ENAG Enflasyonu TÜİK Enflasyonunu Altında Kaldı! Ekonomide Şeffaflık İlkesi Geri Mi Geliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz saatlerde ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Yayımlanan verilere göre, ağustos ayında aylık TÜFE yüzde 9,09 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, yıllık enflasyon oranı da oldukça yüksek bir seviyede, yüzde 58,94 olarak açıklandı.

Ancak dikkat çeken bir nokta, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından yapılan açıklamada ağustos ayı için aylık TÜFE yüzde 8,59 olarak hesaplanması oldu. Bu hesaplama, ilk kez TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verisinin altında kaldı.

ENAG tarafından hesaplanan aylık enflasyon verisi, tarihinde ilk defa TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının altında kaldı!

Geçmiş dönemlerde, TÜFE verilerinin düzgün olarak hesaplanmadığı ve bu nedenle yıllık ve aylık enflasyon oranlarının düşük çıktığına dair iddialar gündeme gelmişti. Bu süreçte, özellikle ENAG gibi bağımsız gruplar tarafından yapılan TÜFE hesaplamaları, daha güvenilir kabul ediliyordu. Bu nedenle, bazı köklü kuruluşlar, Galatasaray Spor Kulübü gibi, TÜİK verilerinin yanı sıra ENAG verilerini de dikkate alarak sözleşmelerini yapmaya başlamışlardı.

Ancak ağustos ayı itibarıyla ENAG’ın aylık enflasyon hesaplaması, TÜİK tarafından açıklanan verinin altında kaldı. Bu durum, TÜFE verilerinin takipçileri arasında dikkat çeken bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yeni ekonomi yönetiminin şeffaf bir şekilde çalışmaya başladığına dair net bir işaret olarak görmekte mümkün.

ENAG Enflasyonu TÜİK Enflasyonunu Altında Kaldı! Ekonomide Şeffaflık İlkesi Geri Mi Geliyor?