Western Union CEO’sundan Bitcoin ve Dolar Karşılaştırması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Western Union (WU) CEO’su Hikmet Ersek, müşterilerin halen fiat para kullanmayı tercih etmesinden dolayı kısa vadeli planlarında kriptopara transferi hizmetinin bulunmadığını açıkladı. New York’taki Economic Club’da konuşan Ersek şu ifadelerde bulundu:

“Uluslar bayrak, anayasa, sınırlar ve paralar üzerine kurulmuştur… Müşteriler bize taleplerini dile getiriyorlar. Ancak insanlar henüz hastane faturalarını kriptolarla ödemiyor.”

Ersek ayrıca WU’nın müşterilerinin somut, elle tutulur olan fiat parayı kriptoparaya tercih ettiklerini söyledi ve Bitcoin’in doların yerine geçmesi için önünde çok uzun bi yol olduğuna vurgu yaptı.

Bu durum özellikle pek çok dükkan ve bazı süpermarketlerde kredi kartı geçmeyen, “nakite dayalı” ekonomiye sahip ülkelerde geçerli. İnsanlar somut parayla ödemeye yapmaya alışmış durumdalar ve internetten ödeme yapmadıkları sürece nadiren dijital para kullanmaktalar.

Kuşkusuz, kriptoparalar internet üzerinden alım yapmayanlar için pek de kullanışlı değil. Hatta kriptoparalarla aşina olmayan birisi için blockchain ile bir banka kuruluşu arasındaki farkı ayırt etmek dahi zor.

Ersek ayrıca fiat paraların merkezi bankalar için daha elverişli bir seçenek olduğunu, bankların merkezi olmayan dijital paraları geçmesinin pek de olası olmadığını belirtti.

Merkez bankları akışını kontrol edebildikleri, acil durumlarda ekonomiyi yönlendirebildikleri ve insanların bankadan para çekerken kargaşa yaşamadığı paraları kullanmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle İsviçre’nin merkez bankası Schweizerische Nationalbank, kendi kriptoparasını çıkarmakta biraz şüpheci davrandı. Bankaya göre her ne kadar paranın üzerinde kontrole sahip olsa da, bir ticari banka rolü üstlenecek ve kendi ifadeleriyle herhangi bir banka kargaşasını ağırlaştıracaktır.

Öte yandan, İngiltere Bankası merkez bankasının çıkardığı kriptoparaların Sweizerische Nationalbank’ın düşündüğü kadar umutsuz olmadığını düşünüyor.

WU geçmişte XRP ile çalışmalarda bulundu ve muhtemelen bu kriptoparayı havale işlemlerinde bir araç olarak kullanacaktı. Belki de bankanın kriptoparalarla ilgili görüşü Ersek’in açıkladığından daha farklı.

Cryptovest

Western Union CEO’sundan Bitcoin ve Dolar Karşılaştırması