YÖK Başkanı’ndan Kripto Para, NFT ve Blockchain Müjdesi!

andrey metelev yscrM1AOEKI unsplash 9 76
Google News

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, NFT ve Blockchain gibi teknolojilere yönelik olan yeni bölümlerin tasarlanma aşamasında olduğunun haberini verdi. İşte Özvar’ın açıklamaları ve detaylar…

NFT, Blockchain bölümleri açılacak mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Gelen sorulardan biri, son yılların en popüler gelişmelerinden biri olan non-fungible token’lar (NFT) ve hem NFT’nin, hem de Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasındaki Blockchain teknolojisine yönelikti. Öğrencilerden Taha Çiçek’in sorduğu “Önümüzdeki süreçte NFT, Blockchain gibi teknolojilerin bölümleri açılır mı? Bunlar dünyada yayılmaya başladı. Üniversitelerimizin bu duruma tutumu sizce nasıl olur?” sorusuna, Özvar aşağıdaki yanıtla karşılık verdi:

Bunlar, en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz alanlar. Buraya gelen hocalar ya matematik bölümünden geliyor, ya bilgisayar mühendisliğinden ya da yazılım mühendisliğinden geliyorlar fakat bırakın hoca olmayı bu bölümlerde okuyan arkadaşlar 3’üncü, 4’üncü sınıflarda bir işe angaje oluyorlar. İyi de yapıyorlar. Dolayısıyla akademik çalışmaya pek gelmek istemiyorlar.

Analist, NFT Token Projelerini Açıkladı!

Gene olarak hoca açığı olduğuna işaret eden Özvar, bu alana ilgisi olanların hiç durmadan bu alanda çalışmalarına devam etmesi gerektiğini belirtiyor. “Doğrudan bu temaları da içeren bölümler ve programları şu anda tasarlıyoruz,” diye ekliyor.

Özvar: Türkiye’deki üniversitelerin sıralamasını yükseltmek amacımız

Özvar, genel olarak YÖK’ün amacının Türkiye’deki üniversitelerin dünya üniversitelerin yer aldığı listelerde çok daha üst sıralara gelmesini sağlamak olduğunu aktarıyor. Bu amaçlarını da “oyunu kurallarına göre oynayarak, yani dünyadaki büyük üniversiteler nasıl çalışıyorsa, nasıl büyük bir gayret ortaya koyuyorsa, ne kadar üretkense o kadar çalışarak” gerçekleştireceklerini belirtiyor ve bunun yollarını aradıklarından bahsediyor.

NFT 101: Bilmeniz Gereken Her Şey Burada!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere son zamanların en popüler konularından biri olan ve sanatçıların Blockchain alanına girmesini sağlayan NFT’ler, sanat ile teknolojinin birleşmesini geniş çapta sağladı. Birçok NFT’nin, Ethereum Blockchain’inde olduğunu da belirtmekte fayda var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku