Temsilciler Meclisi’nde Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı!

26e7da05 0aa1 4626 bc2d e99b2bd39df4
26e7da05 0aa1 4626 bc2d e99b2bd39df4
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir yasa tasarısı, ABD Kongresi üyelerinin kripto para birimi yatırımlarını bildirmelerini zorunlu kılacak. ABD’deki kongre üyeleri, zamanında yaptıkları yatırımları açıklamadıkları için 500 dolar veya daha fazla ceza ödeyecek. Ayrıca raporlarını kasıtlı olarak tahrif edenler, 66.000 dolar veya daha fazla para cezasına çarptırılacak. İki partili yasa tasarısı, Etik Komitesi’nin Temsilci Madison Cawthorn’un kripto faaliyetlerine ilişkin bir soruşturma başlatmasından sadece üç gün önce Temsilciler Meclisi’ne sunuldu. İşte detaylar…

ABD’de yeni kripto para tasarısı, Kongre üyelerini hedefliyor

Temsilciler Meclisi’nden geçen yeni bir yasa tasarısı, ABD Kongre üyelerinin 1.000 doların üzerindeki herhangi bir satın alma, satış veya kripto paranın takasının değerini bildirmelerini gerektirecek. 20 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde, ABD’li milletvekillerinin kripto para varlıklarını diğer finansal çıkarlarıyla birlikte açıklamalarını zorunlu kılacak bir yasa tasarısı sunuldu.

Bitcoin, ABD Meclisinde: Yasa Tasarısı Bunları İçeriyor!

Demokrat partiden Temsilci Elissa Slotkin tarafından Cumhuriyetçi partiden Temsilci Dusty Johnson ile birlikte tanıtılan “Kripto Para Birimi Sorumluluğu Yasası”, kamu görevlilerinin mali ve istihdam geçmişlerini açıklamalarını gerektiren 1978 tarihli Devlette Etik Yasası’nda yapılan bir değişikliği kapsıyor. Yasaya göre, Kongre üyelerinden 1.000 doları aşan herhangi bir kripto para alım, satım veya takasının tarihini ve değerini açıklamaları ve ayrıca uzun vadeli varlıklarının boyutunu ve yapısını açıklamaları istenecek.

Yatırımlarını bildirmeyene para cezası

Tasarı, temsilcilerin eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları için de geçerli. Kripto varlıklarının zamanında bildirilmemesi, ya 500 dolar ya da varlığın değerinin yüzde 5’ine (hangisi daha yüksekse) denk gelen bir para cezasına çarptırılır. Temsilcinin kasıtlı olarak raporunu tahrif etmesi durumunda, para cezası 66.000 dolara veya varlığın değerinin yüzde 5’ine (yine, hangisi daha yüksekse) eşit bir miktara kadar getirilebilir. Slotkin bir Twitter gönderisinde şunları söyledi:

Amerikalılar, seçilmiş liderlerinin halkın çıkarlarını esas aldığını ve konumlarından hızlı bir şekilde kurtulmaya çalışmadıklarını bilmeyi hak ediyor. Kripto Para Birimi Hesap Verebilirlik Yasası şeffaflığı artıracak [ve] hükümetimize olan güveni aşındıran yolsuzluğun durdurulmasına yardımcı olacak.

ABD'li Milletvekilleri, DOGE ve Bu 7 Altcoin'e Yatırım Yaptı!

Tasarı, Temsilciler Meclisi Etik Komitesi’nin, mali çıkarı olabilecek bir kripto para birimini teşvik ettiğinden şüphelenilen Temsilci Madison Cawthorn hakkında bir soruşturma başlatmasından sadece üç gün önce sunuldu. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Temsilci Madison Cawthorn’un ABD Başkanı Joe Biden ile alay eden sloganın ardından “Let’s Go Brandon” adlı token, Ocak ayında sıfıra düştü ve o zamandan beri toparlanmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Temsilciler Meclisi’nde Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı!