SWIFT Haberi Geldi: Rusya İçin Beklenen Karar Çıktı!

R2SWFAWCSRLNZOVZCVSFR6KR5U scaled
R2SWFAWCSRLNZOVZCVSFR6KR5U scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, dünya çapında hızla hissedilen bir dizi sonucu tetikledi. Mülkiyet ve insan yaşamının yanı sıra, küresel finans – ve özellikle kripto para birimi – önemli bir darbe aldı. Cumartesi günü, ABD ve Batılı müttefikleri, belirli Rus bankalarının SWIFT uluslararası ödeme sistemine erişimini engelledi ve Ukrayna’ya askeri saldırısını sürdürürken Moskova üzerindeki baskıyı artırdı. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Rusya için SWIFT haberi geldi

Tedbir, Rus ekonomisinin merkez bankası rezervlerini ele geçirmeyi ve bazı Rus bankalarını kritik bir küresel finans ağından kesmeyi amaçlıyor. Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği veya SWIFT, bankalar arasında uluslararası para transferleri için bir takas odası olarak hizmet veren 48 yıllık bir Belçika kuruluşudur. Rusya dahil 200’den fazla ülkede 2.000’den fazla finans kurumu güvenli mesajlaşma sistemine güveniyor. Her gün SWIFT, dünya çapında 11.000’den fazla banka ve diğer finans kurumları arasında on milyarlarca dolar transfer ediyor.

Analistler: Rus-Ukrayna Gerilimi Bitcoin (BTC)'i Diplere Götürüyor!

Merkez bankası kısıtlamaları, Kremlin’in 600 milyar doları aşan rezervlerine erişimi kısıtlamayı ve Rusya’nın, Batı yaptırımlarının yoğunlaştırılmasına yanıt olarak değer kaybederken rubleyi koruma kapasitesini engellemeyi amaçlıyor. ABD makamlarına göre, Cumartesi günkü eylemler rubleyi “serbest düşüşe” atmak ve Rusya’da yükselen enflasyonu teşvik etmek için tasarlandı.

Piyasalar kırmızı tahtada işlem görüyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından tüm kripto para birimlerinin piyasa değeri, son 24 saatte yüzde 12’den fazla düşüşle 200 milyar dolar kaybetti. Kaynaklara göre, kripto para birimi tasfiyeleri, Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinden kısa bir süre sonra dünya çapında 250 milyon dolara ulaştı. Çöküş, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin komşusuna saldırdığı için Rusya’ya bugüne kadarki en ağır mali cezaları vermeyi kabul etmesinden sadece dört gün önce gerçekleşti.

9 DeFi Altcoin Projesinden Önemli Haberler

Rusya 2014 yılında Kırım’ı işgal edip ilhak ettiğinde ve doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı güçleri desteklediğinde, Atlantik’in her iki yakasındaki ülkeler SWIFT seçeneğini değerlendirdi. Associated Press’e göre, Rusya o sırada SWIFT’ten atılmanın savaş ilanıyla eşdeğer olacağını ilan etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SWIFT Haberi Geldi: Rusya İçin Beklenen Karar Çıktı!