Herkes Bu Tahminleri Konuşuyor: Haftaya Altın O Seviyelerde!

Herkes Bu Tahminleri Konuşuyor: Haftaya Altın O Seviyelerde!
Herkes Bu Tahminleri Konuşuyor: Haftaya Altın O Seviyelerde!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli metal, baharında 2.000 doların üzerine çıktığı ve sonbaharında 1.630 dolara düştüğü çok dalgalı bir yılı ardında bırakıyor. Bununla birlikte, 2023’e sadece bir hafta kala altın, yıllık bazda %1’in biraz üzerinde değer kaybetti.

“Altın 2023’te 2.000 doların üzerine çıkacak ve asla geriye bakmayacak”

Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone’a göre altın, 2022’de kalıcı fiyat dibini görmüş olabilir. McGlone, yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altını 2023’te en iyi performans gösterenlerden biri olacağını öngörüyoruz. Özellikle de zayıflayan geniş emtia piyasası Federal Reserve’in gevşemeye başlamasına yol açarsa. Altın 2023’te 2.000 doların üzerine çıkacak ve asla geriye bakmayacak. Bu, özellikle Fed 40 yılın en yüksek hızlı sıkılaştırma döneminden gevşemeye doğru kayarken, değerli metal için temel durumumuzu oluşturuyor… Altın, ABD’nin 2 ve 10 yıllık getiri eğrisinin en son tersine dönme döneminden toparlandı.

Altın

Bu hafta odak noktası, ABD GSYİH, PCE, dayanıklı tüketim malları ve ev satış verileriydi. Şimdi piyasa, bu verileri sindirmekle meşgul. McGlone, verilere ilişkin olarak şu yorumu yapıyor:

Bu haftaki veriler, ABD ekonomisinin yılı karışık bir notla kapattığını gösterdi. Konut piyasası genel olarak Kasım ayında daha fazla bozulma işaretleri verdi. Ayrıca, dayanıklı mal siparişlerine ilişkin veriler, daha önce açıklanan verilerde geriye dönük revizyonlar dikkate alındığında genel olarak beklenenden zayıftı. Bununla birlikte, tüketici güveniyle ilgili veriler, tüketicilerin şu anda birkaç ay öncesine göre daha az karamsar olduğunu gösteriyor.

Altının yeni yıla girerken önüne geçmeye çalıştığı bilmece

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, yavaşlayan bir ekonomi, soğuyan enflasyon ve hala şahin bir Federal Rezerv’e dair karışık işaretler gösteren verilerle, gelecek yılın başlangıcı için bir görünüm oluşturmaya çalışıyor. CIBC Capital Markets kıdemli ekonomisti Andrew Grantham, gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Fed Başkanı Jerome Powell, yatırımcılara, enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz oranlarının daha önce varsayılandan daha uzun süre daha yüksek olması gerektiği fikrini satmaya çalışıyor. Ancak, faiz indirimlerinin 2023’ün sonları için fiyatlandırılması ve tahvil getirilerinin daha önceki yüksek seviyelerinin oldukça gerisinde olması nedeniyle, finansal piyasalar bunu satın almıyor.

Powell, Aralık ayında, 2022’de oranları 425 baz puan artırdıktan sonra Fed’in hala yeterince kısıtlayıcı olmadığını ve oranların daha uzun süre yüksek kalması gerektiğini söyledi. Ancak analistler bunu farklı şekillerde yorumluyor. Grantham Cuma günü yaptığı açıklamada, şu hususların altını çiziyor:

Daha uzun süre daha yüksek demek, merkez bankalarının süregelen enflasyon endişeleri nedeniyle aşağı yönlü büyüme sürprizlerine ve durgunluk risklerine geçmişte olduğundan daha geç ve daha az agresif tepki verecekleri anlamına geliyor. Bu yeni reaksiyon fonksiyonu, piyasaların 2023 boyunca bir noktada satın almaya başlamak zorunda kalacağı gerçeğidir.

Altın

Altın fiyatının teknik görünümü: Boğa

Kitco’nun kıdemli analistleri Jim Wyckoff’a göre altının teknik yapısı altı haftalık bir yükseliş trendi gösteriyor. Wyckoff, yaptığı açıklamada şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Boğaların‘ bir sonraki yukarı yönlü hedefi, Şubat vadeli işlemlerini 1.900,00 dolardaki sağlam direncin üzerinde kapatmak. Ayıların bir sonraki kısa vadeli hedefi, vadeli fiyatları 1.775,00 dolardaki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1.823,00 dolarda ve ardından bu haftanın yükseği 1.833,80 dolarda duruyor. İlk destek bu haftanın en düşük seviyesi olan 1.792,70 dolarda ve ardından 1.782,00 dolarda duruyor.

Piyasaların önümüzdeki hafta izleyeceği veriler

Piyasa katılımcılarının izlediği trend, enflasyonun ne kadar hızlı soğuduğu ve büyümenin yavaşladığıdır. Capital Economics kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, şunları söylüyor:

Cuma günkü veriler, PCE enflasyonunun Kasım ayında daha da düştüğünü doğruladı. Ayrıca, Cleveland Fed’deki araştırmacıların bu hafta yayınladığı yeni bir kira enflasyonu serisi, enflasyonun 2023’te keskin bir şekilde düşmeye devam edeceği görüşümüze daha fazla ağırlık katıyor.

Bu haftanın makro sürprizi, önceki %2,9’luk tahmine karşı %3,2’lik büyüme gösteren 3. Çeyrek GSYİH’nın son okumasıydı. Beklenenden daha güçlü sonuç altını baskılayarak fiyatları 1.800 dolar çizgisine yaklaştırdı. Bu arada, Fed’in tercihi olan yıllık çekirdek PCE, Ekim’deki %5’ten Kasım’da %4,7’ye geriledi.

Önümüzdeki hafta Noel ile Yeni Yıl arasında bir tatil haftası ve sessiz olmayı vaat ediyor. Ancak yeni yılın ilk haftası, Fed’in şu anda çok yakından izlediği tarım dışı bordrolar da dahil olmak üzere birkaç önemli açıklama ile başlıyor. Piyasa konsensüs tahminleri, ABD ekonomisinin Aralık ayında 200.000 pozisyon eklemesi yönünde. Ayrıca piyasa, işsizlik oranının %3,7’de kalmasını bekliyor. Göz önünde bulundurulması gereken diğer veriler, yine Ocak ayının ilk haftası için planlanan ISM imalat ve hizmet PMI verileri. Andrew Hunter Cuma günü, verilere ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

ISM faaliyet anketlerinin her ikisinin de Aralık ayında düşmesini bekliyoruz. Bu da GSYİH büyümesinde devam eden bir yavaşlamaya işaret ediyor. Ayrıca, tarım dışı istihdam bordrolarında geçici olarak 200.000’lik daha yumuşak bir kazanç hedefliyoruz.

Haftalık veri takvimi

  • 28 Aralık: ABD’de bekleyen konut satışları
  • 30 Aralık: ABD işsizlik başvuruları
  • 4 Ocak: ABD ISM İmalat PMI
  • 5 Ocak: ADP tarım dışı istihdam değişikliği, ABD işsizlik başvuruları
  • 6 Ocak: ABD tarım dışı bordroları, ABD fabrika siparişleri, ABD ISM imalat dışı PMI

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Herkes Bu Tahminleri Konuşuyor: Haftaya Altın O Seviyelerde!