Haftanın Altın Fiyatı Grafiği Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!

Haftanın Altın Fiyatı Grafiği Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!
Haftanın Altın Fiyatı Grafiği Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Ross J Burland’a göre altın boğaları, Fed’in önündeki son ralli zirvelerinin kırılmasını bekliyor. Altın ayıları ise DXY tekniklerinden ve önemli desteğin devamından yararlanıyor. Ross J Burland, haftanın grafiklerinden altın fiyatı için yön belirlemeye çalışıyor.

“Altın fiyatı, uzun vadeli düşüş eğilimini koruyor”

Merkez bankacılığının devreye girmesiyle dolar endeksi (DXY), 112’nin altına geriledi. Böylece, DXY haftada yaklaşık %1 irtifa kaybetti. Bundan dolayı, altın fiyatı haftayı çalkantılı bir şekilde kapattı. Altın fiyatı, 1.617,28 dolardan 1.657,95 dolara yükselen bir rallide %1,8 artış kaydetti. Piyasalar, Kasım Federal Reserve faiz oranı kararından önceki karartma dönemine giriyor. Bu ortamda teknik olarak, ralli önümüzdeki hafta için görünüm kompleksini terk ediyor.

Altın fiyatı
Altın fiyatı haftalık ve günlük grafikler

Altın fiyatı için, uzun vadeli görünüm düşüş eğilimini koruyor. Ancak, günlük trend çizgisi direncini kırmaya başladı.

Altın fiyatı
Altın haftalık ve günlük grafikler

Bu, özellikle boğalar bu 4 saatlik direnç alanını geçebilirse, vurguyu yukarı doğru bırakacaktır.

Altın fiyatı
Altın haftalık ve günlük grafikler

ABD doları şu anda günlük grafikte önemli bir mikro trend çizgisini test ediyor. Boğalar taahhütte bulunursa, kartlarda 114,80 civarındaki son zirvelerin ötesinde bir yükseliş eğilimi mümkün. Bunun da altının 1.625 dolarlık bir kırılma ile sınırın üzerinden geçmesine neden olması mümkün.

DXY günlük grafik

“Değerli metallerin daha düşük işlem görmesini engelleyen sütun çökebilir”

Altın fiyatı, Pazartesi günü doların güçlenmesiyle düştü. Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırmaya ara verip vermeyeceğine ilişkin ipuçları arıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, Federal Reserve’in Kasım ayında federal fon oranını 75 baz puan artırmasını bekliyor. Bu faiz artırımı, bu büyüklükteki dördüncü düz faiz artırımı olacak. Ancak, Aralık faiz artışının daha küçük olması muhtemel. Dolayısıyla bu da dolar üzerinde baskı oluşturuyor.

Bununla birlikte, TD Securities analistlerinin belirttiği gibi, yükselen piyasa ekonomilerinde artan küresel makro rüzgarlar, tüketicilerin satın alma gücünü aşındırıyor. Bu durum göz önüne alındığı takdirde, bireysel grubundan gelen bastırılmış talebin azalması muhtemel. Analistler, muhtemelen bunun da değerli metallerin daha düşük işlem görmesini engelleyen önemli bir destek sütununu çökerteceğini tahmin ediyor. Bu bağlamda analistler, şu hususların altını çiziyor:

Sonuçta, faizler kısıtlayıcı bölgeye girdi. Bu yüzden değerli metaller, yürüyüş döngülerinin sonraki aşamalarında, genellikle düşük performans gösterme eğilimindedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Haftanın Altın Fiyatı Grafiği Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!