ABD Bitcoin’i Yasaklamaya Çalışırsa Ne Olur? BTC Boğası Raoul Pal Açıkladı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 14 Kasım 2020
1 görüntülenme
115244908 bitcoin

Kriptokoin.com – Finans ve iş medyası platformu Real Vision’ın kurucu ortağı ve aynı zamanda Bitcoin boğası olan Raoul Pal, ABD’nin Bitcoin’i yasaklamaya çalışması konusunda ne olacağıyla ilgili görüşlerini sundu. Bankless’ın yaptığı yeni bir röportajda Pal, Bitcoin’i yasaklamak için yapılacak böyle bir girişimin boşuna olacağını söyledi.

Birçok insan BTC’nin potansiyel olarak yasaklanması konusunda Roosevelt’in 1933’te altın madeni para, külçe altın ve altın sertifikalarının istiflenmesini yasaklama girişimini örnek gösterdi. Bunlara cevap olarak Pal, o zamanlar da yasaklama çabaların tamamen geri teptiğini ve insanların altın almak için başka yollar aramasıyla sonuçlandığını belirtti:

“Bu Roosevelt olayı sık sık gündeme geliyor. Altını yasaklamaya çalışan sadece ABD idi – altın fiyatı yükseldi ve işe yaramadı. Yani herkes altın kullandı. Benim de kullandığım örnek tam olarak şu: Bir grubun altın kullanmasını yasaklarsanız, tahmin edin ne olur? İsviçre, ABD vatandaşlarının ve diğerlerinin İsviçre’yi kullandığı için patladı.

Bu argüman her zaman yanlış argümandır. Herkes, ‘Bitcoin’i yasaklayacaklar, o zaman da yaptılar’ diyor. Küresel ölçekte öyle olmadı. IMF küresel ölçekte bunu deneyebilir mi? Elbette, ama belki Rusya ‘Bitcoin kullanacağız’ der.”

Pal: Devletler Bitcoin’i rezervlerine eklemek zorunda kalabilir

Pal, hükümetlerin Bitcoin’i yasaklarken zorluk yaşamalarının yanı sıra, dünyadaki fiat para birimlerinin devalüasyonla karşı karşıya kaldıkça muhtemelen kendi rezervlerine bile eklemek zorunda kalacaklarını söyledi:

“Arjantin’seniz, sonsuz para birimi devalüasyonları sonucu ekonomik bir çöküş yaşarsanız, rezervlerinizde Bitcoin biriktirmeye başlarsanız ne olur? Para biriminizi daha değerli kılar mı? Daha değerli olmasını zorlaştırıyor mu? Evet öyle…

Bitcoin argümanını da takip ederseniz, hikaye merkez bankaları tarafından benimsenmesi ile bitiyor. Bu duruma hızlı bir şekilde varamasa da oluyor ve önümüzdeki beş yıl içinde bunu yapan bazı küçük ülkeler göreceğiz. Bu, daha fazlasının geleceğini gösteren küçük bir bayrak olacak; çünkü sonsuz bir şekilde para basılan bir sistem, sürdürülemez.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

altin 23
“Kaotik Bir Hafta” Seçim Sonrası Ortam Altın İçin Ne Anlama Geliyor? Kriptokoin – Kitco yazarlarından Anna Golubova bugün seçim sonrası ortama vurgu yaparak bunun Altın için ne anlama geldiğini açıklıyor. Anna Golubova’nın görüşleri şu şekilde yer alıyor: Bu hafta tüm piyasalar için kaotik geçti. Başkan seçilen Joe Biden...
Mesut İnan 14 Kasım 2020