak 2018
1 görüntülenme

Wall Street’te tanınmaya başlamasının ardından kripto para birimleri varlık değerlendirme şirketlerinin de ilgisini çekmeye başladı. Geçen hafta Florida merkezli Weiss Ratings çıkardığı raporda farklı dijital para birimleri için risk, teknolojik innovasyon gibi temel ölçütlere dayanan derecelendirmelerde bulunmuştu.
Raporda bazı sürprizler de vardı. Hiçbir birim A ile derecelendirilmediği gibi beklenmedik bir şekilde Ethereum, Bitcoin ve Ripple’dan daha yüksek not almıştı.

Fakat Weiss Ratings ne kadar güvenilir?

Yatırım uzmanları bu konuda fikir ayrılığı yaşıyor.

Dijital mülk uzmanı David Drake “Gayet güvenilir, dijital para piyasası üzerine yapılacak değerlendirmelerin ilk adımı.” diyor.

Elliot Wave’in bilgisayar analizleri başkanı Elliot Prechter “Sırf vadeli işlemler borsasının ve değerlendirme şirketlerinin 9 yıl sonunda kripto para birimlerine yapılan yatırımları tanıması bile piyasanın olgunlaştığının göstergesi.” diyor ve bu dönemi altın takasının legalleştirildiği zamana benzetiyor, yapılan değerlendirmelerin dikkate alınabileceği sinyallerini veriyor.

Taust Sollus Wealth Management’ın başkanı Al Zdenek ise konuya biraz şüpheci yaklaşıyor. Şirket başkanı, “Weiss bir süredir piyasada olan bir şirket ve saygı görüyor gibi görünüyor fakat konu dijital para endüstrisi olunca sektör çok genç ve yer için rekabet eden bir sürü şirket varken bu şirketleri derecelendirmek gerçekte ne anlama geliyor emin değilim. Piyasadaki değişim hızı herhangi bir değerlendirmeyi birkaç hafta sonra alakasız kılıyor. Eğer bu değerlendirmeyi baz alıyorlarsa takip edenlere ve yatırımcılara dikkatli olmalarını öneririm. Her yeni endüstride birçok katılımcı vardır fakat sadece bir kısmı hayatta kalır. Bitcoin önümüzdeki yıllarda hiç değerlendirilmezse şaşırmam.” şeklinde açıklama yaptı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Piyasanın Efsane Traderı, Bu Hafta O Altcoin'leri Seçti!
Kimsenin Anlayamadığı 600 Yıllık Kitabın Sırrını Yapay Zeka Çözdü Bilinmeyen bir dilde yazılmış, modern insan tarafından hiç anlaşılamamış bir kitap. Bilim dünyasını karıştırmasına rağmen satırlarında anlatılan şeylerin, gizemli resimlerinin ne ifade ettiği çözülemeyen bir eser. Onu da yapay zeka yazılımlarına emanet ediyoruz. 1404 ila 1438 yılları...
Burak Can Senyelli 31 Ocak 2018