Robot Cache ile Bitirdiğiniz Oyunlarınızı Tekrar Satabilirsiniz !

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 6 Şubat 2018
0 görüntülenme

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı uygulamaların sayısı sersemletici bir düzeyde olmasına rağmen yeni uygulamaların tanıtımları da olmaya devam ediyor. Blockchainin uygulandığı için en son gelişme, bir oyun platformu. Bu platformda kullanıcılar merkezi olmayan bir pazarda dijital oyunlarını tekrar satabilme imkanı buluyorlar.

Steam günümüzde bilgisayar oyunlarındaki baskın güç durumunda ve onun istatistiklerine göre en yoğun zamanlarında çevrimiçi pazar 18 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Steam’de satış ve indirme için uygun olan 1600’den fazla oyun var. Fiziksel olan oyun CD ve DVD’lerin aksine dijital ortamda indirilen oyunlar kullanıcıların oyunu tamamladıktan sonra tekrar satmasına imkan vermiyor.

Robot Cache

Haberlere göre ilk merkezi olmayan bilgisayar oyunları dağıtım platformu olduğunu iddia eden Robot Cache adlı yeni bir kuruluş Steam’e rakip olarak ortaya çıktı. InExile Entertainment’in patronu Brian Fargo tarafından bulunan ve Atari’nin mucidi Nolan Bushnell tarafından desteklenen şirketin iddaalı bazı hedefleri var. Oyunun tekrar satış servisi de bu hedefler arasında yer alıyor. CEO Lee Jacobson söylediğine göre şirketin temel hedefi bilgisayar oyunlarına daha fazla esneklik ve şeffaflık sağlamak için blockchain’in gücünden faydalanmak.

Dijital oyunların tekrar satılmasını sağlama imkanı ve oyunun tamamlayıp şu an oyundan kurtulamayan oyuncular için paralarının bir miktarının geri gelebilecek olması bulunmaz bir nimet. Blockchaini servisi merkezi olmayan bir hale getirmek için kullanmak şirketin işletme masraflarını ve yayıncı ve geliştiricinin ödediği ücretleri azaltacak. Steam şuanda %30’luk bir gelir kesintisi içinde bununla ilgili Robot Cache şunları söylüyor:

“En küçük bağımsız takımlardan en büyük yayımcılara kadar olan herkes şuanki piyasadan %25 daha fazla olan bir miktarı, satış gelirlerinin %95’ini ellerinde tutacak.”

Aynı Minecraft’da olduğu gibi şirket temelinden inşa edilmeli, bunun yanı sırageliştiriciye ve yayıncıya paralarının daha fazlasını alabilme imkanı sağlamak bunun için güzel bir başlangıç. Oyuncuların bazı ödülleri almak için oyunlarını tekrar satmak üzerine ikna edilmesi ise bunun devamı olarak görülüyor. Robot Cache’ye göre, yayıncılar gelirin %70ini alacak ve oyuncular gelirin %25lik kesintisini elde edecekler.

Tek koşulu ve muhtemel dezavantajı, yeniden satan kişinin ödemesinin şirketin yeni kripto parası olan IRON biçiminde yapılacak olması ve fiyatların Robot Cache tarafından belirlenmesi. Oyun dağıtım paltformunun ekonomisi IRON tarafından yürütülecek ve kullanıcılar bu coin ile ticaret yapabilir, onu miningle çıkartabilir veya yeni oyunlar satın alabilir. Robot Cache 2018 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülen en son yayınların hepsine sahip olacağını iddia ediyor ancak oyuncuların Steam gibi mevcut çevrimiçi mağazalardan çekilip çekilmeyeceğini ise sadece zaman gösterecek.

Robot Cache dahiyane bir fikir mi yoksa bilgisayar oyunu oyuncuları Steam’den ayrılamaz mı ? Bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

CoinBase SegWit Güncellemesini Gerçekleştiriyor! Hepimizin hatırladığı üzere 2017 yılının sonunda işlem yoğunluğu sebebiyle Bitcoin ağı transferleri gerçekleşemez hale gelmiş, 250.000’in üzerinde Bitcoin işlemi askıda kalmıştı. Bunun üzerine CoinBase ve diğer borsalara SegWit entegrasyonunu gerçekleştirmeleri için baskı yapılmaya başlanmış ve CoinBase 2017...
Serkan Eser 6 Şubat 2018