Dünya Altın Konseyi’nin Son Altın Fiyatları Tahminleri!

Dünya Altın Konseyi'nin Son Altın Fiyatları Tahminleri!
Dünya Altın Konseyi'nin Son Altın Fiyatları Tahminleri!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Reserve, enflasyonu %2 hedefine çekmek için agresif para politikası duruşunu sürdürüyor. Bu da, 1.900 doların üzerinde tutunmaya çalışırken altın fiyatları üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam ediyor.

Yatırımcılar, altından vazgeçmemeli!

Ancak Dünya Altın Konseyi’nin son araştırması, yatırımcıların altından vazgeçmemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü, altının asimetrik performansının yılın ikinci yarısında fiyatları desteklemeye devam edeceğini kaydediyor. WGC araştırma başkanı Juan Carlos Artigas, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, işler yolunda giderse yukarı yönlü hareketin bir kısmını yakalayacaktır. Ancak işler kötü giderse de sizi çok daha iyi koruyacaktır.

Altın fiyatları

Altın fiyatları “bekle ve gör” modunda

Dünya Altın Konseyi analistleri değerlendirmelerinde, altının yılsonuna kadar mevcut fiyatlarda nispeten istikrarlı kalmasını bekliyorlar. Nötr görünüm, altının şu anda 1.915 dolar civarında işlem görmesiyle ortaya çıkıyor. Artigas, yatırımcılar Federal Reserve’in agresif para politikalarının küresel ekonomi üzerinde nasıl bir etki yaratacağını belirlemeye çalışırken altının şu anda “bekle ve gör” modunda olduğunu söylüyor. Şu anda piyasaların yılsonuna kadar ve 2024’e kadar hafif bir daralma potansiyeli gördüğünü de sözlerine ekliyor.

Bununla birlikte, resesyon korkuları daha da ileri itilmiş olsa da, piyasadan tamamen fiyatlanmadıklarını vurguluyor. Bu riskin, yatırımcıların altın tahsisine devam etmelerinin nedeni olduğunu söylüyor. Artigas’a göre, Fed’in politikalarının ekonomi üzerinde nasıl bir etki yaratacağını söylemek için henüz çok erken. Buradan hareketle Artigas, şu yorumu yapıyor:

Yılın ilk yarısında gördüğümüz fiyat hareketine göre altın oldukça sağlam. Bir miktar destek sağlıyor. Ayrıca, bilinmeyen olay riskleri de dahil olmak üzere ekonomik koşullarda daha fazla bozulma olursa, o zaman altın fiyatlarında daha önemli bir yükseliş söz konusu olabilir.

Altın fiyatları

Altın, tam olarak yapması gerekeni yaptı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları, son dönemde 1.950 doların altına indi. Buna rağmen Juan Carlos Artigas, altının bu yıl tahvil ve nakitten daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor. Altının daha iyi performans göstermediği tek şeyin gelişmiş ekonomi hisse senetleri olduğunu da sözlerine ekliyor.

WGC, yılın ilk yarısında altın fiyatlarının %5,4’lük bir kazanç sağladığın söylüyor. Ayrıca, bunun S&P 500’ün yılbaşından bugüne %14’lük bir ralli yaptığı döneme denk geldiğini belirtiyor. Artigas, altının tam olarak yapması gerekeni yaptığını ifade ediyor. WGC raporunda, şu hususların altını çiziyor:

Altın sadece yatırımcı portföylerine olumlu getiri sağlamakla kalmadı, aynı zamanda yılın ilk yarısında, özellikle de Mart ayındaki mini bankacılık krizi sırasında volatilitenin azalmasına yardımcı oldu.

Altın fiyatları

Ufukta altın fiyatları için büyük bir düşüş yok!

Güçlü ekonomik büyüme ve sağlam işgücü piyasası verileri altın üzerinde baskı yaratmaya devam edecek gibi. Bununla birlikte, Artigas, WGC’nin altın fiyatlarının yakın vadede ne kadar düşebileceğine dair bir sınır öngördüğünü söylüyor. Araştırma başkanı, değerli metali etkileyen birçok rüzgarın zayıflamaya başladığını kaydediyor. Artigas, piyasaların bu yıl daha fazla sıkılaştırmayı fiyatladığını belirtiyor. Buna rağmen, Fed’in sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğunu söylüyor.

Artigas, faiz oranlarındaki zirvenin, tahvil getirilerinin ve ABD dolarının daha fazla yükselmeyeceği anlamına geldiğini belirtiyor. Bu bağlamda, “Altın için gördüğümüz zorlukların çoğu fiyatlandırıldı. Altında büyük bir satış için gerekli koşulları görmüyoruz,” diyor. WGC ise raporunda, şu değerlendirmeye yer veriyor:

Bununla birlikte, altının ilk yarıdaki olumlu performansı göz önüne alındığında, ortalama 2023 altın fiyatlarının 2022 ortalaması olan 1.800 doların altına düşmesi için yatırımcı gevşemesinin ciddi olması gerektiğini belirtmek gerekir. Küresel makroekonomik sonuçları tahmin etmenin doğasında var olan belirsizlik göz önüne alındığında, altının pozitif asimetrik performansının yatırımcıların varlık tahsisi araç setinin değerli bir bileşeni olabileceğine inanıyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünya Altın Konseyi’nin Son Altın Fiyatları Tahminleri!