Stablecoinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey!

shutterstock 2139614619
shutterstock 2139614619
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para birimleri, şifrelenmiş ve merkezi otoritelerden bağımsız olarak çalışan dijital varlıklardır. Kripto para biriminin arkasındaki teknoloji Blockchain olarak bilinmektedir. Buna göre Bitcoin ve altcoinler, bir tür merkeziyetsiz para birimi olarak işlev görür. Stablecoinler ise, değeri başka bir para birimi, emtia veya finansal aracın değerine bağlı olan kripto paraları ifade eder. Sabit paralar; Bitcoin, Ethereum, Solana gibi kripto paraların yüksek oynaklığına bir alternatif sağlamak için ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte stablecoin, kendi içinde çeşitli özelliklere ve türlere sahiptir. İşte sabit paralar hakkında bilmeniz gereken 10 şey!

Fiat para destekli stablecoinler

Farklı stabilcoin türleri vardır. Bunlardan biri de gerçek para ile desteklenen kripto paralardır. Örneğin, Tethet (USDT) ve TrueUSD (TUSD) değeri dolara sabitlenen popüler sabit paralar arasında yer almaktadır. Ayrıca, bu varlıkların dolara sabit olması, projelerin ABD doları rezervleriyle sağlanmaktadır. Bu rezervler, bağımsız vekilharç olarak kabul edilen dış taraflarca düzenli olarak incelenmektedir. ABD doları gibi fiat para birimleri tarafından desteklenen sabit paralara fiat teminatlı stablecoinler denir. Sabit paralar, dolar veya lira gibi fiat paraların yanında altın, gümüş veya petrol gibi varlıklara endeksli de olabilmektedir.

Tether (USDT)

Algoritma destekli stablecoinler

Algoritmalara dayalı stablecoinler, temel rezerv varlıklara sahip olabilir veya olmayabilir. Fiat paralara sabit varlıklar arasındaki temel fark, önceden belirlenen kuralları uygulayan bir algoritma tarafından yürütülmeleridir. Buna göre algoritma, sabit paranın arzını yöneterek değerini korumaktadır. Çoğu durumda, bu algoritmalar iki farklı madeni parayı birbirine bağlar ve ardından yatırımcıların arz ve talebine göre her bir madeni paranın fiyatını değiştirir. Algoritmik bir stablecoinin değeri, gerçek dünyadaki bir varlığın değeriyle bağlantılıdır. Ancak, sabit paranın kendisi böyle bir varlık tarafından desteklenmemektedir. Algoritmik sabit paralara örnek olarak TerraUSD (UST) gösterilmektedir. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere TerraUSD, yakın zamanda sabitliğini kaybetti. Bunun sonucunda milyarlarca dolar buharlaştı.

TerraUSD (UST)

Altcoin destekli stablecoinler

Son olarak, başka bir tür sabit para, piyasada çok daha değerli ve daha güçlü olan diğer kripto para türleri tarafından desteklenen paralardır. Buna göre, kripto destekli stablecoinler, çeşitli diğer kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir. Bunun bir örneği MakerDAO’nun DAI sabit parasıdır. Doların değerine bağlıdır. Ancak aynı zamanda Ethereum (ETH) ve şu anda dolaşımda olan DAI stabilcoin miktarının %150’sine eşit bir birleşik değere sahip diğer kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir.

Rezervlerde tutulan altcoin’in değeri, çıkarılan stabilcoinlerin değerinden daha büyüktür. Bunun nedeni, rezerv kripto para biriminin de önemli düzeyde oynaklığa sahip olmasıdır. 2 milyon dolarlık bir kripto para birimi, 1 milyon dolarlık kripto destekli bir stabilcoin üretmek için tutulabilmektedir. Bu, stablecoin için altcoin’lerde yaşanan %50’lik bir fiyat oynaklığına karşı koruma sağlayacaktır.

