Bernstein: CFTC Bu Bitcoin Borsasında İşlemleri Durdurabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı iddialara göre ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC)’nun Bitcoin borsası Binance’e ve kurucusu Changpeng Zhao’ya ABD vatandaşlarının türev ürünler alıp satmasına izin verdiği ve ülke yasalarını çiğnediği için dava açmasının ardından olası bir anlaşmanın parçası olarak Binance’in ABD’deki operasyonlarını durdurmasını gerektirebilir. İşte detaylar…

Bitcoin borsası operasyonlarını durdurabilir mi?

Bernstein Salı günkü bir araştırma raporunda, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Binance’in potansiyel bir anlaşmanın parçası olarak ABD’deki faaliyetlerini durdurmasını gerektirebileceğini söyledi. Bernstein raporu, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere düzenleyicinin kripto para borsasına ve kurucusu Changpeng Zhao’ya ABD vatandaşlarının türev ürünler alıp satmasına izin verdiği ve ülke yasalarını kasten çiğnediği için dava açmasının ardından geldi.

CFTC; Binance’i vadeli işlem teklifleri, yasa dışı ve borsa dışı emtia opsiyonları, vadeli işlem komisyon ticareti, belirlenmiş sözleşme piyasası veya takas yürütme tesisi olarak kaydolmama, kara para aklamanın önlenmesi (AML) ve müşterini tanıma (KYC) süreci ile ilgili diğer suçlamalarla, ilgili yasaları ihlal etmekle suçluyor.  Rapora göre Binance.US, genel işin küçük bir parçası ve borsanın küresel operasyonlarının yüzde 5’inden azını oluşturuyor.

Küresel operasyonlar daha önemli

Analistler Gautam Chhugani ve Manas Agrawal, kripto para ticaretinin küresel bir işletme olduğu göz önüne alındığında, Binance’in “nakit sağladığı ve lisanslar üzerinde çalıştığı Avrupa, Afrika ve Avustralya’daki baskın uluslararası işini korumaya” bakacağını düşünüyor.  Komisyoncu, Binance.US operasyonları önemli olmadığı için bu son yaptırımın “genel kripto pazarları için önemli” olmadığını düşünüyor.  “Düzenleyici anlatı” için ABD, Hong Kong ve Çin fonlarının akışlarını bekleyecek. Hong Kong’da bireysel kripto pazarının 1 Haziran’dan itibaren açılması bekleniyor.

CFTC, Binance İddianamesinden Bu 3 Coine 'Emtia' Dedi!

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), bu yazı yazılırken yüzde 2,8 daha düşük bir hareketle 27.047 dolardan işlem görüyordu. Bernstein, haberlerin genel kripto piyasası için önemli olmadığını ve ABD’den gelen olumsuz haberleri dengelemek için Hong Kong ve Çin’den olumlu düzenleyici haberler beklemeye devam ettiğini söylüyor.

Özetle, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya ABD yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı dava, Binance’in ABD faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabileceğine dair endişeleri artırdı. Bunun daha geniş kripto para piyasası üzerinde önemli bir etkisinin olması beklenmese de, Binance’in operasyonlarının çoğunu oluşturan uluslararası işini koruması gerekebilir. Bernstein analistleri, Hong Kong ve Çin’den gelen olumlu düzenleme haberlerinin ABD’den gelen olumsuz haberleri dengeleyeceğini tahmin ediyor. Genel olarak, CFTC’nin Binance’e açtığı davanın sonucu belirsizliğini koruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bernstein: CFTC Bu Bitcoin Borsasında İşlemleri Durdurabilir!