Reklamı kapat

Ripple Nedir? XRP Ne İşe Yarar?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 7 Eylül 2022
0 görüntülenme
Ripple Nedir? XRP Ne İşe Yarar?

Ripple, 2012’de Jed McCaleb ve Chris Larsen tarafından piyasaya sürülen bir ödeme ağı sistemi ve kripto para birimidir. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Ripple nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Ripple nedir? XRP ne işe yarar?

XRP, RippleNet ismiyle de faaliyet gösteren dijital ödeme platformunun para birimidir. Ayrıca XRP Ledger’in kendi kripto para birimidir. XRP, Ripple tarafından diğer dijital değerlere ve SWIFT gibi mevcut parasal ödeme platformlarına hızlı, ucuz ve ölçeklenebilen alternatif olması için geliştirilen bir dijital para birimidir.

Projenin amacı nedir?

XRP, ödeme platformu fikri ilk olarak 2004’te ortaya çıktı. Oldukça köklü bir proje olan RippleNet, gerçek zamanlı bir brüt hesap kapatma sistemi olarak küresel düzeyde anlık paralar işlemlere imkan verebilmeyi hedeflemektedir. Projenin detaylarında XRP, Ripple ve RippleNet arasındaki farkların doğru anlaşılması oldukça önemlidir.

XRP, Ripple’ın dijital para birimi olarak kullanılmaktadır. RippleNet ise özellikle XRP Ledger adlı dağıtık bir defter veri tabanı üzerinde çalışır. Ayrıca Ripple adlı şirket tarafından işletilen ve gelecek vizyonu ile de dikkatleri üzerine çeken oldukça köklü bir proje olarak değerlendirilmektedir.

Avantaj ve dezavantajları neler?

  • Platform özellikle gerçek dünya için merkezi olmayan finansal çözümler sunmaktadır. 
  • XRP, küresel düzeydeki anlık parasal işlemlere izin vermektedir.
  • SWIFT işlemlerinde ve diğer dijital değerlere nazaran daha hızlı, ucuz ve ölçeklenebilen bir alternatiftir. 
  • Oldukça iyi bir piyasa değeri ve sıralaması elde etmeyi başarmıştır.
  • Yaşadığı dava süreçleri ve piyasa belirsizlikleri sebebiyle XRP fiyatı risk barındırmaktadır.

Ripple’ı benzersiz özellikleri neler?

  • RippleNet hesap defteri, XRP topluluğu tarafından yönetilmektedir.
  • Hesap defteri işlemleri ortalama 3-5 saniyede doğrulanmakta. Bu özelliği ile iş ispatı madenciliğinin tersi olarak görülür.
  • Herkes Ripple doğrulayıcısı olabilmektedir.

Ripple nedir? XRP nasıl satın alınır?

XRP ile şu anda işlem yapılabilen borsalar; Binance, OKX, CoinTiger, Bybit, KuCoin, Gate.io ve FTX’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz XRP listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca XRP Coin’i seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Strike Nedir? STRK Ne İşe Yarar? Strike nedir? Strike, merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına kredi ve likidite sağlayan bir Blockchain protokolüdür. Bu makalede Strike nedir, ne sunar, STRK nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların sıklıkla merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak,...
Kriptokoin.com 7 Eylül 2022