Yeni Araştırma: Bitcoin’in Enerji Problemi Küresel İklim Değişikliğini Arttırabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yayımlanmış bir araştırma, Bitcoin üretildikçe ve alışveriş edildikçe büyük miktarda enerji tüketildiğini öne sürüyor. Araştırmacılara göre bu tüketim şekli küresel iklim değişikliğine yol açan karbon gazı salınımlarını iyice arttırıyor.

Bitcoin ve enerji arasındaki ilişki her zaman öyle yada böyle karmaşıktı.

Bir çok insan, küçük kasabalarda ve topluluklarda işlerini yapan ve büyük fırsatlar vaadeden, ama aslında büyük miktarda elektrik tüketerek güç hatlarının işlevsizleşmesine sebep olan madencilerle ilgili şeyleri duymuştur.

Bazıları da fazla elektrik tüketiminin şişirilmiş bir balon olduğunu iddaa ediyor. Stanford Üniversitesi öğretim görevlisi Jonathan Koomey, nedense etrafta dijital para madenciliğinin ne kadar enerji tükettiğini gösteren sağlam bir bilgi olmadığını belirtti.

Bu konuya değinmişken, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den asistan profesör Christian Catalini, nasıl genellikle madencilik ekipmanının kişiselleştirildiğini ve çeşitli bileşenlerle kurulduğunu açıkladı. Tabi bu da enerji kullanımı hakkında net ve sürdürülebilir bir veri almayı zorlaştırıyor.

Ama, yeni araştırma Bitcoin’in büyük bir enerji problemi olduğunu söylüyor. Ayrıca, ulusların iklim değilikliğini azaltmak adına uyguladığı sınırlamalarla da problem yaşamasına sebep oluyor.

Daha Fazla Güç, Daha Fazla Problem?

Yeni araştırma, Decarbonizing Bitcoin: Law and Policy Choices for Reducing the Energy Consumption of Blockchain technologies and Digital Currencies, adıyla Doha’daki Katar Üniversitesi’nden asistan profesör Dr. Jon Truby tarafından yayımlandı.

Truby’ye göre, dünyanın tüm potansiyeli farkedebilmesi için kripto paranın dijital para madenciliğinin sürdürülebilir bir yöne kayması gerekiyor.

Truby şöyle dedi:

“Bitcoin örnek almamız için burada, böylelikle, ileriki modeller enerji tüketimine dayanmadan tasarlanmalı ki ekonomik ve sosyal yararları öne çıksın.”

Sonuç olarak, Truby, Bitcoin madenciliğinin karbon gazı salınımına çok fazla katkıda bulunduğunu, ulusal iklim değişikliğini önleme sınırlamalarıyla çatışabileceğini düşünüyor

.

Truby’ye göre bu enerji alışkanlıklarıyla ilgili sorun şu, geliştiriciler ve kripto paranın içindeki diğer kişiler yaptıkları işlerin çevresel etkileri üzerine çok az düşünüyorlar.

Sürdürülebilir Geleceğe Doğru

Truby, ilk adımın geliştiricileri “yüksek emisyonlarla sonuçlanmayan protokollerde ortak olmak” fikrine yöneltmekle olacağını söyledi.

Araştırma ayrıca, bir kaç tane endüstri içinde sürdürülebilir enerji için öneri de vererek, bazı Blockchain bazlı teknolojileri karbon ayakizlerine göre tartıştı.

Öneriler, “Bitcoin günah vergisi” olarak da bilinen surcharge’ın eklenmesini, yeşil vergilerin eklenmesini ve bitcoin madenciliği yapan ürünlere sınırlamalar getirilmesini de içeriyor.

Truby, ayrıca, önerilerin nasıl da blockchain kullanıcılarını öylece cezalandırmak üzere tasarlanmadığını vurguladı.

Bunun yerine, karbon emisyonları düşük yeni geliştirmeler, hatta bazen hiç emisyonsuz dijital paralar çıkartılması için motivasyonlar içerdiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Araştırma: Bitcoin’in Enerji Problemi Küresel İklim Değişikliğini Arttırabilir