Yeni Zelanda MB Başkanı’ndan Şok Bitcoin ve Stablecoin Açıklaması!

Yeni Zelanda MB Başkanı’ndan Şok Bitcoin ve Stablecoin Açıklaması!
Yeni Zelanda MB Başkanı’ndan Şok Bitcoin ve Stablecoin Açıklaması!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr, Bitcoin ve stablecoin’ler de dahil olmak üzere bağımsız dijital para birimlerinin hayranı gibi görünmüyor. RBNZ’den Adrian Orr, Bitcoin’in ‘hiçbir şekilde’ itibari paranın yerine alamayacağını söylüyor. Stablecoin konusunda ise Orr, sabitlik iddiasına farklı bir perspektiften bakıyor.

MB Başkanı’ndan stablecoin ve Bitcoin’e ağır eleştiriler!

Pazartesi günü bir parlamento komitesine konuşan Adrian Orr’a göre Bitcoin, bir değişim aracı değil. Orr, iddiaların aksine BTC’nin bir değer deposu ya da hesap birimi de olmadığını söylüyor. MB Başkanı, “Ancak insanlar onu bu şekilde kullanmaya çalışıyor. Başka amaçları da var. Ancak merkez bankası parasının yerini tutmuyor. Hatta tamamlayıcısı bile değil” diyor.

Adrian Orr ayrıca stablecoin konusunu da eleştirel yaklaşıyor. Orr, bunların “hedge fonlar gibi en büyük yanlış isimlendirmeler” ve “oksimoronlar” olduğunu ileri sürüyor. BU bağlamda MB başkanı, “Stablecoin’ler istikrarlı değil. Sadece o stablecoin’i sunan kişinin bilançosu kadar iyidirler.” diyor.

Stablecoin Devi Çarpıcı Hamlesini Açıkladı! Neler Olacak?

Merkez bankaları endişe duyuyor mu?

Adrian Orr, dünya çapındaki merkez bankalarının merkez bankası itibari para birimlerine karşı bağımsız dijital para birimleri ve bunların uluslararası finans sistemi üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişe duyup duymadıklarına ilişkin bir soruya yanıt olarak Bitcoin ve stablecoin’ler hakkında yorum yaptı. Orr, “Cevap evet, ciddi endişe duyuyorlar. Çoğunlukla, merkez bankası nakit parasına alternatif olduğu iddia edilen bu paralar için teneke kutunun üzerinde reklamı yapılan şey tenekenin içinde olan şey değildir.” yorumunu yapıyor

Orr, Yeni Zelanda doları gibi itibari para birimlerinin, arkalarında parlamentonun gücü olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bağımsız bir merkez bankası gibi güvenilir bir kurum olduğu için var olduklarını kaydediyor.

İki Dev Şirketten Bitcoin Tahmini: 2024’te Bunlar Olacak!

Dikkatli olmak gerektiği konusunda hemfikiriz!”

Geçtiğimiz Haziran ayında Yeni Zelanda merkez bankası, sektörün gelişimini çevreleyen belirsizlikler ve finansal sistem için oluşturabilecekleri potansiyel riskler nedeniyle stablecoin projeleri ve kripto varlıklar üzerindeki izlemesini artırdığını söyledi. Yeni Zelanda Merkez Bankası para ve nakit direktörü Ian Woolford, “Dikkatli olmak gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu da anlayış oluşturmak için gelişmiş veri ve izleme ihtiyacını güçlendiriyor” dedi.

Merkez bankasının kendi dijital para birimiyle ilgili olarak, geçen yıl yaptığı açıklamada, nakit paranın yanı sıra bir dijital para birimi getirip getirmeyeceğini belirlemek için hala keşif aşamasında olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yeni Zelanda MB Başkanı’ndan Şok Bitcoin ve Stablecoin Açıklaması!