Ünlü CEO Açıkladı: Kripto Para Piyasası  14 Milyar Dolara Hazır!

Ünlü CEO Açıkladı: Kripto Para Piyasası  14 Milyar Dolara Hazır!
Ünlü CEO Açıkladı: Kripto Para Piyasası  14 Milyar Dolara Hazır!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası uzun süredir düşüş eğiliminde olsa da, umut ışığı beliriyor. Coin Bureau CEO’su Nic Puckrin, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, piyasayı canlandırabilecek ve fiyatların yükselmesine katkıda bulunabilecek önemli bir katalizöre dikkat çekti. Bu katalizör, FTX borsasının çöküşünden kaynaklanan 14 milyar dolarlık fonun kripto paraya geri dönmesiyle oluşacak.

Kripto para birimleri için umut ışığı

Kripto para piyasası, uzun zamandır düşüş eğiliminde olsa da, ufukta umut ışığı beliriyor. Coin Bureau CEO’su Nic Puckrin, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, dikkat çekti. Özellikle piyasaya can verecek ve fiyatların yükselmesine katkı sağlayacak önemli bir katalizöre dikkat çekti. Bu katalizör, FTX borsasının çöküşünden kaynaklanan 14 milyar dolarlık fonun kripto paraya geri dönmesiyle oluşacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FTX’in 2022’nin sonlarında iflas etmesi kripto para dünyasını sarsmıştı. Fakat bu olaydan iki yıl sonra, sürpriz bir gelişme gerçekleşti.

Önümüzdeki Hafta Bitcoin ve O 14 Altcoin’e Dikkat! İşte Olacaklar

İflas eden şirket, tüm alacaklılarına %118 oranında ödeme yapmayı teklif etti. Bu, toplamda 14,5 milyar dolarlık şaşırtıcı bir meblağı temsil ediyor. Bu paranın önemli bir kısmının, halihazırda kripto para yatırımı yapmış olan alacaklılara gideceği tahmin ediliyor. Puckrin, bu fonların bir kısmının tekrar kripto para piyasalarına yatırılacağına inanmakta. Bu durum, şu anda Mt. Gox borsası tarafından yapılacak olan ve piyasaya satış baskısı oluşturabilecek ödemeleri dengelemeye yardımcı olabilir.

Likidite artacak

Ayrıca, Gemini kripto ödeme platformu ile yapılan anlaşmalar da likiditeye katkıda bulunmakta. Bu anlaşmalar sonucunda alacaklılara 10.6 milyar dolarlık kripto para gidecek. FTX’ten gelen itibari para ödemeleri de eklendiğinde, toplam likidite 3.9 milyar dolarlık net artış gösterecek. K33 analiz firması, çeşitli senaryoları inceleyerek bu likiditenin piyasayı nasıl etkileyebileceğini hesapladı. En kötü senaryoda bile, net likiditenin 2.3 milyar dolarlık bir artış göstereceği tahmin ediliyor. En iyimser senaryoda ise bu rakam 4 milyar doların üzerine çıkabiliyor.

Yarın, O 17  Altcoin İçin Kritik: İşte Olacakların Listesi!

Puckrin, bu tahminlerin oldukça muhafazakar olduğunu ve gerçek likiditenin daha yüksek olabileceğini savunmakta. FTX’ten gelen fonların en az %50’sinin Bitcoin’e (BTC) geri döneceğini öngörüyor. Bu da, Mt. Gox/Gemini alıcılarının varlıklarının %50’sini elden çıkarsa bile en az 1.9 milyar dolarlık net likiditeye yol açacak. Ancak Puckrin, zamanlamanın da önemli olduğunun altını çiziyor. Gemini’ın Haziran ayını, Mt. Gox’un ise Ekim ayını hedeflediği ödemeler, FTX alacaklılarının ise dördüncü çeyreğin sonlarında fonlarını alacakları tahmin ediliyor. Bu nedenle, FTX alacaklı yatırımcılarının alımlarının piyasayı ne kadar etkileyeceği biraz zaman alır. Puckrin, bu gelişmeye rağmen iyimserliğini koruyor ve “Satış baskısına karşı koyan bazı güçlerin olabileceğini görmek güzel” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü CEO Açıkladı: Kripto Para Piyasası  14 Milyar Dolara Hazır!