Shiba Inu Nedir? BONE ve LEASH Ne İşe Yarar?

1x 1 1
Google News

Shiba Inu nedir? Shiba Inu, kendini “Dogecoin Katili” olarak tanımlayan blok zinciri tabanlı bir meme coin projesidir. Kriptokoin.com olarak, bu makalede, Shiba Inu nedir, ne sunar, SHIB’i özel kılan nedir, nasıl alınır, ne için kullanılır, BONE ve LEASH token nedir, ne için kullanılır gibi merak edilen soruları sizin için yanıtladık.

Shiba Inu nedir?

Shiba Inu, Ryoshi adlı anonim bir kurucu tarafından 2020 yılında piyasaya sürülen bir kripto para projesi. Dogecoin’in piyasaya sürülmesinden tam 7 yıl sonra ortaya çıkan Shiba Inu, kendini “Dogecoin Katili” olarak tanımlıyor. Meme coin’in destekçilerinden oluşan topluluk ise “SHIB Army” olarak biliniyor. Proje, bu topluluk tarafından yönetiliyor. Bu yönetişim modeli, kripto para biriminin merkeziyetsizliğini sağlıyor. Projenin, SHIB, LEASH ve BONE isimli, farklı kullanım durumlarına sahip üç tokeni bulunuyor. 

Kripto para, popüler meme kripto para birimi Dogecoin’e bir rakip olarak piyasaya sürüldü. Ancak aralarında önemli bir fark bulunuyor. SHIB, Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimi. Bu nedenle meme coin, akıllı sözleşmelerden yararlanarak bünyesinde merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) çalıştırabiliyor. Dogecoin ise bunu yapamıyor. dApp’lerin yanında projenin ShibaSwap isimli bir merkeziyetsiz borsası (DEX) bulunuyor. Bunun yanında Shiba Inu ekibi, metaverse ve NFT alanında da projeler geliştiriyor.

Shiba Inu ne sunuyor? SHIB ne için kullanılır?

Shiba Inu ekibi, projeyi geliştirmeye devam ediyor. Başlangıçta bir kripto para birimi olarak ortaya çıkan SHIB, zaman içerisinde çeşitli kullanım durumları kazandı. Meme coin’in temel kullanım durumları şöyle:

Eşler arası ödeme aracı

Meme coin, eşler arası (P2P) dijital ödemelerde ve kripto parayı kabul eden işletmelerde bir ödeme yöntemi olarak kullanılabiliyor. 2022’nin başından beri 600’den fazla işletme SHIB’i kabul etti. Buna karşın, meme token hâlâ genel olarak kabul görmüş değil. Aynı dönemde, Bitcoin’i kabul eden işletme sayısı 7.500’dü. 

ShibaSwap, Staking ve NFT’ler

2021’in Temmuz ayında ekip, projenin merkeziyetsiz borsası (DEX) olarak çalışan ShibaSwap’ı piyasaya sürdü. DEX’ler, yatırımcıların borsaya üye olmasını gerektirmeden ticaret yapmalarını sağlayan, dağıtık yapıya sahip borsalardır.

ShibaSwap, Ethereum Blockchain üzerine inşa edildi. Bu nedenle, yalnızca ERC-20 tokenlerin ticaretinin yapılmasına imkân tanıyor. Bunun yanında SHIB sahipleri, tokenlerini ShibaSwap’da belirli bir vadeyle stake ederek vade sonunda ek kripto ödülleri alabiliyor.

Ayrıca ShibaSwap, kullanıcıları için bir NFT pazarı da sunuyor. Bu NFT pazarındaki değiştirilemez tokenlere “Shiboshiler” deniyor. Shiboshiler, Shiba Inu köpeğinin pikselli karikatürlerinden oluşuyor ve değişik özellikler barındırıyor. Projenin arkasındaki ekip, bu köpeklerin kullanıldığı bir metaverse oyunu da geliştiriyor.

BONE ve LEASH token

BONE, merkeziyetsiz borsanın yönetişim tokeni olarak bulunuyor. BONE sahipleri, ShibaSwap’ın geleceğini belirleyen kararlarda oy kullanabiliyor ve borsada değişiklik önerebiliyorlar. Bunun yanında, BONE, ShibaSwap borsasında stake edilebiliyor. Başlangıçta, SHIB’in fiyatını 1:1 oranında takip eden bir token olarak yaratılan LEASH ise DEX’in piyasaya sürülmesiyle farklı bir amaçla kullanılmaya başlandı. Mevcut olarak LEASH, ShibaSwap yatırımcıları için bir değer deposu görevi görüyor.

SHIB nasıl alınır?

Shiba Inu’nun yerel kripto para birimi SHIB, Huobi Global, Uniswap, Binance, KuCoin , Gate.io gibi birçok kripto borsasında listeleniyor. İlgili yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup para yükleyerek meme coin’i satın alabilir. Yazı yazılırken meme coin, 13.65 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 15. kripto para konumundaydı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku