TCMB Faiz Kararının Ardından Borsa, Dolar ve Altın’dan İlk Tepki!

TCMB Faiz Kararının Ardından Borsa, Dolar ve Altın'dan İlk Tepki!
TCMB Faiz Kararının Ardından Borsa, Dolar ve Altın'dan İlk Tepki!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB, Para Politikası Kurulu (PPK) ardından faiz kararını saat 14.00 itibariyle açıkladı. TCMB, %25 olan politika faizini 500 baz puan artışla %30 seviyesine yükseltti. Piyasalar, Merkez Bankası’nın faizleri 500 bp yüksleterek %30’a taşımasını bekliyordu. TCMB, uzmanların ve piyasa katılımcılarının beklentisine paralel bir karara imza attı.

Merkez Bankası faiz kararının ardından gözler dolar, altın ve borsaya döndü. Geçtiğimiz günlerde dolar kurunun kontrol edildiğine dair eleştirilerin dozu artmaya başlamıştı. Temmuz ve Ağustos aylarında yüksek olan enflasyona rağmen dövizin yerinde sayması yatırımcıları şüpheye sevketti.

Dolar Kuru ve Gram Altın Kaç TL Oldu?

TCMB faiz kararının ardından saat 14.04 itibariyle dolar kuru 27,07 TL seviyesinde bulunuyor.

Finans kuruluşları, Türk Lirası’nın değeri konusunda yeni yönetim ile ayrışma göstermeye başladı.

İngiltere merkezli Barclays, dolar kurunun 2023 sonunda 29 TL olmasını bekliyor. ABD merkezli JPMorgan ise Türk lirası için “sınırlı long” pozisyonunu tavsiye etmişti.

Yerli yatırımcıların sevdiği yatırım aracı gram altın fiyatı da benzer şekilde sakin kaldı. Gram altın an itibariyle 1.675 TL’den işlem görüyor.

Borsa Toparlanıyor!

Güne yaklaşık %0,60 düşüş ile 7.700 puandan başlayan Borsa İstanbul endeksi BIST 100, faiz kararının ardından hafif bir toparlanma eğilimi gösterdi. BIST 100 endeksi saat 14.08 itibariyle 7.750 puan seviyesinde bulunuyor.

Borsa endeksi 7.850 puan üzerinde kalıcı olmadığı sürece yeni bir ralli pek münkün görünmüyor.

TCMB Faiz Kararının Ardından Borsa, Dolar ve Altın’dan İlk Tepki!