Bitcoin ETF’leri Kanıyor: Piyasada Altcoinler Parlıyor

Bitcoin ETF’leri Kanıyor: Piyasada Altcoinler Parlıyor
Bitcoin ETF’leri Kanıyor: Piyasada Altcoinler Parlıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası, Çarşamba günü çalkantılı bir güne tanık oldu. Bitcoin (BTC) Şubat sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ayrıca yatırımcılar ABD merkezli spot Bitcoin borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) rekor miktarda para çekti. Toplamda 563 milyon dolarlık şaşırtıcı bir rakama ulaşan bu çıkış, kritikti. Zira FED Başkanı Jerome Powell’ın güvercin yorumlarıyla tetiklenen kısa bir toparlanmayla aynı zamana denk geldi.

Bitcoin ETF’lerinden toplu çıkış gerçekleşti

Farside Investors ve CoinGlass’tan elde edilen veriler, ABD merkezli 11 Bitcoin ETF’sinden 563,7 milyon dolarlık net çıkış olduğunu ortaya çıkardı. Bu, fonların Ocak ayında işlem görmeye başlamasından beri en büyük tek günlük çıkışa işaret ediyor. Beş günlük endişe verici düşüş serisini sürdürüyor. Özellikle Fidelity’nin FBTC’si 191,1 milyon dolarlık kan kaybıyla çıkışlara öncülük etti. Bu özellikle endişe verici çünkü FBTC, BlackRock’un IBIT’iyle birlikte ilk çeyrekte sürekli olarak sermaye çekti. Böylece daha pahalı olan Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışları dengeledi.

ETF çıkışına rağmen, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günkü basın toplantısında yaptığı yorumlar piyasaya geçici bir doz iyimserlik aşıladı. Powell, ABD ekonomisinin gücünü vurguladı. Ayrıca finansal sistemdeki likiditeyi azaltan bir politika olan faiz oranlarının yeniden artırılacağı ve niceliksel sıkılaştırmanın (QT) korkularını bastırdı. Agresif likidite kontrolü yerine ekonomik büyümeyi destekleyen bu güvercin duruş, kritikti. Özellikle Bitcoin’i kısa süreliğine 56.620 dolardan 59.430 dolara yükseltti. ABD Hazine tahvillerinin getirisi de dolar endeksiyle birlikte düştü. Zira bu da daha rahat bir para politikası görünümünü yansıtıyor.

Ancak Bitcoin’in yükselişi kısa sürdü ve yazının yazıldığı sırada yaklaşık 57.300 dolara geriledi. Bu dalgalanma, Asya’nın ilk spot Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin bu hafta başında Hong Kong’da cansız bir şekilde piyasaya sürülmesiyle örtüşüyor. Bu lansmanlar, çok düşük işlem hacimleri çekerek yatırımcı güvenini daha da zayıflattı.

Dev Hedge Fonu Yatırım Yaptı: O Altcoin Fiyatı Zıpladı!

Altcoinlerde yaşam belirtisi

Bitcoin ve Ethereum (ETH) düşüşler yaşarken bazı altcoinler düşüş eğilimine meydan okudu. Solana (SOL), XRP ve Cardano (ADA) hepsi kayda değer kazançlar kaydetti. Solana %2,75, XRP %1,75 ve Cardano %0,66 arttı. Bu seçici satın alım, bazı yatırımcıların geniş piyasa belirsizliği ortasında belirli altcoin projelerine sığındığını gösteriyor. Günün en çok kazananları ise yüzde 8.11 ile Axelar (AXL), yüzde 5.22’yle Polkadot (DOT) oldu. EOS ve Optimism de yüzde 3 civarı yükseliş kaydetti.

Ancak altcoin sektöründeki güçlü ceplere rağmen, Coinglass’a göre yalnızca Bitcoin’in son 24 saat içinde 145,55 milyon dolarlık uzun tasfiyelere tanık olmasıyla birlikte piyasadaki önemli tasfiyeler, devam eden yatırımcı kaygısının bir resmini çiziyor. Önümüzdeki günler, Powell’ın güvercin duruşunun kripto para piyasasına sürekli destek sağlayıp sağlayamayacağını veya Bitcoin ETF’lerinden son zamanlarda yaşanan çıkışların yatırımcı duyarlılığında daha derin bir değişime işaret edip etmediğini belirlemek açısından çok önemli olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bitcoin ETF’leri Kanıyor: Piyasada Altcoinler Parlıyor