Yarış Kızışıyor! Bitcoin İçin Çarpıcı Vurgular

Yarış Kızışıyor! Bitcoin ETF İçin Çarpıcı Vurgular
Yarış Kızışıyor! Bitcoin ETF İçin Çarpıcı Vurgular
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında Bitcoin ETF konusunun ne kadar önemli olduğu hepimizin malumu. Her Bitcoin ETF haberi çıktığında piyasada bir canlanma oluyor. Bu canlanma yaşanırken farklı vurguların gelmiş olması da dikkat çekiyor. Son dönemde yapılan açıklamalar var. Biz de bu açıklamalara dikkatleri çekmek istedik. İşte ayrıntılar

Bitcoin ETF konusu

Bitcoin ETF’leri konusu son dönemde önemli bir popülerlik kazandı. Diğer taraftan BlackRock tarafından başlatılan yarışa Fidelity ve WisdomTree gibi varlık yönetim şirketleri de katıldı. Ancak bu şirketler tarafından yapılan başvurular SEC tarafından yetersiz bulundu. Ayrıca daha sonra iadeler söz konusu oldu. Sektörün önemli temsilcilerinden görüşlerin gelmesi de dikkatleri çekti. Bitwise’dan Matthew Hougan’ın Bitcoin ETF’lerinin ilk kabulüne ilişkin paylaştığı görüşler ise son dönemde önemli hale geldi.

Bitwise’ın temsilcisi Matthew Hougan’a göre, spot Bitcoin ETF piyasası “en çok kazanan en çok alır” prensibini izlemekte. Çok sayıda firma ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay almak için yarışıyor. Ayrıca sadece sınırlı sayıda firma başarılı olacak. Hougan, ETF’lerin genellikle “en çok kazanan en çok alır” esasına göre işlediğini belirtiyor. Diğer taraftan ilk giren şirketin varlıkların ve işlem hacminin çoğunluğunu topladığını vurguluyor. Daha sonra, ikinci gelen ETF’ler piyasaya ilk giren ETF’ye karşı rekabette önemli zorluklarla karşılaşmaktalar.

Büyük ve likit ETF’ler

Hougan ayrıca yatırımcıların genellikle büyük ve likit ETF’leri küçük ve likit olmayanlara tercih ettiğini açıklamakta.. Sonuç olarak, piyasadaki ikinci ETF’ler baskın olanlarla rekabet etmekte zorlanmaktadır. Şu anda, Fidelity ve BlackRock gibi tanınmış finans devlerinin yanı sıra Valkyrie Investments, WisdomTree ve Invesco gibi daha küçük markalar da dahil olmak üzere birçok firma spot Bitcoin ETF’leri için başvuru yapıyor. Ayrıca, Cathie Wood’un ARK’ı ve Avrupalı varlık yöneticisi 21Shares de başvuruda bulunmuş durumda. Ancak  Bitcoin ETF konusunda ARK’ın başı çektiği kripto sektöründe konuşulanlar arasında yer alıyor.

Spot Bitcoin ETF’leri için rekabet yoğunlaştıkça çok farklı durumlar ortaya çıkıyor. Diğer taraftan, firmaların Bitwise’dan Matthew Hougan tarafından vurgulanan “en çok kazanan alır” ilkesinin dinamiklerini anlamaları çok önemli hale geliyor. Bu çekişmeli piyasada yalnızca sınırlı sayıda ETF’nin başarılı olması muhtemel. Ancak kriptokoin.com olarak baktığımızda her Bitcoin ETF başvurusunda bir heyecanın olması söz konusu. Zaman zaman vurguladığımız üzere Bitcoin ETF’lerinin kabulü kripto para piyasasında kurumsal yatırımcının akması için oldukça önemli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yarış Kızışıyor! Bitcoin İçin Çarpıcı Vurgular