Reklamı kapat

TBMM’nin Yeni Yasama Yılı Cumartesi: Kripto Paralar Konuşulacak!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 29 Eylül 2022
0 görüntülenme
TBMM'nin Yeni Yasama Yılı Cumartesi: Kripto Paralar Konuşulacak!

TBMM’nin 27. döneminin son yasama yılında, çalışmalara 1 Ekim’de başlıyor. Saat 14.00’te düzenlenecek olan özel oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açış konuşması gerçekleşecek. Bu dönem gündemde kripto paralar da var. İşte detaylar.

Meclis yeni yasama yılına giriyor: Gündemde neler var?

 TBMM’nin 1 Temmuz Cuma gününden itibaren tatile girdiği bilinmekte. Şimdi ise 1 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te toplanacaklar. Yani TBMM 1 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’de toplanmak üzere yeni yasama yılına başlayacak. Meclis’in ilk gündem başlıklarından birisi görüşmeleri ertelenen “dezenformasyon yasası”. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu da konuşulacaklardan biri olacak.

Türk Bitcoin Piyasasının Öncüleri TBMM'ye Çağrıldı! İşte Detaylar

Öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan kredi borçlarının faizinin silinmesi, 7. yargı paketini de içeren yasal düzenlemelerin Meclis’ten geçirilmesi planlanıyor.  Pandemiden dolayı yapılamayan resepsiyon, iki yıl sonra gerçekleşecek. Resepsiyona ev sahipliğini TBMM Başkanı Mustafa Şentop yapacak.

Kripto paralar için düzenleme geliyor mu?

Meclis gündeminde pek çok konu olsa da, kripto para alanında en çok merak edilenlerden birisi, düzenleme konusu. Özellikle kripto para şirketlerinin güvenilirliğini artırmaya yönelik çerçeve düzenlemeleri içermesi beklenen yasa teklifine işaret edilmekte. Bu yasa teklifi ile uluslararası kripto para şirketlerine Türkiye’de şirket kurma olanağının sağlanması, bu şirketlere Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisans alma, teknik altyapı yeterliliği sağlama zorunluluğu getirilmesi düşünülmekte.

Ünlü CEO, Bu Altcoin İçin Tüyler Ürpertici Bir Uyarı Yaptı!

Türkiye ve kripto para piyasası

Liradaki düşüşler ve artan enflasyon tasarruflarının değerini azalttı. Bu sebeple kripto para birimleri Türkler için çekici hale geldi. Ancak varlık sınıfı, daha geniş finansal sistem için oluşturabileceği tehlikelerle ilgili endişelerle gündeme geliyor. Bu konuda sıkı bir incelemeyle karşı karşıya. Platformlarda sermaye gerekliliği olması gibi gereklilikler sunan mevzuatın yürürlüğe girmesi beklenmekte. Geçen yıl birkaç kripto para borsasının çöküşüyle sarsılan ülkemiz, daha sıkı bir gözetimin sinyalini verdi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi devlet yetkilileri, özellikle Thodex’in faaliyetlerini durdurması ve platformun CEO’sunun yurt dışına kaçmasıyla kripto para alanını yakından gözlemlemeye başladı. Bu Thodex olayı, birçok yatırımcının yatırımlarını hemen geri alamamasına neden oldu. Ayrıca Türkiye’nin kripto tarihinde derin bir iz bıraktı. Bu arada geçtiğimiz günlerde, Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Politikacı: Elimde Tonlarca Var! Bu Meme Coin Parabolik Olacak
Politikacı: Elimde Tonlarca Var! Bu Meme Coin Parabolik Olacak Gokhshtein Media’nın kurucusu, ve ABD eski Senato adayı David Gokhshtein, bir meme coin hakkında tweet attı. Yakın tarihli bir tweet’te, hala çok fazla Dogecoin’e sahip olduğunu belirtti. En büyük meme coin’in parabolik fiyat hareketi sergilemesini bekliyor. Gokhshtein,...
Aslı Dinçer 29 Eylül 2022