Elon Musk NFT’leri Eleştirdi: Bu Kripto Yatırımcıları Sevindi!

Elon Musk NFT’leri Eleştirdi: Bu Kripto Yatırımcıları Sevindi!
Elon Musk NFT’leri Eleştirdi: Bu Kripto Yatırımcıları Sevindi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para alanındaki etkisiyle tanınan Tesla CEO’su Elon Musk, kısa süre önce katıldığı bir podcast programında yanlışlıkla dikkatleri geleneksel non-fungible token’lara (NFT’ler) yenilikçi bir alternatif olan Bitcoin Ordinals’a çekti. The Joe Rogan Experience’ın bir bölümünde Musk, NFT’leri harici URL’lere olan bağımlılıkları nedeniyle eleştirdi ve görüntüleri doğrudan Blockchain’de kodlamalarını önerdi. İşte detaylar…

Elon Musk, NFT’leri eleştirdi

Musk’ın samimi açıklamaları, yorumlarının Ocak ayındaki lansmanından bu yana ilgi gören bir konsept olan Bitcoin Ordinals’ın değerinin altını çizdiğini savunan Bitcoin meraklıları arasında yankı buldu. Bitcoin Ordinals’ın geliştirilmesi, Kasım 2021’de Taproot soft fork’u ile mümkün hale geldi. Ayrıca, NFT’lerin evriminde önemli bir adımı işaret etti. Kripto para analisti Will Clemente, Elon Musk ve bakış açısını takdir ederek, Bitcoin’in Blockchain’indeki Ordinals yazılarının sayısının arttığına ve şu anda 38 milyonu aştığına dikkat çekti. Bu etkileyici rakam, Bitcoin Ordinals’ın kripto topluluğu içinde giderek daha fazla benimsendiğini gösteriyor.

NFT projeleri DeGods ve y00ts’in yaratıcısı Rohun “Frank” Vora, Musk’ın duruşunu desteklediğini ifade etti. Ayrıca Ordinals’i NFT’lere yönelik en yaygın eleştirilerden birine yönelik zarif bir çözüm olarak tanımladı. Bitcoin Ordinals, kripto varlıkları doğrudan Blockchaine kaydediyor. Böylece, barındırma platformu iflas etse bile NFT’lerin uzun ömürlülüğü ve erişilebilirliği konusundaki endişeleri gideriyor. “Leonidas” olarak bilinen Bitcoin Ordinals’ın arkasındaki geliştirici, Elon Musk yorumlarından o kadar ilham aldı ki Musk’ın 19 saniyelik bir videosunu Bitcoin’in Blockchain’ine, 814.773 numaralı blokta yazdı. Bu jest yalnızca konseptin sembolik olarak onaylanması değil, aynı zamanda pratik uygulamasının da göstergesi.

Musk, NFT şüpheciliğini sürdürüyor

Musk’ın NFT’lere yönelik şüpheciliği yeni değil. Zira daha önce bir meme’inde bunları akıl hastalığı belirtisi olarak nitelendirmişti. Bununla birlikte, Bitcoin Ordinals’ın sunduğu güvenlik ve uzun ömürlülü kritik. Bu, onları NFT meraklıları için daha cazip bir seçim haline getiren kritik ayrım. Elon Musk yorumları, Ethereum’da on-chain depolamaya geçenler gibi bazı NFT projeleri için geçerli olsa da, Bitcoin Ordinals sağlam bir çözüm olarak ortaya çıktı. Popüler Cryptopunks NFT’lerinin yaratıcıları Larva Labs, varlıklarını Ağustos 2021’de zincir üzerine taşıdı. Böylece Ethereum istemcileri aracılığıyla korunmalarını ve erişilebilir olmalarını sağladı.

Manipülasyon İddiası Bu Altcoin’e Yaradı: Fiyatı Zirvede!

Ayrıca, Ethereum’a özgü OnChainMonkeys’in arkasındaki ekip Metagood, NFT’lerini Bitcoin’e taşıma niyetlerini açıkladı. “JPEG ikilemini” doğrudan ele almasalar da, yüksek değerli NFT’lerin, merkeziyetsizlik ve güvenlik için üstün tasarımı nedeniyle Bitcoin Ordinal protokolünde gelişeceğini vurguladılar. Yani, Elon Musk açıklamalarının dışında, Ordinals’e zaten ilgi var. Bu umut verici gelişmelere rağmen, Haziran ayındaki CoinGecko verileri üzücü bir gelişmeye işaret ediyor. Zira Ethereum, tüm işlem hacimlerinin %84’ü ile NFT piyasasına hakim olmaya devam ediyor. Bitcoin ve ImmutableX sırasıyla %11 ve %2,5’lik pazar paylarıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Bu durum, Bitcoin Ordinals’ın cazip bir alternatif sunmasına rağmen, geride kaldığını gösteriyor. Özellikle, Ethereum’un NFT faaliyeti için birincil merkez olmaya devam ettiğini göstermekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Elon Musk NFT’leri Eleştirdi: Bu Kripto Yatırımcıları Sevindi!