3 Analist: Powell’dan Sonra Altın Bu Seviyelere Gidiyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed başkanı Jerome Powell, ECB’den Lagarde, enflasyonla mücadelede daha yüksek oranları savunmaya devam ediyor. Altın fiyatı, Cuma günü temkinli iyimserliğin ortasında işlem görüyor. Bu doğrultuda, önceki günün kayıplarını konsolide ederken 1.718 dolar yakınlarında seyrediyor. Analistlere göre, sarı metalin son zamanlardaki yükselişi, büyük veri eksikliğiyle de bağlantılı olabilir.

“Yıldızlar, değerli metallerde ortaya çıkacak ek düşüş için hizalanıyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, Cuma günü önemli günlük kazançlar kaydetti. Ancak, TD Securities stratejistleri sarı metalin daha da aşağı hareket etmesini bekliyor. Bu bağlamda stratejistler, şu yorumu yapıyor:

Altın fiyatları, 1.675 dolar civarında on yıllık bir yükseliş trendinin kırılmasıyla flört ediyor. Aynı zamanda, yıldızlar, değerli metallerde ortaya çıkacak ek düşüş için hizalanıyor. Altın fiyatları şimdi beklenen faiz oranları seviyesini doğru bir şekilde yakaladı. Bununla birlikte, sürekli bir kısıtlayıcı politika döneminin sonuçlarını yansıtmıyorlar.

Altın

“Çin’in altın iştahı azalmaya devam ediyor”

Stratejistlere göre, altın piyasaları, fiyatlar pandemi dönemi giriş seviyelerine yaklaştıkça giderek daha fazla risk altında olan az sayıda aile ofisinin ve tescilli trade kuruluşunun tuttuğu son derece konsantre ve şişkin bir pozisyona sahip. Buradan hareketle stratejistler, şu sonuca varıyor:

Şanghay altın traderlarının pozisyonlarını takip ediyoruz. Veriler, Çin’in altına olan iştahının azalmaya devam ettiğini işaret ediyor. Ayrıca, potansiyel olarak bir tasfiye boşluğuna yol açtığını gösteriyor.

Altın

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal, altının teknik görünümün şu şekilde analiz ediyor. Altın fiyatı, yedi haftalık yükselen bir destek çizgisinden, 1.688 dolarda sürekli bir sıçramayı destekliyor. Bu hareketle yine 1.730 doları çevreleyen 21 günlük EMA engeline doğru ilerliyor.

İyileşme hamleleri ayrıca MACD’nin yaklaşan boğa geçişinden ve RSI’daki son toparlanmadan ipuçlarını alıyor. Altının 1.730 doları aştığı bir durumda, dört aylık düşüş kanalının üst çizgisi, en geç 1.770 dolar civarında duruyor. Bunu izlemek çok önemli olacak.

Alternatif olarak, fiyat 1.688 dolarlık destek çizgisinin üzerinde kalana kadar geri çekilme hareketleri belirsiz kalıyor. Ayrıca yıllık en düşük seviye olan 1.680 dolar, olumsuz filtre görevi görüyor. Bununla birlikte, altın ayılar dizginleri 1.680 doları geçmeye devam ederse, yukarıda bahsedilen kanalın destek hattını içeren 1.600 dolar eşiğine doğru kademeli bir güney koşusuna tanık olma ihtimali var.

Pablo Piovano: Mağazada daha fazla konsolidasyon var

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için son verileri, açık faizin Perşembe günü 838 sözleşme yükseldiğini gösterdi. Ayrıca, kısmen önceki günün düşüşünü tersine çevirdiğini ortaya koydu. Hacim de bunu takip etti ve yaklaşık 6,6 bin kontrat yükseldi.

Altın fiyatları, Perşembe günü daha geniş kapsamlı çok seanslı konsolidasyon aşamasının ortasında mütevazı kayıplar verdi. Analist, günlük düşüşün, artan açık faizin ve hacmin arkasında olduğunu kaydediyor. Ayrıca analiste göre, bu da 2022’nin en düşük seviyesi olan 1.680 dolarlık yakın hedefle daha fazla düşüşün desteklendiğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Analist: Powell’dan Sonra Altın Bu Seviyelere Gidiyor!