Reklamı kapat

NBA ve NHL Taraftarları Maçlarda Çektikleri Fotoğraflardan KodakCoin Kazanacak!

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 14 Haziran 2018
0 görüntülenme

Kodak, çok uzun zaman boyunca fotoğrafçılıkla eş anlamlı kullanılan firma, dijital teknolojilerin Kodak’ın kimyasal işlemlerinin yerini almasıyla beraber nerdeyse tamamen silinip gitmişti.

Kodak’ın dijital teknoloji korkusu 1970’lerde kendileri için çalışan bir mühendisin dijital kamera fikriyle gelmesine kadar gidiyor. Kodak yöneticileri bu teknoloji ortaya çıkarsa firmalarının batacağı korkusuyla fikrin önüne geçtiler. Ki gerçekten de, başkaları bu teknolojiyi piyasaya sürünce bu gerçekleşti ve hatta 2012’de Kodak’ın iflas etmesine sebep oldu.

Ama dün dündür, bugün bugündür; Kodak blockchain firması haline gelerek kendini yeniden inşa ediyor, KODAKCoin tokenleri için KODAKOne dijital hak yönetim sistemlerine hazırladıkları ICO ile 2018’e başlamışlardı. Senetleri bu haberle beraber %88 yükselişe geçti. Peki ama Kodak kendini tekrar inşa konusunda başarılı oldu mu?

KODAKOne’ın ardındaki fikir, fotoğrafçıların ürünlerini blockchain’e kaydetmeleri ve böylece kullanımlarında düşük de olsa ödeme almaları, yani bir nevi watermarking. Tabi bunu pratiğe dökmeden önce yapılması gereken çok şey var. İnsanlar gerçekten bu sistemi ve KODAKOne tokeni işlemlerde kullanmalı.

Bu problemi çözmek ve KODAKOne’ı genel kullanıma sokmak için WENN Digital ile dört NBA ve 2 NHL alanında ortaklık gerçekleştirdiklerini duyurdular, taraftarlar maçlarda çektikleri fotoğrafları sisteme yükleyecekler ve böylece para alacaklar.

Sistemin tam olarak nasıl işleyeceğine dair ayrıntılar henüz paylaşılmadı ama en mantıklı varsayıma göre bir akıllı telefon uygulaması geliştirilecek ve çekilen fotoğraf ve videolar otomatik olarak KODAKOne sistemine yüklenecek.

Bu sistem sayesinde medya kanalları normal şartlar altında göremedikleri, en dramatik anları yakalayabilecekleri  yüzlerce belki de binlerce fotoğrafa erişebilecek. Sosyal medyadan kaynak göstermek gibi belirsiz bir durumda kalmadan yasal olarak kullanabilecekler. Ve fotoğrafçılar da fotoğraflarından kazanç sağlayacaklar.

Yılda maçlara on milyondan fazla taraftar katılıyor, bu da platform için güçlü bir başlangıç demek. Eğer fikir tutulursa, KODAK sistemini garanti altına almış olur ve KODAKOne’ı başka kullanan olmasa bile bu hamle ile Kodak hala kâr sağlayabilecek konumda olacaktır.

CCN

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

EOS Ripple’ı Geride Bırakacak Mı? Geçtiğimiz bir kaç hafta boyunca, EOS piyasada en çok konuşulan kriptoparalardan birisi oldu. Her ne kadar haftasonu düşüş yaşamış olsa da, EOS toplamda $10 milyon dolarlık piyasa değeri ile en büyük beşinci token olma özelliği taşıyor. Bu...
Egehan Karışman 14 Haziran 2018