Sec durmuyor: Binance İçin Kritik Tarih 18 Ocak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Binance arasında suların durulacağı bitmiyor gibi. Uzun zamandır Borsa ve CEO’su Changpeng Zhao’un peşinde olan kurum şirkete aleyhine açılan davanın reddedilmesi talebine itiraz etti. Sec’in yaptığı itiraz talebinin birinci maddesi şüpheli kişi ve kurumların menkul kıyamet yasalarını ihlal ettiği ve bununla beraber dolandırıcılık yapmalarını savunması.

İlk Dava Haziran Ayında

Sec haziran ayında Binance US, Binance ve Ceo Zhao’ya karşı dava açmıştı. Buna karşılık Binance ise hazırladığı 60 sayfalık dilekçe ile davanın ret edilmesini belirtmişti.

Sec Davanın Red edilmesini İstemiyor

Sec yaptığı açıklama ile davanın önemine vurgu yaparak Binance ın ret isteğine karşı çıkarak nedenlerini açıklıyor. Kurumun yaptığı açıklama ile şüphelilerin Howey testinin şartlarını karşıladığını açıkladı. Howey testi bir işlemin menkul kıymet yasalarına tabi olup olmadığını belirliyor. Bununla beraber dilekçe de kayıt dışı varlıkların listelenmesine vurgu yapılıyor. Sec bunun yasayı ihlal ettiğini savunuyor.

Binance yaptığı açıklamalardan birinde SEC’in yetkisini aştığı belirtilmişti. Bu açıklamaya da vurgu yapılarak kurumun ne olursa olsun yatırımcıları koruma yetkisine sahip oldukları belirtiliyor. Ayrıca kurum Binance US’i suçlayarak soruşturmanın geciktirilmesi ve iş birliği yapmamasını vurgulamakta.

Duruşma 18 Ocak’ta

18 ocak 2024 tarihinde davanın düşürülmesi isteğine ilişkin bir duruşma bizleri bekliyor olacak. Hem Sec hemde Binance’ in duruşmaya katılması ve kendilerini savunmaları beklenmekte. Bakalım bu dava ile ilerleyen günlerde kripto para dünyasını neler bekliyor olacak?

Tüm bunlar olurken Sec Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklama ile kripto para sektörünü tekrar hedef aldı

“Kripto sektörü, dolandırıcılık ve manipülasyonla doludur.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Sec durmuyor: Binance İçin Kritik Tarih 18 Ocak!