NFT Coin Haberleri: Bu Gelişmeler Gündeme Oturdu!

NFT Coin Haberleri: Bu Gelişmeler Gündeme Oturdu!
NFT Coin Haberleri: Bu Gelişmeler Gündeme Oturdu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin 30.000 doları aştı ve fiyat Haziran 2022’den bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Bu fiyat artışı, kripto para piyasasının son birkaç aydaki düşüş eğilimini tersine çevirdi. Diğer kripto para birimlerinin yanı sıra Ethereum’un da değer kazanmasına neden oldu. Bununla birlikte, NFT piyasası nasıl etkilendi?

NFT piyasa değeri ve hacmi ne oldu?

Pazar eğilimi Nisan ayının ikinci haftasında karışık bir seyir izledi. Satışlar yüzde 24,36 azalarak 32 bine gerilerken, ABD doları bazında satışlar yüzde 19,80 düşüşle 110,8 milyon dolardan 91,3 milyon dolara indi. Birincil piyasadaki satışlar yüzde 25,66 azalarak 9 bine gerilerken, bu satışların USD değeri yüzde 2,45’lik hafif bir artışla 3,24 milyona yükseldi. Ayrıca, aktif piyasa cüzdanlarının toplam değeri yüzde 18,97 azalarak 23,6 bine geriledi.

NFT Piyasa Değeri Nisan ayının ikinci haftasında yüzde 1,06 oranında azalarak 9,54 milyon ETH’ye geriledi. Bununla birlikte, işlem gören NFT’lerin yedi günlük hacmi yüzde 17,13’lük keskin bir düşüşle 151,6 bin ETH’ye gerileyerek aynı modeli sergiledi.

Piyasadaki NFT alım satımları ne durumda?

Nisan ayının ilk haftasına kıyasla, NFT alım satım piyasasındaki hareketlilik ikinci haftada genel olarak azaldı. Nisan ayının ikinci haftasında NFT piyasasında işlem yapanların sayısı yüzde 0,35’lik küçük bir artışla 4,33 milyona yükselirken, NFT sahiplerinin sayısı yüzde 13,27 oranında azaldı. Ayrıca, satıcı sayısında yüzde 17,18’lik önemli bir düşüş yaşanırken, alıcı sayısı yüzde 4,92 oranında azaldı.  Bu rakamlar tüketicilerin NFT’lere olan ilgisinin azaldığını gösteriyor olabilir. Bununla birlikte, satıcılarda keskin bir düşüş gördüğümüz gerçeği ve tüketici davranışı değişiklikleri, piyasa duyarlılığı ve NFT’ler için fiyat değişiklikleri gibi çeşitli faktörler de bu eğilimi etkileyebilir.

OpenSea’deki işlemler düşüş yaşadı

OpenSea’deki işlem sayısı yüzde 2,5 oranında düşerek 197,38 bine geriledi. Ayrıca, pazaryerinin işlem hacmi yüzde 12,89 azalarak 52,53 milyon dolara geriledi; bu da kullanıcıların platformda Nisan ayının ilk haftasına kıyasla daha az agresif bir şekilde işlem yaptığını gösteriyor. Ayrıca, OpenSea’nin akıllı sözleşme bakiyesi Nisan ayının ikinci haftasında yüzde 2,33 artışla 74,8 bin dolara yükseldi.

Blur da aktivite kaybı yaşadı

Blur platformu, işlemlerde yüzde 7,29’luk bir düşüşle platformda 101,68 bine gerilemenin de gösterdiği gibi, daha az kullanıcının aktif olarak işlem yaptığını gördü. İşlem hacmindeki yüzde 12,32’lik kayda değer düşüşün 251,15 milyon dolara ulaşması, yatırımcıların platforma yatırım yapma konusunda daha az istekli olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, akıllı sözleşme bakiyesinin yüzde 0,15 oranında azalarak 128,09 milyon dolara gerilediği göz önüne alındığında, bazı yatırımcılar paralarını çekmiş olabilir.

Solana NFT’lerinde de düşüş var

Solanart’ta ortalama fiyat ve trader sayısı düştü, ancak işlem hacmi Nisan ayının ikinci haftasında biraz arttı. Solanart’taki NFT’lerin ortalama fiyatı yüzde 13,64 düşüşle 70,12 dolara geriledi. Düşüşe rağmen, Solanart işlem hacmi bakımından lider NFT pazarı olmaya devam etti.  OpenSea ise NFT’lerin ortalama fiyatında ve işlem hacminde önemli bir artış kaydederek sırasıyla yüzde 271,5 artışla 76,15 dolara ve yüzde 218,31 artışla 28,71 bin dolara yükseldi. Ayrıca, OpenSea trader sayısında yüzde 19,63’lük bir düşüşle 351’e geriledi.

