Altın Bozgunu Mu? İşte Çarpıcı Tahmin ve Olabilecekler

1250278
1250278
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları bir ayın en düşük seviyesine dokunuyor ve önceki iki haftanın aşağı yönlü ivmesini sürdürüyor. Perşembe günü, beklenenden daha yüksek ABD Perakende satış verilerinin ardından 30 dolarlık tek günlük en büyük düşüş gözlendi. İstikrarlı bir perakende sektörü, daha yüksek tüketici duyarlılığına işaret ediyor. Bu da Fed’in haftanın iki günlük toplantısında daha şahin bir duruş sergileyebileceği anlamına geliyor. 

Fed’in tapering zamanlamasını tam olarak açıklamaması nedeniyle altın fiyatına ters bir rüzgar olan ABD doları güçleniyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, yatırımcılar, merkez bankasının 120 milyar dolarlık aylık tahvil alım programını yavaşlatacak zaman çizelgesi hakkında ipuçları beklerken, merakla beklenen FOMC toplantısı öncesinde temkinli duruşlarını sürdürüyorlar. Ayrıca, gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirisi, %0,49 kazançla %1,36 seviyesinde işlem görüyor. Dolar ise, ABD tahvil getirilerinin ayak izlerini takiben 22 Ağustos’tan bu yana ilk kez 93,00 seviyesinin üzerine çıktı. Daha yüksek USD değerlemeleri, diğer döviz sahibi yatırımcılar için altını daha pahalı hale getiriyor.

Altın

Altın, bugün hem Tokyo hem de Çin’in dışarıda olduğu ince piyasalarda tatil sırasında yatay seyrediyor ve ABD doları karşısında 1.751,27 dolar ile 1.755,29 dolar arasında dar bir aralıkta işlem görüyor. Piyasa analisti Ross J Burland, altın fiyatının, daha güçlü bir Amerikan dolarının arkasından, geçen haftanın en düşük seviyesi olan 1.745 dolardan düzeltme yaptığını belirtiyor. Bu arada dolar, bu haftaki Federal Rezerv toplantısı öncesinde, Perşembe günü açıklanan ve tahminlerden daha iyi olan ABD Perakende Satış verileriyle desteklenerek, Cuma günü üç haftanın zirvesine tırmandı. 

Yatırımcılar, Federal Rezerv’in yıl sonundan önce taperingi tam olarak açıklamaması nedeniyle altın fiyatına ters bir rüzgar olan ABD dolarını yukarı itiyor. Ayrıca, güçlü bir doları destekleyen risk faktörleri de var. Dolar endeksi (DXY) 93,259’a yükseldi ve Ağustos’un üçüncü haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Hafta için, dolar endeksi %0,6 artarak Ağustos ortasından bu yana en büyük haftalık yüzde yükselişini gerçekleştirdi.

İki günlük FOMC toplantısı

Fed’in önümüzdeki hafta iki günlük bir para politikası toplantısı düzenleyecek. Fed’in aylık tahvil alımlarını azaltma konusunda tartışmalar başlatması ve Eylül ayında ve sonrasında ABD istihdam büyümesindeki herhangi bir fiili değişikliği bağlaması bekleniyor.

Altın

Aslında herhangi bir değişiklik beklenmiyor ancak traderlar, son Fed konuşmasını göz önünde bulundurarak biraz daha şahin bir duruş bekliyorlar. Sonuç olarak, resmi açıklama olarak bu toplantı için kartlarda şahin bir bekleyiş var ve Brown Brothers Harriman’daki analistler, tutanakların bu yıl tapering için zemin hazırlamaya devam etmesi gerektiğini savunuyor:

Fed’in Aralık ayında başlaması muhtemel resmi bir tapering duyurusu yapmak için 2-3 Kasım’daki toplantıya kadar beklemesi muhtemel. Konsensüs, Fed’in 2021’in sonlarında veya 2022’nin başlarında taperinge başladığını ve ardından 2023’ün başlarında oranları artırmaya başladığını öngörüyor. Bu, yalnızca artan enflasyon ve enflasyon beklentileriyle değil, ekonomik toparlanmayla desteklenirse nihayetinde doları desteklemiş olacak. ‘

TDS: Gözlemlenen sarsıntının bir bozguna dönüşme olasılığı düşük

TD Securities analistleri, “Katılımcılar yüksek enflasyon ve yavaşlayan büyüme dönemi beklerken, stagflasyon anlatısı piyasanın aklını başına alıyor. Ancak bu henüz altına yönelik ek bir ilgiye dönüşmedi” değerlendirmesini yapıyor ve şu hususlara dikkat çekiyor:

Aslında sarı metal, merkez bankalarının alımlarını yavaşlatması ve ETF varlıklarının genel olarak değişmemesi nedeniyle ek alıcılar bulmakta zorlanıyor. Bu bağlamda, en iyi SHFE altın sahiplerinden gelen tasfiyeler, azalan yukarı ivmeye yanıt olarak CTA trend takipçilerinden gelen akışlarda bir tersine dönüşü hızlandırdı.

Altın

Bu bağlamda analistler, kuru toz analizinin, altın böceklerinin yaygın olmamasına rağmen, şişirilmiş pozisyon büyüklükleri içerdiğini ve son seansta görülen risk azaltımı için uygun bir temel oluşturduğunu savunuyor. Analistler, riskten kaçışın altını bozguna uğratma ihtimaline ilişkin şu açıklamayı yapıyor:

Bununla birlikte, Şanghay’daki altın pozisyonunun tarihi düşük seviyelere yaklaştığı göz önüne alındığında, daha net isteğe bağlı ve trend izleme konumlandırması, gözlemlenen sarsıntının bir bozguna dönüşme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

Altın teknik analizi: Fiyatlarda konsolidasyon beklenebilir

Piyasa analisti Ross J Burland, bu noktada, traderların bu hafta için ek verileri ve  bu hafta Fed öncesinde küresel ekonomik koşulları değerlendireceğini belirterek, altın fiyatlarında konsolidasyon beklenebileceğini öngörüyor.

XAU

Analist Ross J Burland, altın fiyatları için şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

1.730 dolar ve 10 Ağustos’un en yüksek seviyelerinde aşağı yönlü hareket etmek için yer olsa da, geçen haftaki 22 dolarlık günlük ATR’nin ötesindeki düşüşün uzunluğu göz önüne alındığında, fiyatın durması ve düzeltilmesi bekleniyor. %23,6-50 oranları, alanın dinlenmesi üzerinde direnç olarak hareket etmesi beklenen desteğin eskisi olarak görülebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Bozgunu Mu? İşte Çarpıcı Tahmin ve Olabilecekler