ABD Bitcoin’i Yasaklamaya Çalışırsa Ne Olur? BTC Boğası Raoul Pal Açıkladı

115244908 bitcoin
115244908 bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Finans ve iş medyası platformu Real Vision’ın kurucu ortağı ve aynı zamanda Bitcoin boğası olan Raoul Pal, ABD’nin Bitcoin’i yasaklamaya çalışması konusunda ne olacağıyla ilgili görüşlerini sundu. Bankless’ın yaptığı yeni bir röportajda Pal, Bitcoin’i yasaklamak için yapılacak böyle bir girişimin boşuna olacağını söyledi.

Birçok insan BTC’nin potansiyel olarak yasaklanması konusunda Roosevelt’in 1933’te altın madeni para, külçe altın ve altın sertifikalarının istiflenmesini yasaklama girişimini örnek gösterdi. Bunlara cevap olarak Pal, o zamanlar da yasaklama çabaların tamamen geri teptiğini ve insanların altın almak için başka yollar aramasıyla sonuçlandığını belirtti:

“Bu Roosevelt olayı sık sık gündeme geliyor. Altını yasaklamaya çalışan sadece ABD idi – altın fiyatı yükseldi ve işe yaramadı. Yani herkes altın kullandı. Benim de kullandığım örnek tam olarak şu: Bir grubun altın kullanmasını yasaklarsanız, tahmin edin ne olur? İsviçre, ABD vatandaşlarının ve diğerlerinin İsviçre’yi kullandığı için patladı.

Bu argüman her zaman yanlış argümandır. Herkes, ‘Bitcoin’i yasaklayacaklar, o zaman da yaptılar’ diyor. Küresel ölçekte öyle olmadı. IMF küresel ölçekte bunu deneyebilir mi? Elbette, ama belki Rusya ‘Bitcoin kullanacağız’ der.”

Pal: Devletler Bitcoin’i rezervlerine eklemek zorunda kalabilir

Pal, hükümetlerin Bitcoin’i yasaklarken zorluk yaşamalarının yanı sıra, dünyadaki fiat para birimlerinin devalüasyonla karşı karşıya kaldıkça muhtemelen kendi rezervlerine bile eklemek zorunda kalacaklarını söyledi:

“Arjantin’seniz, sonsuz para birimi devalüasyonları sonucu ekonomik bir çöküş yaşarsanız, rezervlerinizde Bitcoin biriktirmeye başlarsanız ne olur? Para biriminizi daha değerli kılar mı? Daha değerli olmasını zorlaştırıyor mu? Evet öyle…

Bitcoin argümanını da takip ederseniz, hikaye merkez bankaları tarafından benimsenmesi ile bitiyor. Bu duruma hızlı bir şekilde varamasa da oluyor ve önümüzdeki beş yıl içinde bunu yapan bazı küçük ülkeler göreceğiz. Bu, daha fazlasının geleceğini gösteren küçük bir bayrak olacak; çünkü sonsuz bir şekilde para basılan bir sistem, sürdürülemez.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

ABD Bitcoin’i Yasaklamaya Çalışırsa Ne Olur? BTC Boğası Raoul Pal Açıkladı