MakerDAO (DAI)

Risten korunma

Stabilcoin’in diğer kripto para birimlerinden farklı olan bir avantajı, istikrarlı olmasıdır. Bu, sabit paraların dalgalanmaması, çökmemesi veya önemli ölçüde artmaması özelliğini kapsar. Fiyatları ABD doları veya altın gibi bir rezerv varlığa sabitlenmektedir. Bu nedenle, kripto para birimleri dünyası ile itibari para birimlerinin günlük kullanımı arasındaki boşluğu doldurmaktadırlar. Sonuç olarak oynaklık Bitcoin’e göre büyük ölçüde daha düşüktür. Böylece, günlük ticaretten borsalar arasında transfer yapmaya kadar her şey için daha uygun kripto paralar olarak görülmektedirler.

Düşük volatilite

Bu tür kriptoların önemli bir özelliği, oynaklıklarının diğer kriptolardan farklı olmasıdır. Stablecoinler, gerçek itibari para veya diğer varlıklarla desteklendiğinden, volatiliteleri yani oynaklıkları oldukça düşüktür. Bu nedenle, daha istikrarlı varlıklar olarak görülmektedirler. İnsanlar, sabit paraları ABD doları gibi bir itibari para birimine bağlı olarak ifade etmektedir. Aslında bu paralar, değerli metallere, ürünlere ve kripto paralara bağlı olabilmektedir.

stablecoinler

Takas edilebilir

Tıpkı hisse senetleri ve diğer kripto para birimleri gibi, bu paralar da takas edilebilmektedir. Stablecoinlerinizi saklamak veya takas etmek için bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Tercih ettiğiniz ticaret platformuna sahip olduğunuz sürece, bunların ticaretini istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Ancak, oynaklığı düşük varlıklara sabit oldukları için, sundukları kâr oranı da sınırlıdır.

İstikrarlı yatırım

İşlem yapılabildiğinden, sabit paranızı bir varlık olarak da tutabilirsiniz. Stabil paraları tutmak, diğer kripto paralarına kıyasla biraz daha güvenlidir, çünkü değerleri daha az dalgalanmaktadır. Bu nedenle, stablecoin varlıklarının değerlerinin, hemen fırlamamasını bekleyin. Yatırım yapmak için güvenilir bir kripto para varlığı arayan herhangi biri için, stablecoinler birinci sırada yer alır.

Faiz kazancı elde etme

Herhangi bir ticaret veya yatırım gibi, stablecoinler de sahiplerine faiz kazancı imkânı sunmaktadır. Bu kripto paraları geleneksel yatırımlarla karşılaştırırsanız, çoğu zaman geleneksel yatırımlara göre daha yüksek bir faiz oranına sahip olduğunu görürsünüz.

Para transferi

Stablecoinler, Blockchain ekosistemi içerisinde yer almaktadır. Bu, dünyanın her yerinden erişilebildikleri anlamına gelir. Kullanıcılar sabit paraları, arkadaşlarına veya ailelerine gönderebilmektedir. Ayrıca, diledikleri bir hayır kurumuna kolayca bağış yapabilmektedir. Kripto para biriminde gönderme ve alma gibi genel işlemler oldukça hızlıdır. Ayrıca bu, işlem ücretlerinin çok düşük olduğu bir şekilde yapılmaktadır. CoinDesk’in verilerine göre insanlar, 1 milyon USDC’yi, bir dolardan düşük bir işlem ücretiyle transfer edebilmektedir.

Stablecoinler USDC
USD Coin (USDC)

Stablecoinler ile ödeme

Kripto paralar mal satın almak için kullanılabilmektedir. Çok sayıda perakende işletmesi, artık kripto para birimi yoluyla ödeme kabul ediyor. Örnek olarak, kısa bir süre önce İtalyan moda markası Gucci, seçtiği şubelerde kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak onayladı. Litecoin, Bitcoin, Bitcoin Cash ve Wrapped Bitcoin, markanın kabul ettiği kriptolar ve stablecoinlerdir. Buna ek olarak, en iyi bilinen meme tabanlı kripto para birimlerinden ikisi olan Shiba Inu ve Dogecoin de kabul edilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Stablecoinler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey!