ABD Enflasyon Verisi Açıklanacak: Kripto Paralar Ne Olur?

ABD Enflasyon Verisi Açıklanacak: Kripto Paralar Ne Olur?
https://cointelegraph.com/news/bitcoin-og-2021-all-time-high-600k-btc-price-2026bitcoin and chart
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para ve borsa yatırımcıları nefeslerini tutmuş, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Ocak ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerinin açıklanmasını bekliyor. Bu önemli veri noktası, FED’in para politikası duruşuna ilişkin önemli bilgiler sağlıyor. Ayrıca potansiyel olarak bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimlerinin önünü açıyor. Kripto piyasasının bel kemiği olan Bitcoin, son gelişmelere şimdiden olumlu yanıt verdi. Spot Bitcoin ETF‘leri önemli ölçüde alım gördü. Ayrıca fiyatı 50.000 dolar seviyesinin üzerine çıkaran önemli bir ralliyi tetikledi. İşte ABD enflasyon verisi hakkında detaylar ve kripto para birimlerine yönelik tahminler…

ABD enflasyon verisi beklentisi, Bitcoin’i besliyor

Türkiye saati ile 16.30’da, önemli bir veri açığa çıkacak: ABD enflasyon verisi. Wall Street devleri, hem manşet hem de çekirdek TÜFE enflasyonunda önemli bir düşüş bekleyerek iyimserliği daha da körüklüyor. Tahminler, manşet enflasyonun Mart 2021’den bu yana en düşük değer olan %2,9’a, çekirdek enflasyonun ise Nisan 2021’den bu yana en düşük değer olan %3,7’ye gerileyeceğini gösteriyor. Bu rakamlar, enflasyon trendlerinde büyük bir değişim anlamına gelecek. Ayrıca Fed’e önümüzdeki aylarda faiz indirimlerini değerlendirmek için gerekli gerekçeyi sağlayacaktır.

CME FedWatch Tool şu anda Mayıs ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığını neredeyse %50 olarak gösteriyor. Ayrıca Haziran ayı için yüksek bir olasılıkla daha da güç kazanıyor. Düşük faiz oranları tipik olarak risk iştahının artması ve sermayenin Bitcoin gibi alternatif varlıklara akması anlamına geldiğinden, bu beklenti yükseliş eğilimindeki yatırımcıları heyecanlandırıyor.

Teknik göstergeler neye işaret ediyor?

Teknik göstergeler de Bitcoin için pembe bir tablo çiziyor. ABD dolar endeksi (DXY) 104,25 seviyesinden uzaklaşıyor. 104’ün altına düşmesi Bitcoin’i 55.000 dolara doğru itmek için önemli bir katalizör olarak görülmekte. Ek olarak, 10 yıllık hazine getirisi (US10Y) %4’ün üzerinde kalmaya devam ediyor. Bu sırada, düşüş eğilimi, soğuyan enflasyon ve potansiyel faiz indirimleriyle ilgili genel anlatı ile uyumludur.

Uzman Görüşü: İşte Sepete Atmalık Düşük Değerli 4 Kripto Para!

Bitcoin fiyatındaki son artış, daha geniş piyasa koşullarına da bağlanmakta. Geleneksel varlıkların dalgalanmaya maruz kalmasıyla birlikte, yatırımcılar daha iyi enflasyon koruması ve potansiyel olarak daha yüksek getiri sunduğu düşünülen alternatif seçenekler aramaya başladı. Bitcoin, sınırlı arzı ve merkezi olmayan yapısı ile bu tasarıya çok güzel uyuyor.

Bitcoin verilerden nasıl etkilenir?

Yaklaşan TÜFE verileri şüphesiz çok önemli olmakla birlikte, genel ekonomik gidişat kritik. Ayrıca Fed’in müteakip politika kararları Bitcoin’in uzun vadeli fiyat hareketini belirlemede kilit rol oynayacaktır. Enflasyon soğumaya devam eder ve Fed güvercin bir duruş sergilerse, Bitcoin önümüzdeki aylarda daha fazla kazanç elde etmeye hazır olabilir. Ancak, öngörülemeyen olaylar veya piyasa duyarlılığındaki bir değişim, yörüngesinin seyrini hızla değiştirebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

ABD Enflasyon Verisi Açıklanacak: Kripto Paralar Ne Olur?