Piyasa Düşerken Bu Altcoin Uçuyor: Arka Planda Ne Var?

Piyasa Düşerken Bu Altcoin Uçuyor: Arka Planda Ne Var?
Piyasa Düşerken Bu Altcoin Uçuyor: Arka Planda Ne Var?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası bugün kırmızı bölgede durağan bir görünüme sahip. Bununla birlikte, bazı tokenlerin performansı göz kamaştırıyor. Celsius Network’ün yerel tokenı olan CEL, gün içindeki yüzde 72’lik artışıyla dikkatleri çekiyor. Dahası altcoin fiyatı son bir hafta içinde yüzde 230’dan fazla artış kaydetti. Peki bu artışın arka planında ne var?

Bu altcoin rallileriyle göz kamaştırıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasa bugün kırmızı bölgede ileri geri gidip geliyor. Bununla birlikte bazı kripto paralar piyasadan ayrışarak düşüşe meydan okuyor. Dahası, gök yüzünün sınırlarını zorluyor. Celsius Network’ün yerel tokenı olan CEL, bugün günlük %72’nin üzerindeki artışıyla dikkatleri çekti. Ayrıca token, geçtiğimiz hafta içinde %230’luk şaşırtıcı bir fiyat artışı yaşadı. Bu da daha geniş kripto endüstrisi genelinde spot ışıkları üzerine çekti.

Yazı sırasında, altcoin fiyatı son 24 saat içinde %72’lik bir yükselişe tanık oldu. CEL, şu anda 0,9293 dolardan işlem görüyor. Token’ın piyasa değeri %72 artışla 222 milyon dolara yükseldi. Ayrıca, CEL’in 24 saatlik işlem hacminde %132’lik kayda değer bir artışla 74 milyon dolara ulaştı.

Altcoin
CEL günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Celsius Network arzın %94’ünü yaktı

Öncelikle, uzmanlar, bu fiyat artışını token’ın son zamanlarda başlattığı büyük yanmaya bağlıyor. Bu ralli, diğer yükseliş piyasası istatistiklerinin arkasına binerek token üzerindeki ek piyasa iyimserliğini körükledi. CEL’in son zamanlardaki olağanüstü fiyat artışını neyin tetiklediğine ve mevcut fiyat hareketlerine daha yakından bakalım.

Küresel kripto endüstrisinde ortaya çıkan veriler, Celsius ağının 30 Nisan’da 652,2 milyon CEL tokenini boş bir adrese aktararak yaktığını gösteriyor. Projenin imha ettiği bu muazzam miktardaki token, CEL’in toplam arzının %94’üne tekabül ediyor. Dolayısıyla, arzdaki bu azalma token için muazzam bir yükselişi tetikledi. Büyük yakma işleminin ardından, 692,8 milyon CEL olan toplam arz 40,6 milyon CEL’e düştü. Bu da bir fiyat rallisine yol açtı. Bu fiyat rallisi kademeli olarak önemli bir çekiş kazandı. Böylece, token için haftalık yaklaşık %230’luk bir pompalamayla sonuçlandı. Bu büyük yanmanın, firmanın iflas başvurusunun bir parçası olarak geldiğini belirtmek gerekiyor.

Altcoin

CEL fiyat hareketi ve türev verileri

Celsius’un fiyat artışını diğerlerinden ayıran bir diğer unsur da mevcut geniş piyasa trendlerine meydan okuması. Piyasanın artan oynaklığına rağmen, on-chain veriler CEL’in yükseliş duruşunun altını çiziyor. Bu da tokenin kripto piyasası katılımcıları için cazibesini daha da artırdı.

Coinglass verileri, CEL vadeli işlem açık pozisyonlarının %72,01 artarak 13,69 milyon dolara ulaştığını, türev hacminin ise %26,62 artarak 319,09 milyon dolara ulaştığını ortaya koydu. Bu durum, potansiyel olarak yatırımcılar arasında artan ilgiyi yansıtıyor. Ayrıca, token’ın türev piyasa alım satım faaliyetlerindeki artıştan kaynaklanan bir piyasa yükseliş trendinin varlığını gösteriyor. Bununla birlikte, RSI 80 civarında seyrediyor. Bu da varlığın aşırı alım bölgesinde olduğunu ima ediyor. Bu durum, çok hızlı yükselmiş olabileceğinden potansiyel bir fiyat geri çekilmesi ya da düzeltmesi için zemin hazırlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Piyasa Düşerken Bu Altcoin Uçuyor: Arka Planda Ne Var?