Bu 5 Grafik, Bitcoin’in Haftaya Göreceği Seviyeleri Belirledi!

Bitcoin Price in November
Bitcoin Price in November
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı, 7 Eylül ve 20 Eylül’de iki ölümcül düzeltme yaşadı. Ancak, alıcılar devreye girerek ayılara paralarının karşılığını verdi ve konsolidasyona yol açtı. Ardından, boğalar geminin kontrolünü ele geçirdiler ve bir yükseliş formasyonundan çıkmayı başardılar. Şimdi hangi engeller bekliyor? Kriptokoin.com olarak analizlerine yer verdiğimiz Akash Girimath, paylaştığı 5 Bitcoin grafiğiyle Ekim’in ilk haftalarını analiz ediyor…

Bitcoin Eylül’ün intikamını alabilir!

Çin’in kripto para birimlerini yasakladığı haberi orman yangını gibi yayıldıkça Bitcoin fiyatı 20 Eylül’de büyük bir darbe aldı. Çin Halk Bankası (PBOC), madencilik etrafındaki ilmiği sıkılaştıran ve madenciliğin gri alanlarını çökerten bir genelge yayınladı. Ek olarak, notta kripto para ticareti gibi yasa dışı faaliyetlerin bir listesinden bahsedildi. Ayrıca, kripto paraların etrafındaki hype’ı belirlemek ve yasaklamak için önleyici tedbirler uygulayacağını da kaydetti. Ancak son gelişme, Çin’in Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini ilk kez yasaklaması değildi. Aslında, son on yılda ülkeden yaklaşık 12 yasak geldi.

Çin Yasağından Dakikalar Önce 1.366 Bitcoin Satıldı!

Çin kapıları kapatmaya devam ediyor!

Çin, gelişen ekosistemdeki kapıları kapatmaya devam ederken, Tesla CEO’su Elon Musk, yakın tarihli bir röportajda kripto para birimi alanının yalnız bırakılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, yasaklar yerine düzenlemelere vurgu yaptığı şu açıklamaları oldu:

Bence kriptoyu yok etmek mümkün değil, ancak hükümetlerin ilerlemesini yavaşlatması mümkün.

Çin’den farklı olarak ABD, yavaş da olsa kriptoyu benimsiyor. BTC’yi yasal ihaleye çıkaran ülke olan El Salvador, bu cephede farklı bir kulvarda ilerleme kaydediyor. Başkan Nayib Bukele, volkanik jeotermal enerji kullanarak Bitcoin madenciliğine gönderme yaptı.

Bitcoin ve jeotermal madencilik

Başkanın bu güncellemesi, ülkenin Haziran ayında BTC’yi yasal ihale olarak kabul etmesinden sonra geldi. Bukele, ilk olarak Bitcoin madenciliği için volkanların kullanılmasından bahsetti. Mühendislerin yanardağların etrafında bir merkez tasarlamaya başladıklarını da sözlerine ekledi. Başkanın açıklamaları şunlardı:

Mühendislerimiz, yanardağlarımızdan yaklaşık 95 MW %100 temiz, 0 emisyonlu jeotermal enerji sağlayacak yeni bir kuyu kazdıklarını az önce bana bildirdiler.

Bitcoin fiyatı uçmaya çalışıyor

Bitcoin fiyatı, 26 Ağustos’tan bu yana üç farklı LH ve en LL seviyesi belirledi. Trend çizgilerini kullanarak bu zirveleri ve dipleri birbirine bağlamak, düşen bir kama oluşumunu gösteriyor.  Bu teknik oluşumda analist, ilk yüksek ve düşük salınım arasındaki mesafenin 44.192 dolardaki kırılma noktasına eklenmesiyle belirlenen, %12’lik bir artışla 49.725 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Emin olmak için, analiste göre yatırımcılar bir yükseliş trendinin başladığını doğrulamak için 44.893 doların üzerinde belirleyici bir kapanış bekleyebilirler. Bununla birlikte, bu yükseliş görünümü kısa-orta vadeli zaman dilimi için geçerli olacaktır. Uzun vadeli senaryonun tersine çevrilmesi için, analiste göre BTC’nin ATH seviyesi olan 64,951 doları aşma yolunda 53.000 doların üzerinde bir HH üretmesi gerekiyor.

Bitcoin (BTC)'in Haftaya Göreceği Seviyeler!

Bitcoin yatırımcıları bu metrikleri dikkat etmeli!

