NBA ve NHL Taraftarları Maçlarda Çektikleri Fotoğraflardan KodakCoin Kazanacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kodak, çok uzun zaman boyunca fotoğrafçılıkla eş anlamlı kullanılan firma, dijital teknolojilerin Kodak’ın kimyasal işlemlerinin yerini almasıyla beraber nerdeyse tamamen silinip gitmişti.

Kodak’ın dijital teknoloji korkusu 1970’lerde kendileri için çalışan bir mühendisin dijital kamera fikriyle gelmesine kadar gidiyor. Kodak yöneticileri bu teknoloji ortaya çıkarsa firmalarının batacağı korkusuyla fikrin önüne geçtiler. Ki gerçekten de, başkaları bu teknolojiyi piyasaya sürünce bu gerçekleşti ve hatta 2012’de Kodak’ın iflas etmesine sebep oldu.

Ama dün dündür, bugün bugündür; Kodak blockchain firması haline gelerek kendini yeniden inşa ediyor, KODAKCoin tokenleri için KODAKOne dijital hak yönetim sistemlerine hazırladıkları ICO ile 2018’e başlamışlardı. Senetleri bu haberle beraber %88 yükselişe geçti. Peki ama Kodak kendini tekrar inşa konusunda başarılı oldu mu?

KODAKOne’ın ardındaki fikir, fotoğrafçıların ürünlerini blockchain’e kaydetmeleri ve böylece kullanımlarında düşük de olsa ödeme almaları, yani bir nevi watermarking. Tabi bunu pratiğe dökmeden önce yapılması gereken çok şey var. İnsanlar gerçekten bu sistemi ve KODAKOne tokeni işlemlerde kullanmalı.

Bu problemi çözmek ve KODAKOne’ı genel kullanıma sokmak için WENN Digital ile dört NBA ve 2 NHL alanında ortaklık gerçekleştirdiklerini duyurdular, taraftarlar maçlarda çektikleri fotoğrafları sisteme yükleyecekler ve böylece para alacaklar.

Sistemin tam olarak nasıl işleyeceğine dair ayrıntılar henüz paylaşılmadı ama en mantıklı varsayıma göre bir akıllı telefon uygulaması geliştirilecek ve çekilen fotoğraf ve videolar otomatik olarak KODAKOne sistemine yüklenecek.

Bu sistem sayesinde medya kanalları normal şartlar altında göremedikleri, en dramatik anları yakalayabilecekleri  yüzlerce belki de binlerce fotoğrafa erişebilecek. Sosyal medyadan kaynak göstermek gibi belirsiz bir durumda kalmadan yasal olarak kullanabilecekler. Ve fotoğrafçılar da fotoğraflarından kazanç sağlayacaklar.

Yılda maçlara on milyondan fazla taraftar katılıyor, bu da platform için güçlü bir başlangıç demek. Eğer fikir tutulursa, KODAK sistemini garanti altına almış olur ve KODAKOne’ı başka kullanan olmasa bile bu hamle ile Kodak hala kâr sağlayabilecek konumda olacaktır.

CCN

NBA ve NHL Taraftarları Maçlarda Çektikleri Fotoğraflardan KodakCoin Kazanacak!