Kurumsal Yatırımcılardan Kripto Para Tahminleri: 12 Ay İçinde…

Kurumsal Yatırımcılardan Kripto Para Tahminleri: 12 Ay İçinde...
Kurumsal Yatırımcılardan Kripto Para Tahminleri: 12 Ay İçinde...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coinbase anketi, kurumsal yatırımcıların kripto para fiyatlarının bir yıl içinde nerede olmasını beklediğini ortaya koydu. Macro Guru Raoul Pal, kripto piyasalarının en yüksek olumsuz duyguya rağmen hala temelde yükseldiğini söylüyor.

Dijital varlıklara yönelik genel duyarlılık arttı

Kripto borsa devi Coinbase, mavi çipli yatırımcıların kripto endüstrisinin geleceği hakkında ne düşündüklerini öğrenmek için yaptırdığı yeni bir anketin sonuçlarını yayınladı. 2022 Kurumsal Yatırımcı Dijital Varlıklara Genel Bakış Anketi, yönetimlerinde toplam 2,6 trilyon dolarlık varlığa sahip 140 ABD merkezli kurumsal yatırımcıyı, dijital varlık piyasası için görünümlerinin ne olduğu konusunda sorguladı.

Sonuçlar, katılımcıların yaklaşık dörtte üçünün hala kripto varlıklarının son ayı piyasasının ortasında burada kalacağını düşündüğünü gösteriyor. Bu da kripto paraların artık bir varlık sınıfı olarak güçlü bir şekilde kabul edildiğini gösteriyor. Coinbase, şu açıklamayı yapıyor:

Dijital varlıklara yönelik genel duyarlılık, %72’si dijital varlıkların burada kalacağı görüşünü destekleyerek olumlu kaldı. Bu görüş, şu anda kriptoya yatırım yapanlar arasında %86. Ayrıca, yatırım yapmayı planlayanlar arasında %64 seviyesinde.

İşte Bu Hafta Gözlerinizi Dikmeniz Gereken 5 Kripto Para!

Yatırımcıların kripto para fiyatlarına bakışı nasıl?

Uzun vadeli duyarlılık olumlu. Bununla birlikte, sonuçlar aynı zamanda sektördeki kargaşanın yatırımcıların dijital varlıkların önümüzdeki aylarda yüksek getiri sağlayacağına dair iyimserliğini azalttığını gösteriyor. Ankete katılanların yarısından fazlası, kripto paraların önümüzdeki 12 ayda önemli bir fiyat hareketi görmesini beklemiyor. Ayrıca, dörtte birinden fazlası dijital varlıkların daha fazla kayıp göreceğini düşünüyor. Coinbase, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kripto kışı, fiyat artışına yönelik kısa vadeli beklentileri azalttı. Fiyatlara bakışları sorulduğunda, yatırımcıların %54’ü kripto para fiyatlarının menzile bağlı olacağını tahmin ediyor. Yatırımcıların %29’u ise önümüzdeki 12 ay içinde daha düşük bir eğilim göstermesini bekliyor.

Kaynak: Coinbase

Yine de, ankete göre katılımcıların çoğu kripto para birimlerinin sonunda düzeleceğini düşünüyor. Coinbase, şu açıklamayı yapıyor:

Uzun vadede fiyat görünümü olumlu olmaya devam ediyor ve yatırımcıların %71’i dijital varlık değerlemelerinin uzun vadede artmasını beklediklerini söylüyor.

Kaynak: Coinbase

“Kripto para sarsıldı, ancak temelleri güçlü kaldı”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto endüstrisindeki olumsuz duygular tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Buna rağmen Makro uzmanı ve eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal, temellerinin güçlü kaldığını söylüyor. Pal, yatırımcı olumsuzluğunun, Büyük Durgunluk ve Dot.com balon patlaması dönemleri de dahil olmak üzere şimdiye kadar gördüğünden daha yüksek olduğunu kaydediyor. Bu bağlamda makro guru, şu açıklamayı yapıyor:

Elimizdeki şey tam bir çılgınlık. Çünkü deprem oldu ve herkes aşırı duyarlı. Kariyerimde, hem kriptoda hem de borsada böyle bir duygu görmedim. Twitter çok kötü. NASDAQ’nın büyük bir durgunluğu fiyatlamış olabileceğini söylemek için nispeten yükseliş eğilimi gösteren bir grafik koydum, sadece marjinal bir yükseliş. 100 öfke yorumu almış olmalıyım. Bunu, önermeye nasıl cüret edebilir mişim? 2008’de olmayan, 2001’de olmayan bir ölçekte öfke, küskünlük, korku var şu anda.

kripto para

“Yükselişe geçme nedeni: Kurumsal benimseme artıyor”

Ancak Pal, büyük teknolojinin kripto endüstrisi ile giderek daha fazla iç içe geçtiğine dikkat çekiyor. Böylece, kripto para alanını kurumsal yatırımcıların benimsemesinin artmasıyla yükselişe geçtiğini söylüyor. Buradan hareketle şu yorumu yapıyor:

Kripto para piyasasında bir şey değişti mi? Bir şey değil? Teknoloji kullanılıyor mu? Solana Blockchain Meta ile NFT’ler için kullanmayı kabul etti mi? Evet. Google, Solana ile çalışıyor mu? Evet. DeFi başarısız oldu mu? Hayır. DeFi sistem fikri işe yarıyor mu? Evet. Kripto para birimleri internetteki bir değer sisteminde değiş tokuş ediliyor mu? Evet. Bu ekosistemde insan sayısı artıyor mu? Stabilize olduğu için çok değil. Ancak geçmiş döngüye bakarsanız, yani 2017’deki zirveden 2019’daki düşüşe bakarsanız, aktif cüzdan adreslerinin yaklaşık %80’ini kaybettik. Şimdi baktığımda, benimseme artmaya devam ettiği için yaklaşık %30 kaybettik.

 kripto para

“Yatırımcıların uzun vadeli bakması gerekiyor”

Raoul Pal, yatırımcıların kripto yatırımına uzun vadeli bir yaklaşım benimsemeleri, panik düşüşleri sırasında satın almaları ve gelecekteki kazançları görmek için varlıklarını ellerinde tutmaları gerektiğini söylüyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde izah ediyor:

Yani bu gerçekten psikolojik bir oyun. Ve bu uzun vadeli bir oyun. Karışmıyoruz çünkü bir yılda veya iki yılda para kazanabiliyoruz. Diyoruz ki, dinle, buradaki bahis şu, eğer beklersen ve panik döngüsünün en altına eklersen ve sadece beklemeye devam edersen ve kaldıraç kullanmazsan ve ne yaptığın konusunda mantıklı olursan başarırsın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kurumsal Yatırımcılardan Kripto Para Tahminleri: 12 Ay İçinde…