Yeşiliyle Beyazıyla Vertcoin

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 8 Kasım 2017
6 görüntülenme

Dünya değişiyor, para kavramı yeniden şekilleniyor. Değişen dünyanın gelişen para birimi Vertcoin!

Çoğu insan hayatında en azından bir kere bile olsa Bitcoin ismini duymuştur. Kripto para ve Blockchain teknolojisinin öncüsü olan Bitcoin bu gün dünya üzerinde yaklaşık iki yüz milyar dolarlık bir borsanın gelişmesine ve insanların “sanal para” olarak da adlandırdığı kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olmuştur. Tabi Bitcoin çıktıktan sonra insanlar fikrin ne kadar değerli olduğunu fark etmişler ve bunun sonucunda bu gün markette yüzlerce farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Bitcoin’in kripto para birimlerinin öncüsü olduğu gerçeğini hiç bir şey değiştiremez ancak en güvenli veya en kullanışlı olduğu sorgulanabilir. İşte bu noktada, farklı kripto para arayışlarına giren insanlar için Vertcoin çok güzel bir alternatif.

Az çok kripto dünyası hakkında bilginiz var ve terimler hakkında bilgi sahibi iseniz Vertcoin’i duymuş olabilirsiniz. Eğer duymadıysanız, merak etmeyin, bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra Vertcoin hakkında gereken bilgiye sahip olacaksınız.

Peki, nedir bu Vertcoin?

Vertcoin ilk olarak 8 Ocak 2014 tarihinde yani şu an piyasadaki bir çok alt coinden daha önce piyasaya çıktı. Vertcoin’in piyasaya çıkış amacı Bitcoin’in madenciliğinin en büyük sorunlarından birisi olan ASIC cihazlarına karşı dayanıklı olmaktı ve ortaya çıkmasından üç yıldan fazla süre geçmesine rağmen hala gerçek anlamda ASIC cihazlarına karşı dayanıklı ve güvenilir olan bir para.

Güçlü cihazlara karşı saf tutması sonucunda şu anda Vertcoin üretimi tamamen merkezi olmayan bir yapı ve para transferleri, yeni para basımı gibi işler çok büyük bir ölçüde bağımsız kullanıcılar tarafından gerçekleştiriliyor. Bu durum da para biriminin bir kişi veya grubun kontrolünde olmasının önüne geçiyor ve para biriminin tarafsızlığını büyük ölçüde güçlendiriyor. Bitcoin veya Litecoin’in aksine, bir grup yüksek güçte cihaz çalıştırarak bağımsız bireylerin para kazanmasının önüne geçemiyor ve bu da para birimini daha anonim bir hale getiriyor.

Şimdi Vertcoin’in neden ortaya çıktığını ve ne zaman ortaya çıktığını az çok anlattık, umarım sizler de anlamışsınızdır ama hala aklınızda “ya tamam da bu Vertcoin ne işe yarıyor” diye bir soru olabilir, merak etmeyin, okumaya devam ettikçe yanıtı bulacaksınız 🙂

 İnsanların ve İnsanlığın Para Birimi

Vertcoin diğer para birimlerinin aksine bir grup veya firma tarafından yönlendirilmiyor. Bana göre bu para birimini güzel kılan en büyük özellik bu. Bir topluluk tarafından geliştirmeler yapılıyor, geliştirici takım sorunları çözmek için topluluk içerisinde yarışmalar düzenleyip bazı ödüller veriyor ve böylelikle isteyen herkes para biriminin gelişmesine katkı sağlayabiliyor. Ayrıca aktif bir topluluğa sahip olan Vertcoin, tamamen topluluğun çabalarıyla bu günkü konumuna gelmiş durumda. Topluluk üyeleri aktif olarak Vertcoin’i kullanabilecekleri yeni ortamlar oluşturmak, Vertcoin hakkında insanları bilgilendirmek ve kripto dünyasında daha önemli bir noktaya gelebilmek için gönüllü olarak çalışıyor ve aslında bir nevi dünya genelinde yayılmış aile bireyleri gibi davranıyor. Vertcoin topluluğuna katılarak bu ailenin bir parçası olmak ve bir para biriminin, sizin de desteğinizle, gelişimine şahit olmak, ortaya bir şeyler koymak ve bir şeyler üretmek istiyorsanız siz de para biriminin Reddit sayfasına abone olabilir, Vertcoin’e katkı sağlayabilirsiniz.

Merkezi olmayan para birimine ait bir şema

Tamamen topluluk tarafından yönlendirilen bir para birimi aslında güncel ekonomik sorunları da büyük ölçüde çözüyor diyebiliriz. Dünya üzerinde her ülkenin para birimi bir merkez tarafından kontrol edilirken (ne kadar para basılacağı, ne sıklıkla basılacağı, paranın tasarımı vb. tamamen merkez bankalarının ve dolaylı olarak hükümetlerin kontrolünde) Vertcoin her bir bireyin para üzerinde söz sahibi olmasına ve fikir üretmesine olanak tanıyor ve bu nedenle ilerleyen zamanlarda çok daha değerli bir para birimi haline geleceğini düşünmek çok da mantıksız değil.

 Yeşil – Beyaz Coin, Vertcoin!

Yeşil beyaz renklere ve çok güzel bir topluluğa sahip olan Vertcoin, geleceğe yönelik çok güzel şeyler vadediyor ve uzun solukta bana göre Litecoin’den çok daha fazla ses getirecek ve kullanılacak bir para birimi gibi gözüküyor. Henüz yeni yeni tanınmaya başlayan Vertcoin’e sahip olmak için çeşitli borsa sitelerini ve “Shapeshift.io” isimli web sitesini kullanabilirsiniz. Henüz hak ettiği değeri görememiş olsa da uzun soluklu yatırım yapmak isteyenler için güzel bir yatırım fırsatı.

Vertcoin’i sizler de benim gibi beğendiniz mi? E hadi o zaman, daha fazla beklemeden hemen sizler de kendi Vertcoin’inize sahip olabilir ve diğer Vertanların arasına katılabilirsiniz!

Vertcoin, Truly ASIC-Resistant Coin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Segwit2x İptal Edildi! Meraklı gözlerle beklenen Segwit2x forku geliştirici takımın yaptığı açıklama ile iptal edildi. Yaklaşık son bir aydır Bitcoin gündemini meşgul eden ve bir çok insanın merakla beklediği Segwit2x blok boyutu güncellemesi geliştirici ekibin yaptığı bir açıklama ile iptal...
Osman Kuzucu 8 Kasım 2017