XRP Türevlerinde Patlama Yaşanıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

XRP Türevlerinde Patlama Yaşanıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?
XRP Türevlerinde Patlama Yaşanıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple (XRP), son 24 saatte yüzde 4,5’i aşan fiyat artışına tanık oldu. Böylece piyasa değerine göre ilk 100’de günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı. Bununla birlikte, en önemli artış spot borsa ve türev hacminde gerçekleşti. Her ikisi de 4 Ekim’de iki kattan fazla arttı.

Bitcoin ve Ethereum işlem hacmi düşerken XRP patlama yaşadı!

Yazı sırasında CoinMarketCap ve CoinGlass verileri, son 24 saat içinde spot borsa ve türev hacminde etkileyici artışlar olduğunu gösteriyor. İlk kaynaktan spot borsa hacminde %104’lük bir artış kaydetti. XRP için türev işlem hacminde ise%185’in üzerinde bir artış oldu. Özellikle, XRP 24 saatlik 1,8 milyar dolara yakın bir hacim kaydetti. Bu da kripto varlığın 28,24 milyar dolara yakın piyasa değerinin %6,36’sına tekabül ediyor. Zira token yazı sırasında 0,52 dolardan işlem görüyordu.

XRP
XRP istatistikleri: Piyasa Değeri, Hacim (24 saat) ve Hacim/Piyasa Değeri (24 saat). Kaynak CoinMarketCap

Spot piyasada el değiştiren bu yüksek XRP hacmine rağmen, Ripple tarafından yaratılan kripto para birimi şu anda türev sözleşmelere olan talepte büyük bir artış görüyor. Bu arada, hem Bitcoin’in (BTC) hem de Ethereum’un (ETH) türev hacmi aynı dönemde yaklaşık %30 düştü. Bu yüzden, XRP işlem hacmindeki patlama daha anlamlı hale geliyor.

Ripple türevlerinde alım satım talebi artıyor

XRP %185’lik bir hacim artışı elde ederken, piyasa değerine göre önde gelen iki proje CoinGlass’ın kripto türevleri trend endeksinde sırasıyla %35 ve %29’luk hacim kayıpları görüyor.

XRP
Kripto Türevleri Trendi. Kaynak CoinGlass

Bu nedenle, kripto traderlarının türev işlemlerini diğer rakipler yerine çoğunlukla XRP’ye doğru kaydırdığı anlamına geliyor. Yazı sırasında, XRP türevleri toplam 3,16 milyar dolarlık bir akış kaydetti. Bu, halihazırda spot borsa hacminden iki kat daha yüksek. Bu miktar aynı zamanda ETH’nin 24 saatlik türev hacminin üç katına tekabül ediyor. Ancak, her iki kripto paranın piyasa değeriyle ilgili bir farklılık göstermiyor.

XRP fiyatını nasıl etkileyecek?

İlginç bir şekilde, Açık Faiz hacmi arttıkça, yatırımcılar muhtemelen token için başka bir fiyat artışı bekliyor. Çünkü her iki ölçüm de CoinGlass’ın bir grafiğine göre birbiriyle oldukça bağlantılı.

XRP
XRP Vadeli İşlemleri Açık Faiz (USD). Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, tarihsel korelasyon fiyatın bu metriği takip etmeye devam edeceği anlamına gelmiyor. Türev verileri de şu anda long pozisyonlardan ziyade short pozisyon açan daha fazla trader olduğunu gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

XRP Türevlerinde Patlama Yaşanıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?