Detaylı İnceleme: En Dayanıklı Stabilcoin’ler Hangileri?

stable coin
stable coin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stabilcoin’ler, değişken kripto para birimi ekosisteminde ihtiyaç duyulan istikrarı sağlıyor. Bu nedenle, Stabilcoin projeler, tüm kripto ekosistemi için oldukça önemlidir. Stabilcoin’lerin çoğu genellikle USD ile 1-1 arasında sabitlenir, ancak bazıları USD sabitleyici özelliğiyle ilgili bazı sorunlar yaşıyor.

Stabilcoin nedir?

Stabilcoin’lerin ani fiyat hareketlerine karşı dirençli olması beklenir. Bu yüzden, bu tip kripto para birimlerinin değeri, genelde fiziki bir varlığın fiyatına endekslenmiştir. Çoğu stabilcoin’in endekslendiği fiziki varlık ise ABD dolarıdır. Ancak diğer kripto para birimlerinin ya da fiziki altın, gümüş gibi emtiaların fiyatına endekslenmiş stabilcoin’ler de vardır. Ayrıca, stabilcoin’ler, gizlilik, güvenlik ve hızlı sınır ötesi işlemler gibi diğer faydaları sağlar. Stabilcoin’ler, kendi içlerinde teminatlı stabilcoin’ler ve teminatsız stabilcoin’ler olmak üzere ikiye ayrılır.

Detaylı İnceleme: En Dayanıklı Stabilcoin Projeleri Hangileri?

Teminatlı stabilcoin’ler, endekslendikleri varlıklar şirket tarafından elde tutulan stabilecoin’lerdir. Örneğin PAXGold (PAXG) böyle bir stabilcoin’dir. Yani Paxos şirketi, piyasadaki PAXG tokena eşdeğer miktarda fiziki altın bulundurur. Bir de kripto para birimlerine endekslenmiş stabilcoin’ler vardır. Bunları çıkaran şirketler, ilgili kripto para biriminden eşdeğer miktarda ellerinde bulundurabilirler. Bu tip stabilcoinlere ise kripto teminatlı stabilcoin denir. Fiyatı belirli bir seviyede tutmak için token arzını kontrol eden algoritmalardan yararlanan stabilcoin’lere teminatlandırılmamış ya da teminatsız stabilcoin denir. Bu tip stabilcoin’ler algoritmik stabilcoin olarak da anılır. Teminatsız stabilcoinler, herhangi bir rezerv kullanmazlar. Bu tür stabilcoin örneği olarak Terra USD (UST)’i gösterebiliriz. Kriptokoin.com olarak, en iyi ve en dayanıklı stabilcoin’leri inceliyoruz.

İşte piyasadaki en dayanıklı 5 stabilcoin projesi:
Tether (USDT)

Tether (USDT), ABD doları tarafından desteklenen, bugün mevcut olan en popüler stabilcoin’dir. Stabilcoin genellikle dolar ile 1-1 sabitlenir ve istikrarı ve güvenliği ile bilinir. İlginç bir şekilde USDT, dolaşımdaki ve piyasa değerine göre en büyük sabit paradır. Tether, şu anda Ethereum, Tron, EOS, Algorand, Bitcoin Cash ve Liquid gibi en iyi ağlarda da mevcuttur. USDT’nin şu anda 82.8 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 24 saatlik 167.1 milyar dolarlık bir işlem hacmi var.

USD (USDC)

USD Coin (USDC) aynı zamanda fiat teminatlı bir stabilcoin’dir. 1 – 1 ABD doları ile desteklenir ve fiat ekosistemi ile kripto borsaları arasında güvenilir bir köprüdür. Bir ERC-20 token’i olarak, bugün mevcut olan çoğu cüzdan ve kripto saklama platformuyla uyumludur. Ayrıca USDC, bugün mevcut olan ikinci en büyük stabilcoin’dir. Ayrıca Coinbase USD coin’in önemli bir destekçisidir. USDC’nin şu anda 49,2 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 24 saatlik işlem hacmi 29,3 milyar dolar.

Binance USD (BUSD)

Binance USD (BUSD), Paxos tarafından çıkarılan ve popüler kripto borsası Binance ile ortak olan bir Stabilcoin’dir. Ayrıca 1 – 1 ABD doları ile desteklenir ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanır. BUSD, ABD sigortalı bankalarında ve Hazine bonolarında tutulan rezervlerle desteklenmektedir. BUSD şuan 16.9 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 24 saatlik 23.4 milyar dolar işlem hacmine sahiptir.

Detaylı İnceleme: En Dayanıklı Stabilcoin Projeleri Hangileri?

DAI (DAI)

DAI stabilcoin, Maker protokolünün yerel kripto para birimidir ve kripto teminatlı bir stabilcoin’dir ABD doları ile 1-1 ortak ilişkisi vardır. Ancak, DAI bunu desteklemek için itibari para kullanmak yerine kripto para birimleri kullanıyor ve bunun için de rezervler veya finansal kurumlar değil, akıllı sözleşmeler kullanıyor. DAI’nin 5,9 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 24 saatlik 3,9 milyar dolar işlem hacmi var. Ayrıca, dolaşım arzı şu anda 5,9 milyar token seviyesinde bulunuyor.

TerraUSD (UST)

TerraUSD (UST), Terra (LUNA) tarafından ABD dolarına sabitlenmiş merkeziyetsiz ve algoritmik bir stabilcoin’dir. Bununla birlikte, diğer sabit paralarla karşılaştırıldığında, UST herhangi bir varlık tarafından desteklenmemektedir. Bunun yerine, 1 UST basmak için 1 dolar karşılığı LUNA yakmak gerekir. Bu haftadan önce UST, mevcut en hızlı büyüyen stabilcoin seçeneklerinden biriydi. Kurucu Ortağı Do Kwon, UST’yi daha da güçlendirmek amacıyla DAI stabilcoin’i yerinden etme planlarını bile açıkladı. Ancak, stabilcoin dolara bağlı kalmak adına mücadele etmeye devam ettiği için artık durum böyle değil. Do Kwon, stabilcoin’i kullanmak için bir sonraki eylem planına ilişkin planlar yayınladı. Ayrıca Kwon’a göre en iyi hareket tarzı, mevcut stabilcoin arzını absorbe etmek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Detaylı İnceleme: En Dayanıklı Stabilcoin’ler Hangileri?