365 günlük Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere (MVRV) formasyonu, sıfır çizgisini tekrar etiketleyen ve sahiplerin tarafsız olduğunu öne süren bu Bitcoin fiyat hareketini destekliyor. Bu nedenle, yatırımcıları hazırlıksız yakalayan bir satış olasılığı sıfıra yakındır.

BTC 365 günlük MVRV grafiği

Net Gerçekleşen Kâr/Zarar (NRPL) göstergesi, bir satış senaryosunun yokluğunda daha fazla güven oluşturmaktır. Bu metrik negatif 43.44 milyon dolar okur ve panik satıcılarının kriptolarını zaten bir kayıp için sattıklarını gösterir ve bu da daha fazla satışın pek olası olmadığını gösterir.

BTC NRPL grafiği

Borsalarda BTC arzı her gün daha da derinleşiyor, bu da BTC’lerini merkezi kuruluşlardan çeken ve bir boğa koşusu beklentisiyle soğuk cüzdanlarda saklayan yatırımcılar arasındaki güveni gösteriyor. 1 Eylül’den bu yana sıcak cüzdanlardan yaklaşık 180.000 BTC aktı ve bu da yükseliş görünümüne daha fazla güven kattı.

Borsa grafiğinde BTC arzı

IntoTheBlock’un Global Para Girişi/Çıkış (GIOM) formasyonu, Bitcoin fiyatının şimdiden 44.917 dolar seviyesindeki ani direnç seviyesini devraldığını gösteriyor. Burada kabaca 1,93 milyon adres, yaklaşık 1,35 milyon BTC satın aldı. 45.000 doların üzerinde ikna edici bir kapanış, bu yatırımcıların çoğunluğunu kârlılığa dönüştürerek satış baskısını azaltacak ve BTC’yi 50.000 dolar veya 53.000 dolara yükseltmeye yardımcı olacaktır.

BTC GIOM Tablosu

BTC fiyatı olası düzeltmelerde bu destek seviyelerini test edebilir!

Öte yandan, düşen takozun üst trend çizgisinde bir ret, artan bir satış baskısına veya alıcıların geçiş yapamamasına işaret edeceğinden Bitcoin fiyatı için sorun oluşturabilir. Bu düşüş Bitcoin fiyatını 40.000 doların altına iterse, analiste göre yükseliş tezini geçersiz kılacak ve potansiyel olarak 36,276 dolardan %70.5 Fibonacci düzeltme seviyesine bir çöküşü tetikleyecektir. Burada, BTC, analist Girimath’a yükseliş trendini yeniden başlatmayı veya daha düşük seviyeyi başlatmayı deneyebilir.

Bitcoin (BTC)'de Mayıs'tan Beri En Büyük Erime!

Analistler Bitcoin fiyatı için neler söylüyor?

Bitcoin’deki bu düşüş eğilimi kısa vadeli bir perspektiften olsa da, “davethewave” takma adını kullanan popüler bir Twitter analisti çok daha dik bir düzeltme bekliyor. Analiste göre, BTC’nin geri çekilmesi, tarihsel bir perspektiften genişletilmiş bir düzeltmeye dönüşebilir. Grafiklerine göre, BTC tipik olarak %50 ile %61.8 Fibonacci seviyeleri arasında dip yapıyor. Davethewave geri dönüşte şu seviyeleri belirledi:

Bu dip süreci 2017 ve 2018’de görüldü ve 2021’de tekrarlanabilir. Bu verilere dayanarak BTC, 20.000 ila 25.000 dolar arasında herhangi bir yere gidebilir.

BNC 1 haftalık grafik

Uzun vadeli artış, kısa vade temelleri göz ardı edebilir!

“davethewave”, Bitcoin tahminleriyle kırmızı tarafta bahse girerken bu düşüş eğiliminin neden ortaya çıkmayabileceğini de tahmin ediyor. 

Yine bir başka husus, bu pazarın değişen dinamiğidir – tıpkı bu sefer tepe patlaması olmadığı gibi, yakın gelecekte kapitülasyonun aşağı yönlü yükselişi de olabilir. Kısa ve orta vadeli sonuç aşağı yönlü görünse de, Bitcoin’in benimsenmesindeki artış ve sürekli büyüyen temelleri göz önüne alındığında önemsiz hale gelecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu 5 Grafik, Bitcoin’in Haftaya Göreceği Seviyeleri Belirledi!