Türkiye’nin %4’ü HATSN Ortağı Oldu! Kişi Başına Kaç Lot Düştü?

Türkiye'nin %4'ü HATSN Ortağı Oldu! Kişi Başına Kaç Lot Düştü?
Türkiye'nin %4'ü HATSN Ortağı Oldu! Kişi Başına Kaç Lot Düştü?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta yükselişine ara verirken halka arz olan şirketlere yoğun ilgi devam ediyor. Geçtiğimiz hafta talep toplayan şirketlerden Hatsan Gemi (HATSN) için sonuçlar belli oldu. Şirketin halka arz sürecine öncülük eden İnfo Yatırım, talep sürecine dair detayları paylaştı.

İnfo Yatırım’ın açıklmasına göre HATSN hissesi satın almak için 3 milyon 862 bin yatırımcı sıraya girdi. Toplamda arz olan 44 milyon 300 bin lotun 31 milyonunu (%70) ayıran şirket, yüksek talep sonucunda kişi başına yaklaşık 8-9 lot dağıttı. Bireylerde toplam talebin 3 milyon 735 bini karşılık buldu. Böylelikle Türkiye nüfusunun ortalama %4,2’si HATSN ortağı oldu.

Hatsan Gemi, halka arz sürecinin sonunda 252 milyon 281 bin tl finansman elde etti. Bireysel yatırımcılar, bu rakamın %45,7’sini karşıladı. Kişi başına düşen lot tutarı ile fiyat çarpıldığında karşımıza 180 veya 200 TL rakamları çıkıyor.

Şirket, yurtiçi yerleşik kurumsal yatırımcı için ayırdığı %20’lik lottan toplam finansmanın %50’sini elde etti. Yabancı yatırımcılar ise %10’luk paya karşın %4’lük talep göstererek geride kaldı.

HATSN, tahminlere göre bu haftanın ortasına doğru piyasada işlem görmeye başlayacak.

Türkiye’nin %4’ü HATSN Ortağı Oldu! Kişi Başına Kaç Lot Düştü?