Portföy Yöneticisi: Altın Fiyatları Yıl Sonuna Kadar…

Portföy Yöneticisi: Altın Fiyatları Yıl Sonuna Kadar...
Portföy Yöneticisi: Altın Fiyatları Yıl Sonuna Kadar...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, 1.700 doların üzerinde istikrarlı kazançlar elde etmek için mücadele etmeye devam ediyor. Fiyatların yılın geri kalanında daha düşük hareket etme imkanı var. Bununla birlikte, bir piyasa stratejisti, mevcut altın fiyatları seviyesinin yatırımcılar için uzun vadeli değeri temsil ettiğini söylüyor.

“Altın fiyatları konusunda dikkatli olurdum”

Franklin Templeton’ın Franklin Altın ve Kıymetli Madenler Fonu’nun başkan yardımcısı ve portföy yöneticisi Stephen Land, Federal Rezerv agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye devam ettikçe altının mevcut düşüş eğiliminin mantıklı olduğunu söylüyor. Ancak, kısa vadeli oynaklığın ötesine bakarak değerli metal konusunda iyimser olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Land, şu açıklamayı yapıyor:

Yılın sonuna doğru altın konusunda dikkatli olurdum. Ancak, 12 aylık bir zaman aralığı olan herkes için altına bir değer oyunu olarak bakmak için oldukça ilginç bir zaman.

Altın

“Muhtemelen mevcut sıkılaştırma döngüsü, erken sona erecek”

Artan faiz oranları altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bununla birlikte Land, yatırımcıların merkez bankasının ne kadar yer bıraktığını sorgulamaya başladığını söylüyor. Piyasalar, ABD merkez bankasının Fed Fon oranını Kasım ve Aralık aylarında 75 baz puan artırmasını bekliyor. Ayrıca, 2023’ün ilk yarısında nihai faiz oranlarının %5’e yükseleceğini öngörüyor.

Bununla birlikte, Fed’in para politikası küresel piyasaları alt üst etmeye başlayarak, BoJ ve BoE’yi yerel para ve tahvil piyasalarına müdahale etmeye zorluyor. Land, bu sorunların yalnızca büyümeye devam edeceğini ifade ediyor. Ek olarak, muhtemelen mevcut sıkılaştırma döngüsünün erken sona ermesine neden olacağını kaydediyor. Buradan hareketle Land, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in eylemi ABD’den çok fazla enflasyon ihraç ediyor. Dahası, bu yükün çoğunu diğer ülkelere yüklüyor. Bir noktada, bu ABD’yi etkileyecek bazı jeopolitik sorunlara neden olacak. Fed, yerel verilere dayanarak doğru hamleler yapıyor. Ancak, dünyanın geri kalanı üzerindeki etkilerinin farkındalar.

Altın

“Fed, faiz artırmayı durdurması, yükseliş için yeterli”

Stephen Land, artan jeopolitik belirsizlik nedeniyle, Federal Rezerv’in enflasyonu %2 hedefine geri getirecek kadar yüksek faiz oranlarını yükseltmesinin olası olmadığını da sözlerine ekliyor. Land, devam ederek, şu ifadeleri kullanıyor:

Federal Rezerv enflasyon üzerinde tam kontrole sahip değil. Oranlar yavaşlamaya başladıkça altının durumu ve bir enflasyon riskinden korunma rolü biraz daha netleşiyor.

Land, mevcut ortamda Fed’in altında yeni bir yükseliş ivmesi çekmek için para politikasında tam bir pivota bile ihtiyacı olmadığını söylüyor. Fed, faiz artırmayı durdurmasının, altının düşüş trendini sona erdirmek için yeterli olacağını belirtiyor. Fed’in mevcut sıkılaştırma döngüsünü bitirmesi için yatırımcıların biraz daha beklemesi gerekecek.

Altın

“Artık daha yüksek altın fiyatları için pozisyon almanın zamanı!”

Bununla birlikte Land, değerli metaller sektöründe hala büyük fırsatlar olduğunu kaydediyor. Land, şu açıklamayı yapıyor:

Altın fiyatlarının 1.650 doların üzerinde olması, madencilik şirketleri için hala sağlam bir değeri temsil ediyor. Ortalama olarak madencilik şirketleri, cari fiyatlarla yaklaşık 200 dolar kar marjı görüyorlar. Yılın başında gördüğümüz marjlarla aynı değil. Ancak bu hala sağlam bir iş. 1.650 dolar geçmişte gördüklerimizle karşılaştırıldığında korkunç bir fiyat değil.

Land, madencilik sektörünün mevcut düşüş trendinde altın piyasasının altında performans gösterdiğini kaydediyor. Yine de, piyasa döndüğünde madencilerin daha iyi performans göstermesini bekliyor. Buradan hareketle, “Artık kendinizi daha yüksek altın fiyatları için konumlandırmanın zamanı geldi. Şu anda madencilik hisselerinde çok fazla kaldıraç var,” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Portföy Yöneticisi: Altın Fiyatları Yıl Sonuna Kadar…