Reklamı kapat

Western Union CEO’sundan Bitcoin ve Dolar Karşılaştırması

Egehan Karışman
Egehan Karışman 14 Haziran 2018
0 görüntülenme

Western Union (WU) CEO’su Hikmet Ersek, müşterilerin halen fiat para kullanmayı tercih etmesinden dolayı kısa vadeli planlarında kriptopara transferi hizmetinin bulunmadığını açıkladı. New York’taki Economic Club’da konuşan Ersek şu ifadelerde bulundu:

“Uluslar bayrak, anayasa, sınırlar ve paralar üzerine kurulmuştur… Müşteriler bize taleplerini dile getiriyorlar. Ancak insanlar henüz hastane faturalarını kriptolarla ödemiyor.”

Ersek ayrıca WU’nın müşterilerinin somut, elle tutulur olan fiat parayı kriptoparaya tercih ettiklerini söyledi ve Bitcoin’in doların yerine geçmesi için önünde çok uzun bi yol olduğuna vurgu yaptı.

Bu durum özellikle pek çok dükkan ve bazı süpermarketlerde kredi kartı geçmeyen, “nakite dayalı” ekonomiye sahip ülkelerde geçerli. İnsanlar somut parayla ödemeye yapmaya alışmış durumdalar ve internetten ödeme yapmadıkları sürece nadiren dijital para kullanmaktalar.

Kuşkusuz, kriptoparalar internet üzerinden alım yapmayanlar için pek de kullanışlı değil. Hatta kriptoparalarla aşina olmayan birisi için blockchain ile bir banka kuruluşu arasındaki farkı ayırt etmek dahi zor.

Ersek ayrıca fiat paraların merkezi bankalar için daha elverişli bir seçenek olduğunu, bankların merkezi olmayan dijital paraları geçmesinin pek de olası olmadığını belirtti.

Merkez bankları akışını kontrol edebildikleri, acil durumlarda ekonomiyi yönlendirebildikleri ve insanların bankadan para çekerken kargaşa yaşamadığı paraları kullanmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle İsviçre’nin merkez bankası Schweizerische Nationalbank, kendi kriptoparasını çıkarmakta biraz şüpheci davrandı. Bankaya göre her ne kadar paranın üzerinde kontrole sahip olsa da, bir ticari banka rolü üstlenecek ve kendi ifadeleriyle herhangi bir banka kargaşasını ağırlaştıracaktır.

Öte yandan, İngiltere Bankası merkez bankasının çıkardığı kriptoparaların Sweizerische Nationalbank’ın düşündüğü kadar umutsuz olmadığını düşünüyor.

WU geçmişte XRP ile çalışmalarda bulundu ve muhtemelen bu kriptoparayı havale işlemlerinde bir araç olarak kullanacaktı. Belki de bankanın kriptoparalarla ilgili görüşü Ersek’in açıkladığından daha farklı.

Cryptovest

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto’da Kaybetmenin 5 Nedeni Kripto fiyatları düşüşe geçmeye başladı Gün itibarı ile Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi market hacminde ilk sıralarda yer alan koinler dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto paralar düşüş trendine geçti. Bu noktada nakit olarak zararda olabilirsiniz ancak merak...
Osman Kuzucu 14 Haziran 2018