Ünlü Ekonomist Korkuttu: Altın Fiyatı Önümüzdeki Yıl…

1200x675
1200x675
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı, bir ABD Merkez Bankası yetkilisinin yakında faiz artırımı olasılığını ciddiye almadığı yorumunun ardından ikinci gününde yükseldi. Altının ons fiyatı yüzde 0.5’lik bir yükseliş ile 1.778 dolardan işlem görüyor.

Fed’in para politikası ve tahvil alımını azaltmaya yönelik zaman çizelgesi, piyasayı etkiliyor

Vali Christopher Waller Salı günü yaptığı açıklamada, Fed’in tahvil alım programını önümüzdeki ay daraltmaya başlaması gerektiğini, ancak faiz oranlarındaki artışlara yönelik zaman çizelgesinin muhtemelen “hala bir daha süre kapalı” olduğunu söyledi. Randal Quarles, Mary Daly ve Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere yetkililerin yapacağı konuşmalar ve tartışmalar da önümüzdeki ay merkez bankasının toplantısı öncesinde dikkatle izlenecek.

HSBC Analistlerinden Altın Yorumları: Kısa Vadede Bunlar Olabilir!

Altın külçesi, traderlar pandemi dönemi teşviklerinin merkez bankaları tarafından ne kadar dizginleneceğini ölçmeye çalıştıkça son zamanlarda dalgalandı. Yüksek enerji fiyatları ve hırpalanmış tedarik zincirleri tarafından yönlendirilen devam eden enflasyon, faiz artırımlarının beklenenden daha erken gelebileceği endişelerini ateşledi. Bunun, altın için acı verici bir beklenti olduğuna dikkat çekiliyor. Vali Waller, enflasyonun 2022’ye kadar yüzde 2’nin üzerinde kalması durumunda daha erken bir yükselişten yana olacağını söyledi.

Ekonomist: Altın fiyatı önümüzdeki yıl aşağı yönlü baskı görebilir

ABD’li traderlar şimdi Fed’in gelecek yılki Eylül ayı politika toplantısında tam bir faiz artışına yönelik hareket ediyor. Yani piyasanın buna göre fiyatlandığı düşünülüyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası hariç dünyadaki merkez bankalarının çoğunun daha hızlı hareket etmesi bekleniyor.

Bank of America Kritik Altın Tahmini Yaptı: Şimdi Neler Olacak?

Oversea-Chinese Banking Corp ekonomisti Howie Lee, “Altın şu anda adil değer olarak gördüğümüz değerin üzerinde işlem görüyor ve bu primin piyasa fiyatlama enflasyon korkularından kaynaklandığına inanıyorum” dedi. Ekonomist ayrıca, altın için can sıkıcı bir yorumda bulundu ve “Parasal normalleşmeye rağmen, altının önümüzdeki yıl daha aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalacağına inanıyorum,” ifadelerini kullandı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere spot altın, güne 1.777 dolardan başlayıp 1.775 dolara geri çekilse de, yazım sırasında 1.780 dolara bir hayli yakın görünüyor. Altın, Ekim ayının başından bu yana 1.800 doların üzerine çıkamadı. 1.800 dolara en yakın seviyeyi, 14 Ekim’de 1.795 doları gördüğü zamanlar deneyimledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Ekonomist Korkuttu: Altın Fiyatı Önümüzdeki Yıl…