Polygon NFT’lerinde işlem hacmi geriledi

NFT’lerin ortalama fiyatının 35,89 dolardan yüzde 23,89 oranında düşmesine rağmen OpenSea hem trader sayısı hem de işlem hacmi bakımından en iyi NFT pazaryeri olarak konumunu korudu. Buna ek olarak, işlem hacmi yüzde 28,9 oranında azalarak 4,33 milyon dolara geriledi. Jump.trade’de trader sayısı, işlem hacmi ve ortalama fiyat önemli ölçüde azaldı. Yatırımcı sayısı yüzde 35,31 düşüşle 218’e, işlem hacmi yüzde 81,96 düşüşle 6,42 bin dolara ve NFT’lerin ortalama fiyatı yüzde 28,19 düşüşle 21,21 dolara geriledi.

OKX NFT Pazaryerindeki NFT’lerin ortalama fiyatı yüzde 117,45 artışla 7,85 dolara yükseldi. Yatırımcı sayısının yüzde 13,24 azalarak 177’ye düşmesine rağmen, işlem hacmi yüzde 38,4 azalarak 3,43 bin dolara geriledi. Decentraland, trader sayısında ve işlem hacminde sırasıyla yüzde 38,57 ve yüzde 41,81’lik bir düşüşle önemli bir düşüş gördü. NFT’lerin ortalama fiyatı yüzde 61,9 artışla 3,76 dolara yükseldi. Element’in popülaritesi yönetim kurulu genelinde önemli ölçüde arttı. Ayrıca, bir NFT’nin ortalama fiyatı yüzde 631,3 artışla 3,34 dolara yükselirken, işlem hacmi yüzde 567,4 artışla 140,43 dolara çıktı.

Dikkat edilecek NFT projeleri

SVB’nin iflas ettiği son olaylar ve FED’in likiditeyi sıkılaştırdığı makro ortam nedeniyle, sorunlar NFT alanını etkiliyor. Durum böyleyken, birçok proje sadece birkaç ay önce işlem gördükleri yerden uygun işlem görüyor.  Bazı uzmanlar son zamanlarda dikkat çeken yeni NFT’ler olarak Goblintown, Moonbirds, Doodles ve The Dev’s NFT’ye işaret ediyor.

NFT Coin Haberleri: Bu Gelişmeler ve Coinler Gündem Oldu!

Haftanın önemli olayları

  • Solana, NFT satışlarında Polygon’u geride bıraktı: Solana, daha yüksek işlem hızları ve daha düşük ücretleri nedeniyle NFT pazarında Polygon’dan daha iyi performans gösteriyor ve her iki platform da kripto varlık yaratıcılarını ve alıcılarını çekmeye çalışıyor.
  • Shibuya ve Bruce Lee ortak oldu: Efsanevi dövüş sanatçısı ve aktör Bruce Lee’nin varlıkları, Web3 ekosisteminde varlık göstermek için NFT odaklı video platformu Shibuya ile güçlerini birleştirdi. İşbirliği, benzersiz Bruce Lee NFT’lerinin üretilmesi ve Bruce Lee ile ilgili içeriğin sergilendiği bir Shibuya kanalının açılmasıyla sonuçlanacak.
  • Chiru Labs’ın NFT yaratıcısı Azuki, yeni NFT koleksiyonları için LINE Friends ile işbirliği yapıyor: Popüler NFT karakteri Azuki’nin yaratıcısı Chiru Labs, uluslararası karakter şirketi LINE Friends ile ortaklık kurdu. İşbirliğinin bir parçası olarak LINE Friends karakterlerini içeren yeni NFT koleksiyonları üretilecek ve Chiru Labs platformunda satılacak.
  • Razer, Metaverse platformunu Web3 üzerinde oluşturacak: Üst düzey bir oyun donanımı üreticisi olan Razer, Metaverse platformunu Web3 üzerinde oluşturmayı planlıyor. Project Hazel, kullanıcıların birbirleriyle ve dijital/kripto varlıklarla güvenli ve etkili bir şekilde etkileşime girmelerini sağlayan merkezi olmayan bir sanal dünya yaratıyor. Razer’ın metaverse’e girişi, merkezi olmayan ve kullanıcı kontrollü sistemler kurmayı amaçlayan Web3 teknolojilerine yönelik artan ilgi ve yatırımı gözler önüne seriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

NFT Coin Haberleri: Bu Gelişmeler Gündeme Oturdu!