Yeni FTX Vakası: Bu Kripto Para Şirketi Çöktü!

Yeni FTX Vakası: Bu Kripto Para Şirketi Çöktü!
Yeni FTX Vakası: Bu Kripto Para Şirketi Çöktü!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sam Bankman-Fried (SBF) liderliğindeki FTX çöküşü hala küresel kripto para pazarını takip ediyor. En son, FTX çöküşünün en büyük kurbanlarından biri, operasyonlarını sonlandırmaya karar verdi. İşte detaylar…

Kripto para şirketi işlemlerini sonlandırıyor

Financial Times’ın bir haberine göre Galois Capital, yatırımcılarına piyasadaki tüm alım satım işlemlerini sonlandırdığını ve tüm pozisyonlarını açtığını söyledi. Riskten korunma fonu, geçen yıl kripto odaklı en büyük havuzlardan biriydi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, yaklaşık 200 milyon dolarlık varlığı yönetiyordu. Galois Capital’den Kevin Zhou’nun, FTX etkisini göz önünde bulundurarak, hedge fonunun faaliyete devam edebileceğine inanmadığını belirttiği bildirildi. Ancak bu konuma düştükleri için pişmanlığını açıkladı.

Bu 4 Altcoin, Haftayı Bomba Haberler ile Açtı!

Daha önce Galois Capital’in devasa FTX çöküşüne hazırlıksız yakalandığı bildirilmişti. Riskten korunma fonları karşılığında alınan varlıkların yaklaşık yarısı çöken FTX’te mahsur kaldı. Kasım ayında raporlar, Galois Capital’in FTX’te 40 milyon doları kaldığını bildirdi. O sırada Zhou, yatırımcılarına fonların “bir kısmını” geri almanın birkaç yıl alacağını söylemişti. O sırada yatırımcılara “Sıkışmış sermayeyi herhangi bir şekilde kurtarma şansımızı en üst düzeye çıkarmak için yorulmadan çalışacağız” dedi.

Zhou, “Luna çöküşünden 3AC kredi krizine ve FTX/Alameda başarısızlığına kadar tüm bu trajedi, kesinlikle kripto alanını önemli ölçüde geri çekti. Ancak, şimdi bile kriptonun uzun vadeli geleceği için umutlu olmaya devam ediyorum.” dedi. Rapor, SBF liderliğindeki FTX iflas işlemlerinde yaklaşık 1 milyon alacaklının belirlendiğini gösteriyor. Öte yandan, SBF’nin dolandırıcılık suçlamalarıyla ilgili olarak Ekim ayında yargılanması bekleniyor.

FTX Kurucusu SBF, stETH Altcoin Aldı

Tazminat taleplerinde satışa gidildi

Financial Times Pazartesi günü, Galois’nın tazminat talebini dolar başına 16 sente sattığını bildirdi. Rapora göre Galois’in kapanması, yatırımcıların FTX’te kaybolmayan paralarının yüzde 90’ını almasını sağlayacak. Geri kalan yüzde 10’luk kısmın, yöneticiler ve denetçilerle yapılan görüşmeler sonuçlanana kadar geçici olarak tutulacağı bildiriliyor.  FTX krizinin piyasayı etkilemeye başladığı Kasım 2022 tarihinde Galois Capital devam eden FTX çöküşünün ortasında hazırlıksız yakalandığını açıklamıştı. Riskten korunma fonu tarafından izlenen varlıkların yarısı FTX kripto borsasında tuzağa düşürüldü. İronik bir şekilde, bu varlık fonunun LUNA çöküşünden de etkilendiği ortaya çıktı.

Önceki raporlar, Galois’in kurucu ortağı Kevin Zhou’nun yatırımcılarına borsadan biraz para çekebileceklerini bildirdiğinden bahsetmişti. Yönetici, sermayesinin yaklaşık yarısının borsada sıkıştığını da sözlerine eklemişti. Zhou, yatırımcıları bu duruma düşürdüğü için özür diledi. FTX değerlemesi, likidite sorunu nedeniyle 32 milyar dolardan iflasa gitti. Galois, 200 milyon dolardan fazla değeri olan varlığı yönetiyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yeni FTX Vakası: Bu Kripto Para Şirketi Çöktü!