Kore’deki Yükselen Bitcoin Hacmi Fiyat Artışına Mı İşaret Ediyor?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 Kasım 2018
0 görüntülenme

Bitcoin ticareti için kilit nokta olan bölgelerden birinin ticaret hacimlerinde bir artış görüldü. Kore’nin nüfuzu Kimchi etkisine yol açıyor. Bu durum, diğer yerlere kıyaslandığında Kore borsalarında yüzde 20 ile 30 oranında daha yüksek bir fiyat olmasına neden oluyor.

Bu Durum Piyasada Fiyatların Yükselmesinin Bir İşareti Mi?

Kore, küresel kripto ticaretinde önemli bir yere sahip. Bitcoin’in en yüksek noktası olan 20 bin dolara ulaşmasının nedeninin Kore’deki ticaret olduğuna inanılıyor. Söylentilere göre ülke, kripto için arkadaş canlısı bir yönetmelik oluşturmaya çalışıyor.

BTC/KRW’nin hacimleri USD de dahil olmak üzere herhangi bir yasal paraya kıyasla yüksek. Bunun yanında, Coinbit ve Bithumb gibi Kore borsaları; geçen aylarda birçok kez olmak üzere dünya çapında piyasa lideri olma yolunda olduklarını ticaret hacimleriyle gösterdi. Kimchi ise birkaç kere görüldü ama 2017’deki kadar uzun süreli değildi. Fakat bazı uzmanlar, hacimlerin yükselmesinden dolayı Kimchi’nin yakınlarda tekrar görüleceğine inanıyor.

Bir analiz Kore Won’undaki hacimlerin 2018’in başından beri oldukça sessiz olduğunu gösteriyor. Ama bu durum geçen aylarda değişmeye başladı. Bazı durumlarda bu yükselişler o kadar arttı ki, KRW tüm piyasanın %50’sini oluşturdu.

Bu eğilimler, 2017’de aynı dönemlerde gerçekleşen eğilimlere benziyor. Bu, kripto piyasasının tarihindeki en büyük fiyat artışından önceydi. Belki de bu, tekrar olabilecek bir artışın işaretidir.

Japonya’daki Yönetmelikler

Kore ani çıkışlara neden olurken, Japonya’da yakında buna katılabilir. Ülke, kriptoya kendi kendini düzenleme statüsü vermeyi planlıyor. Kriptodan herhangi bir merkezi kontrolü kaldıracak bir desteğe ihtiyaç duyulacak. Aynı zamanda Japonya’yı kripto ticaretine girmesi için cesaretlendirebilir.

Finansal Hizmetler Dairesi (The Financial Services Agency), Japonya Sanal Döviz Borsası(Japan Virtual Currency Exchange)’nın borsanın ihlaline karşı düzenlemesine ve yaptırım yapmasına izin verdi. Japonya, iki kere büyük soygun hedefi olduktan sonra bu sektöre karşı yaklaşımını gözden geçiriyor.

Bu yeni modele göre Japonya Finansal Hizmetler Dairesi, sektöre müşterilerinin valıklarını koruyan, ilkeler getiren ve para aklamayı önleyen kurallar koyma hakkını verecek. Bu birlik aynı zamanda borsaların uygunluğunu da kontrol edecek.

Bu Modele Neden İhtiyaç Var?

Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’ndeki bir görevliye göre, sektörün çok hızlı hareketinden dolayı buna ihtiyaç vardı. Böylece, bürokrasiyi beklemektense kuralları gerçek zamanda koymak daha iyi olacak. Bu yeni bir şey değil, komisyonculukta ve güvenlik sektöründe de kendi kendini düzenleyen sistem mevcut.

Kripto birliği, müşterileri tarafından güvenilen bir sektör yaratabilmelerini sağlamak istediklerini belirtti. 2017’de Japonya, kripto borsasını düzenleyen ilk ülke oldu. Bu  durum, teknolojik yeniliği ve müşterilerin korunmasını teşvik ediyor. Her borsanın Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’nden onay alması gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bitcoin Exchange Guide

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çin’de Bitcoin İle Ödeme İşlemleri Artık Yasal Çin’in güvenilir kripto para haber kaynağı olan CnLedger’a göre, ülkenin tüccarları Bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi kabul edebilir. Yerel raporlara göre, Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Bitcoin’i bir varlık olarak resmen tanıması, bireylerin ve işletmelerin mevcut finansal düzenlemelerle...
Aslı Dinçer 1 Kasım 2018