Reklamı kapat

Varlık Yönetimi Devi Fidelity Bitcoin ETF’si Başvuru Yaptı

Mesut İnan
Mesut İnan 25 Mart 2021
0 görüntülenme
etf btc bitcoin

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan yeni bir başvuru, varlık yönetimi devi Fidelity’nin bir Bitcoin borsası yatırım fonu (ETF) yaratmaya çalıştığını gösteriyor.

Yeni Bitcoin ETF Dosyası

Wise Origin Bitcoin ETF, Amerika Birleşik Devletleri’nde bitcoin borsasında işlem gören bir ürünü piyasaya sürmek için büyüyen bir yarışa en son katılan şirket. Dosyaya göre, FD Funds Management LLC adlı bir firma fonun sponsoru oldu ve Fidelity Service Company, yönetici olarak görev yapacak. Belgeye göre, FD Funds Management LLC, Fidelity’nin ofisiyle aynı adresi paylaşıyor.

Varlık yöneticisinin kripto odaklı kolu olan Fidelity Digital Assets, emanetçi olarak görev yapacak.

ETF, onaylanırsa, dosyalama başına Fidelity’nin şirket içi bitcoin fiyat endeksini de kullanacaktır.

Sunulan dosyada ayrıca “Trust’ın yatırım hedefi, Fidelity Bitcoin Index PR’nin (“Endeks”) performansıyla ölçülen, Trust’ın harcamalarına ve diğer yükümlülüklerine göre ayarlanmış Bitcoin’in performansını izlemeye çalışmaktır” vurgusu yapılıyor.

“Trust, Bitcoin’e doğrudan yönelme imkanı sağlayacak ve Trust’ın Hisse Senetleri, Endeksi hesaplamak için kullanılan aynı metodoloji kullanılarak günlük olarak değerlenecek. Trust fonu, yatırımcılara, Bitcoin piyasasına geleneksel bir aracılık hesabı aracılığıyla erişme fırsatı sunacak. Bitcoin’i doğrudan tutma veya aktarma, bir Bitcoin spot piyasasından edinme veya madencilikle ilgili potansiyel giriş engelleri veya riskler yine bu fonda söz konusu olacak.”

Fonun İsmi

Fonun adı, Ağustos 2020’de Fidelity tarafından başlatılan Wise Origin Bitcoin Index Fund I’e benziyor. O zamanlar Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, pasif olarak yönetilen bu fon, Fidelity’nin nitelikli yatırımcılara yalnızca bitcoin fon ürünü sunmaya yönelik ilk girişimiydi. Bir Fidelity sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dijital varlıklar ekosistemi son yıllarda önemli ölçüde büyüdü. Yatırımcılar için daha da sağlam bir Piyasa yeri yarattı ve kurumlar arasında talebi hızlandırdı. Bitcoin’e erişim isteyen giderek artan sayıda yatırımcı, daha çeşitli ürünlere olan ihtiyacın altını çizdi.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Crash Liquidates 262344 Traders
Bitcoin Fiyatı 6.500 Doları Sildi! Analist: Şimdi Bu Seviyeleri Bekleyin Bitcoin fiyatı, ABD doları karşısında 56.000 doların üzerinde bir toparlanma girişiminde bulundu, ancak 57.000 doların üzerinde mücadele etti. Başarılı tahminlere imza atan ünlü analist Aayush Jindal’a göre, Bitcoin fiyatı kazançları azalttı ve hatta 53.200 dolarlık destek bölgesini bile...
Serkan Eser 25 Mart 2021