Reklamı kapat

“2030’da Blockchain’in Piyasa Değeri 2 Trilyon Dolar Olacak”

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 3 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Finans ve teknoloji alanlarında veri analizi yapan IHS Market, temmuz raporunda 2030 yılında blockchain teknolojisinin iş hacminin 2 trilyon dolar olacağını ön gördü. Raporda

2 Trilyon Dolar: Çok mu Düşük?

Raporda blockchain değerleri “önde gelen blockchain uzmanlarıyla derinlemesine röportajları da içerecek şekilde” parça parça incelese de 2 trilyon çok sıradan bir sayı. 2030 yılı gerçekten çok uzak.

Ek olarak, koin piyasasında genel bir düşüş olsa da, blockchain uygulamaları artıyor. Her türlü sektördeki patent çılgınlığı ve ortaklıklar da buna dahil. Artan patent sayıları, gelecekteki girişimlerin birinci basamağı gibi görülebilir.

CCN haberinde olduğu gibi, 2017’deki yükseliş döneminde piyasa hareketleri 1 trilyon dolara yaklaşmıştı.

Rapora göre, blockchainle işlem yapan önemli sektörler şunlar:

  • Bankacılık ve finans firmaları
  • Tedarik ve lojistik zincirleri
  • Reklamcılık ve medya firmaları
  • Devlet ve kamu kurumları
  • Güç ve enerji firmaları
  • Perakende ve e-ticaret
  • Yazılım uzmanları ve geliştiricileri
  • Telekom operatörleri
  • ICO’lar ve kripto uzmanları

Meslek Geliştirici Olarak Blockchain

CCN haberindeki gibi, blockchain endüstrisi şimdiye kadar olmayan “Blockchain Geliştiricisi” gibi bir çok meslek getirdi. Birçok ülke bu yüksek gelirli meslekleri çekmek adına kriptoya yönelik yasaları kolaylaştırıyor.

Blockchain vertical’ın kendisi de henüz tam olarak oturmuş değil. Sıradışı patentler teknolojinin farklı yönlerine dikkat çekmeye devam ediyor. Teknoloji olgunlaştıkça 2030’da vertical çok daha farklı gözükebilir. Ki bu da 2018’de tahmin edemeyeceğimiz yeni bir çok iş alanının oluşması demek.

Firmalar çalışanlarını kripto paralarda daha hızlı hale getirmeye çalışıyor. Henüz üniversiteler teknolojiye yetişemedi ama Stanford ve IBM gibi yerler sıradan eğitim alanlar dışındaki çalışanlar için eğitimler düzenliyor. Katılımcıların çoğu eğitimin sonunda güvenilir profesyoneller oluyor.

Yine de her zaman arka planda yönetim ve merkezi otorite konusu akıllarda. Kripto piyasası olgunlaştıkça yaptırımlar ya çok geç yada çok sert geliyor.  Örneğin şu an SEC yeniliklerin önüne geçmek ve tartışma ortamı yaratmakla suçlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımız katılın, !

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Starbucks Bitcoin İle Ödeme Almaya Hazırlanıyor Seattle merkezli kahve devi, tüketicilerin Starbucks’ta Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanmasına olanak tanıyan yeni bir dijital platform için Microsoft ve dünyanın önde gelen bir global borsa ile çalışıyor. Intercontinental Exchange, Microsoft ve BCG ile birlikte Starbucks,...
İmge Açıkbaş 3 Ağustos 2018