Reklamı kapat

Yeni Araştırma: Bitcoin’in Enerji Problemi Küresel İklim Değişikliğini Arttırabilir

Mustafa Fatih Tahta
Mustafa Fatih Tahta 15 Ağustos 2018
49 görüntülenme

Yeni yayımlanmış bir araştırma, Bitcoin üretildikçe ve alışveriş edildikçe büyük miktarda enerji tüketildiğini öne sürüyor. Araştırmacılara göre bu tüketim şekli küresel iklim değişikliğine yol açan karbon gazı salınımlarını iyice arttırıyor.

Bitcoin ve enerji arasındaki ilişki her zaman öyle yada böyle karmaşıktı.

Bir çok insan, küçük kasabalarda ve topluluklarda işlerini yapan ve büyük fırsatlar vaadeden, ama aslında büyük miktarda elektrik tüketerek güç hatlarının işlevsizleşmesine sebep olan madencilerle ilgili şeyleri duymuştur.

Bazıları da fazla elektrik tüketiminin şişirilmiş bir balon olduğunu iddaa ediyor. Stanford Üniversitesi öğretim görevlisi Jonathan Koomey, nedense etrafta dijital para madenciliğinin ne kadar enerji tükettiğini gösteren sağlam bir bilgi olmadığını belirtti.

Bu konuya değinmişken, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den asistan profesör Christian Catalini, nasıl genellikle madencilik ekipmanının kişiselleştirildiğini ve çeşitli bileşenlerle kurulduğunu açıkladı. Tabi bu da enerji kullanımı hakkında net ve sürdürülebilir bir veri almayı zorlaştırıyor.

Ama, yeni araştırma Bitcoin’in büyük bir enerji problemi olduğunu söylüyor. Ayrıca, ulusların iklim değilikliğini azaltmak adına uyguladığı sınırlamalarla da problem yaşamasına sebep oluyor.

Daha Fazla Güç, Daha Fazla Problem?

Yeni araştırma, Decarbonizing Bitcoin: Law and Policy Choices for Reducing the Energy Consumption of Blockchain technologies and Digital Currencies, adıyla Doha’daki Katar Üniversitesi’nden asistan profesör Dr. Jon Truby tarafından yayımlandı.

Truby’ye göre, dünyanın tüm potansiyeli farkedebilmesi için kripto paranın dijital para madenciliğinin sürdürülebilir bir yöne kayması gerekiyor.

Truby şöyle dedi:

“Bitcoin örnek almamız için burada, böylelikle, ileriki modeller enerji tüketimine dayanmadan tasarlanmalı ki ekonomik ve sosyal yararları öne çıksın.”

Sonuç olarak, Truby, Bitcoin madenciliğinin karbon gazı salınımına çok fazla katkıda bulunduğunu, ulusal iklim değişikliğini önleme sınırlamalarıyla çatışabileceğini düşünüyor

.

Truby’ye göre bu enerji alışkanlıklarıyla ilgili sorun şu, geliştiriciler ve kripto paranın içindeki diğer kişiler yaptıkları işlerin çevresel etkileri üzerine çok az düşünüyorlar.

Sürdürülebilir Geleceğe Doğru

Truby, ilk adımın geliştiricileri “yüksek emisyonlarla sonuçlanmayan protokollerde ortak olmak” fikrine yöneltmekle olacağını söyledi.

Araştırma ayrıca, bir kaç tane endüstri içinde sürdürülebilir enerji için öneri de vererek, bazı Blockchain bazlı teknolojileri karbon ayakizlerine göre tartıştı.

Öneriler, “Bitcoin günah vergisi” olarak da bilinen surcharge’ın eklenmesini, yeşil vergilerin eklenmesini ve bitcoin madenciliği yapan ürünlere sınırlamalar getirilmesini de içeriyor.

Truby, ayrıca, önerilerin nasıl da blockchain kullanıcılarını öylece cezalandırmak üzere tasarlanmadığını vurguladı.

Bunun yerine, karbon emisyonları düşük yeni geliştirmeler, hatta bazen hiç emisyonsuz dijital paralar çıkartılması için motivasyonlar içerdiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Yatırımcı: Türk Varlıklarına Yatırım Zamanı Türk Lirası son haftalarda zorlu günler geçirirken geçtiğimiz hafta içerisinde USD/TRY 6.88’i; EUR/TRY ise 7.87 ile kapanış yapacak kadar güçlendiler. Dolar ve euro bu hafta ise Türk Lirası’na karşı değer kaybediyorlar. USD/TRY yayın saati itibariyle 6.11; EUR/TRY...
Serkan Eser 15 Ağustos 2018