Tesla Bitcoin Sattı mı? İşte İlk Çeyrek Raporu!

Tesla Bitcoin Sattı mı? İşte İlk Çeyrek Raporu!
Tesla Bitcoin Sattı mı? İşte İlk Çeyrek Raporu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her zaman etkili olan Elon Musk tarafından yönetilen elektrikli otomobil devi Tesla, rapor paylaştı. Şirket, ilk çeyrek 2024 güncellemesinde kripto para birimi varlıkları hakkında önemli ayrıntıları açıkladı. Peki, BTC’de rekor gördüğümüz bu üç ayda Tesla elindeki Bitcoin (BTC)’lerde satış yaptı mı?

Tesla, Bitcoin varlıklarını koruyor

Birçok kişinin beklediği gibi Tesla, ilk çeyrekte satış gerçekleştirmedi. Yaklaşık 711 milyon dolar değerindeki Bitcoin (BTC) varlıklarından hiçbirini satmadı. Bu, şirketin Bitcoin portföyünü sabit tuttuğu ve art arda yedinci çeyreğe işaret ediyor. Bu önemli bir gelişme çünkü Tesla’nın Bitcoin’inin değeri, kısmen uzun zamandır beklenen Bitcoin Spot ETF’nin onaylanması nedeniyle son aylarda önemli ölçüde arttı. Bir sonraki Bitcoin halving olayı yaklaşırken, uzmanlar Tesla’nın BTC varlıklarının daha fazla değer kazanabileceğine inanıyor.

Finans Devinin Desteği O Altcoin’e Yaradı: Yüzde 100 Yükseldi!

Bitcoin’ini elinde tutmasına rağmen Tesla’nın ilk çeyrek mali raporu daha az iyimser bir tablo çizdi. Şirket, tahmini 21,4 milyar doların önemli ölçüde altında 12,3 milyar dolar kaydetti. Böylece gelir beklentilerinin altında kaldı. Ayrıca Tesla, 2,5 milyar dolarlık negatif serbest nakit akışı bildirdi. Bu sonuçlar, şirketin genel performansına ilişkin endişeleri artıran hayal kırıklığı yaratan 4. Çeyrek 2023 raporunun ardından geldi. Ancak, bu endişelere meydan okuyan Tesla’nın hisse senedi fiyatı, sonuçların açıklanmasının ardından mesai sonrası işlemlerde şaşırtıcı bir şekilde %5 arttı.

Elon Musk ve Dogecoin aşkı devam ediyor

Elon Musk’ın Dogecoin’e (DOGE) olan hayranlığı iyi bilinmekte. Dogecoin’in kripto para piyasasında önemli bir oyuncu haline gelmesiyle birlikte, Tesla’nın DOGE’yi bir ödeme yöntemi olarak kabul edebileceğine dair spekülasyonlar da artmaya başladı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzereMusk, Berlin’deki Gigafactory’ye yaptığı son ziyaret sırasında, “Bir noktada Tesla buna izin vermeli” diyerek bu olasılığı ima etti. Bu da şirketin bu fikre açık olduğunu gösteriyor.

Bugün, O 16 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacakların Bir Listesi!

2013 yılında neşeli bir meme token olarak tanıtılan Dogecoin, özellikle Musk’ın 2019’da en sevdiği kripto para birimini ilan etmesinin ardından dünya çapında büyük ilgi gördü. Musk’ın tweetleri geçmişte DOGE’nin fiyatını önemli ölçüde etkilemişti.  İlginç bir şekilde Musk, Berlin ziyareti sırasında Dogecoin’e olan desteğini yineleyerek coşkuyla “DOGE aya” dedi. Bu durum kripto meraklıları arasında meme coin’in geleceğine ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Neden BTC değil de DOGE?

Tesla daha önce Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul ediyordu. Ancak, BTC madenciliğinin çevresel etkilerine ilişkin endişeler uygulamanın durdurulmasına neden oldu. Dogecoin ise benzer bir mutabakat mekanizması kullanıyor ancak çok daha düşük emisyon üretiyor. Bu da onu Tesla için Bitcoin’e kıyasla potansiyel olarak daha çevre dostu alternatif haline getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Tesla Bitcoin Sattı mı? İşte İlk Çeyrek Raporu!