Reklamı kapat

Herkesin Konuştuğu Bitcoin ‘Pikachu Modeli’ Nedir?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 25 Ocak 2022
0 görüntülenme
dyana wing so fd btzk7meq unsplash

Pazartesi günü Bitcoin (BTC) fiyatı 35 bin doları ihlal ederken, sosyal medya, grafiğinin “Pikachu Modeli” oluşturmasıyla ilgili mizahla doluydu. Bu yazıda, Reddit üzerinde patlayan ve tartışmalara yol açan aşağıdaki meme’in ayrıntılarına bakalım.

Bitcoin grafiğindeki ‘Pikachu modeli’ nedir?

Kripto gazetecisi Wong Joon Ian, CoinDesk tarafından Bitcoin’in Pikachu Modelini oluşturan grafiği hakkında bir raporuna atıfta bulunarak Bitcoin yatırımcılarının “sakin” olması gerektiği konusunda gönderme yaptı. 2022 yılından bu yana topluluk liderliği yapan Joon Ian, 23 bin takipçisine Coindesk imalı güven çağrısında bulunuyor:

dışarısı ciddileşiyor beyler güvende kalın

“Pikachu Modeli”, bir Reddit kullanıcısı tarafından “r/cryptocurrencymemes” forumunda vurgulandı ve Bitcoin’in grafiğinin Pokemon türü Pikachu’nun keskin sivri kulaklarına benzediğini belirtti. Bir Reddit kullanıcısı da, grafiğin insanların video oyunu perakendecisi GameStop’a veya Japon video oyunu şirketi Nintendo’ya yatırım yapmaya başlaması gerektiğini gösterdiğini söyleyerek şaka yaptı.

Başka kullanıcılar, modelin Dogecoin’e benzediğini savundu. Bu arada bir Twitter kullanıcısı, Bitcoin (BTC) fiyatının art arda 73 gün boyunca düştüğünü ve yatırımcıların, modelin arka arkaya 95 gün boyunca fiyattaki önceki düşüşe tam olarak benzemesi için “biraz daha” beklemesi gerektiğini aşağıdaki tweetle ifade etti.

Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri, hafta sonu borsalarla birlikte düşüşe geçtikten sonra Pazartesi günü erken saatlerde ivmesi sürdürüldü. Yatırımcılar, Fed’in olası faiz artırımlarının piyasaları nasıl etkileyeceği konusunda endişeli. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi, geçen yıl Kasım ayında ulaştığı ATH seviyesi olan 68.789.63 dolardan yarı yarıya değer kaybetti. 25 Ocak’ta durum nispeten pozitif. Piyasa değerine göre ilk 100’deki kriptolar çift haneli kazançlara ulaştı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, MicroStrategy’den Micheal Saylor ve El Salvador Başkanı Nayib Bukele dipten Bitcoin satın aldıklarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

cryptocurrency future
Analist: Önümüzdeki Haftalarda Bitcoin’de Bunları Bekleyin! Ünlü kripto para analisti, Bitcoin (BTC)’in tersine dönmesini haritalandırıyor. Önümüzdeki haftalarda Altcoinler için ralliler tahmin ediyor. Yaygın olarak takip edilen bir kripto stratejisti ve traderı Altcoin Sherpa, önümüzdeki haftalarda altcoinler için ralliler tahmin ederken bir Bitcoin (BTC)...
Zeki Uyanık 26 Ocak 2022