Reklamı kapat

Youtube Bitconnect Davasına Zanlı Olarak Eklendi

54 görüntülenme

3 Haziran’da mahkemeye verilen dava dosyalarına göre, BitConnect’e açılan toplu davaya sanık sıfatıyla YouTube da eklendi.

Dava ilk olarak 24 Ocak’ta, hukuk firmasını Silver Miller’ı temsilen 6 kişi tarafından açıldı. Davacılar kriptopara yatırım platformu BitConnect’i kayıtdışı menkul değer sayılan kriptoparaların ticaretini yapmak ve “geniş kapsamlı bir Ponzi şeması” ile ek gelir elde etmekten dolayı suçluyor. Şikayetçiler ayrıca kişisel kayıplarının toplamda $771,000 olduğunu iddia ediyor. BitConnect söylentilere göre kazandığı paraları yeni yatırımcılardan aldığı parayı mevcut yatırımcıların beklentilerini karşılamak amacıyla kullandı.

Cointelegraph tarafından elde edilen dava dosyalarına göre, BitConnect ve bağlı taraflar iddiaya göre YouTube’da potansiyel yatırımcıları dolandırma amacıyla pek çok uygunsuz video yayınladı. YouTube’un ise, “sayısız” kullanıcıyı illegal olarak yatırıma sevk eden ve zararlı olan bu videoları kaldırmadığı için suçlandığı yazıyor.

BitConnect’in en önemli on üyesi şimdiye kadar YouTube’da 70,000 saatlik düzenlenmemiş içerik paylaşarak 58,000,000 görüntüleme aldı. Dava dosyasına göre bir takım üyelerin tanıtım videoları “gelişmiş” üstünlük standardı eşiğini yüksek oranda geçti. Açıkçası pek çok kullanıcı YouTube’u BitConnect’in gerçekleştirdiği dolandırma amaçlı aktiviteler nedeniyle uyardı, örneğin “Craig Grant BitConnect Dümenini Açıklıyor” gibi. Cointelegraph’a yollanan bir email’de ise Silver Miller’dan David Silver şu ifadelerde bulundu:

“Dava YouTube’un bu websitesinin sözcüsü veya yayıncısı olmasıyla ilgili değil. Aksine sorun, YouTube’un reklamcılık ortakları tarafından kolaylıkla öngörülebilir olan zararın doğrudan Youtube’da yayınlanan içerikten öğrendikten sonra harekete geçilmemesi nedeniyle yükümlülüğün YouTube’a kalmasıdır. Eski bir deyişte de söylendiği gibi: Bazen eğer köpeklerle yatarsanız, pire kaparsınız.”

Davacılar eğer YouTube veritabanlarını uygun şekilde araştırsaydı, bu zararlı BitConnect videolarını kaldırabileceğini söylüyor. Bunun yerine, YouTube iddiaya göre artan miktardaki BitConnect’le ilişkili videoyu kabul ederek Class da dahil olmak üzere pek çok kişinin kurban gitmesine neden oldu.

Dosyada ayrıca finansal ürünler politikasını YouTube da dahil olmak üzere Google’ın sahip olduğu tüm platformlardan potansiyel zararı nedeniyle kriptoparayla ilişkili tüm reklamları ve ilişkili içerikleri yasaklamasına da atıfta bulunuluyor. Dava dosyası şu şekilde sonuçlanıyor:

“YouTube bir denetleyici olarak olası zararları önlemek amacıyla başlattığı özel algoritmaları ve reklamcılık politikaları ile kullanıcıları korumakta ve uyarmakta başarısız oldu.”

Coin Telegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cardano Kripto Piyasasında Market Liderlerini Tehdit Ediyor Geçtiğimiz iki hafta, Cardano’nun haftasıydı. IOHK, Londra’da Google ile bir araya gelerek potansiyel iş birlikleri görüşüldü, ancak bu görüşmenin sadece birkaç ayrıntısını biliyorduk. Charles Hoskinson, Google tarafından işletmelere yardımcı olacak çeşitli teknolojik gelişmeler hakkında konuşmak için bir...
İmge Açıkbaş 7 Temmuz 2018